Elveszik a közpénzből fenntartott irodáját az orosz gázcégbe beülő volt német kancellártól
2022. május 19. – 06:51
frissítve
- Az ukrán erők azt állítják, hogy 16 orosz támadást vertek vissza csak tegnap Luhanszkban és Donyeckben.
- Két nap alatt több mint 900 mariupoli harcos került orosz hadifogságba az oroszok szerint.
- A brit hírszerzés szerint két magas beosztású orosz parancsnokot is felfüggesztett az orosz vezetés. Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma úgy látja, hogy a bűnbakkeresés elvonhatja az orosz katonai vezetők figyelmét, mivel azzal vannak elfoglalva, hogy elkerüljék a személyes felelősségre vonást Oroszország operatív kudarcaiért.
- Az ukránok csütörtök hajnalban lőttek egy orosz falut az orosz–ukrán határ közelében, és legalább egy civil halálos áldozata van a támadásnak – állítja Roman Vlagyimirovics Sztarovojt, Kurszk kormányzója.
- Az oroszok szándékosan pusztítanak el gabonaraktárakat nyugati források szerint, akik azt mondják: Vlagyimir Putyin fegyverként használja a globális élelmiszer-ellátást.
- Az ENSZ főtitkára szerdán arról beszélt, hogy évekig tarthat a háború miatti élelmiszerválság.
„A NATO-tagság kérelmezéséről szóló döntés a béke, nem pedig a háború cselekedete. Gondoskodnunk kell arról, hogy soha ne legyen háború finn földön, és mindig diplomáciai úton próbáljuk megoldani a problémákat” – ezt mondta Finnország miniszterelnöke, Corriere della Sera című olasz napilapnak adott interjújában. Sanna Marin arról is beszélt, hogy
„Senki sem fog ránk erőltetni atomfegyvereket vagy állandó bázisokat, ha mi nem akarjuk. Ez a kérdés nincs napirenden. Nekem úgy tűnik, hogy nem is érdekel a nukleáris fegyverek telepítése vagy NATO-bázisok megnyitása Finnországban.”
A finn miniszterelnök úgy látja, hogy az országa a NATO segítsége nélkül is jól meg tudja védeni magát.
(via Guardian)
Szerdán este Luhanszkban és Donyeckben az ukránok tizenhat ellenséges támadást vertek vissza, nyolc harckocsit, tizenhét egység páncélozott harcjárművet, négy speciális páncélozott járművet és hat hagyományos ellenséges járművet semmisítettek meg – közölte a Szerhij Hajdaj, a terület ukrán katonai közigazgatásának vezetője.
Hajdaj a Telegramon azt írta, hogy a légvédelmi egységek lelőttek egy ellenséges Szu–34-es vadászbombázót is, emellett beszámolt arról, hogy több településen polgári épületek is megsérültek, illetve megsemmisültek az orosz támadások következtében.
Ezeket az információkat ugyanakkor a Guardian szerint független forrás még nem erősítette meg.
Az ukrán-magyar határon 5590 fő lépett be Magyarországra, a román-magyar határszakaszon belépők közül pedig 4269-en nyilatkozták, hogy Ukrajnából érkeztek május 18-án – közölte az ORFK csütörtökön.
A beléptetettek közül a rendőrség 329 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást. Az ukrajnai háború elől 2022. május 18-án 215 ember, köztük 96 gyermek érkezett Budapestre vonattal.
A brit hírszerzés szerint Szergej Kiszel altábornagyot felfüggesztették, mert nem sikerült elfoglalnia Harkivot, és felfüggesztették Igor Oszipov ellentengernagyot is, aki a Fekete-tengeri Flotta főparancsnoka volt eddig.
Az Egyesült Királyság védelmi minisztériumának csütörtöki közleménye szerint ebből az látszik, hogy az orosz katonai és biztonsági rendszerben „az eltussolás és a bűnbakkeresés kultúrája uralkodik”. A britek szerint az ukrajnai invázióban résztvevő vezetők figyelmét emiatt egyre inkább elvonhatja az az erőfeszítés, hogy elkerüljék a személyes felelősségre vonást Oroszország operatív kudarcaiért.
Az orosz külügyminisztérium közölte, hogy már több mint kilencszázan előzetes letartóztatásban vannak azok közül az ukránok közül, akik május 16. óta megadták magukat a mariupoli Azovsztal acélgyárban – írja a CNN.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint szerdáig, két nap alatt 959 ukrán katona adta meg magát, köztük 51 súlyos sebesült. Az orvosi ellátásra szorulókat a Mariupoltól keletre fekvő Novoazovszk város kórházába szállították, a többieket pedig a Donyeck közelében fekvő Olenivkában létesített orosz hadifogolytáborba küldték.
Vlagyimir Putyin fegyverként használja a globális élelmiszer-ellátást: gabonát lop és mezőgazdasági létesítményeket semmisít meg a háborúban – írja a Telegraph nyugati hivatalos források alapján.
A brit lapnak névtelenül nyilatkozók közül többen állították, hogy a Kreml szándékosan súlyosbítja a háború miatt amúgy is meglévő élelmiszer-ellátási problémákat. Vlagyimir Putyin hadserege állítólag silókat és más élelmiszeripari infrastruktúrát semmisített meg Herszonban, Luhanszkban és Donyeckben is. Oroszország emellett blokkolja azokat az ukrán kikötőket, amelyek létfontosságúak a gabonafélék exportjának szempontjából.
Ukrajna és Oroszország a világ búza exportjának negyedét, a kukoricatermésnek pedig az ötödét adja, illetve Ukrajnából származott korábban a világ napraforgóolajának fele. Az élelmiszerárak drágulásához ugyanakkor az is hozzájárul, hogy a háború miatti világszerte nőtt a gazdák költsége: az üzemanyag-, műtrágya- és takarmányárak az inváziót követően megugrottak.
Az ukránok csütörtök hajnalban lőttek egy orosz falut az orosz–ukrán határ közelében, és legalább egy civil halálos áldozata van a támadásnak – állítja egy orosz kormányzó. Roman Vlagyimirovics Sztarovoj a Telegramon posztolt arról, hogy Kurszki régióban található, Tetkino nevű faluban egy alkoholgyárat és több más épületet is eltaláltak a lövedékek.
(via Guardian)
Az orosz–ukrán háború okozta élelmiszerhiány „alultápláltságot, tömeges éhezést és éhínséget okozhat, egy olyan válságban, amely akár évekig is eltarthat” az egész világon – ezt mondta António Guterres a Guardian szerint szerdán, a New York-i élelmiszer-csúcstalálkozón.
Az ENSZ-főtitkár arra kérte Oroszországot, hogy oldja fel a fekete-tengeri blokádot, amely megakadályozza az ukrán gabonaszállítmányok tengerentúli piacokra történő eljuttatását.
„Legyünk egyértelműek: nincs hatékony megoldás az élelmiszerválságra Ukrajna élelmiszertermelésének visszaállítása nélkül”
– mondta Guterres. „Oroszországnak engedélyeznie kell az ukrán kikötőkben tárolt gabona biztonságos és védett exportját.”
Képek a katonákról, akik feladták magukat Mariupol hősies védelme után, képek arról, ahogyan Kijev környékén aknamentesítést végeznek, és kiképzést tartanak, és képek, amelyeken a Derhacsiban a romokat takarítják ebben a cikkünkben >>>
Összefoglalónk az ukrajnai háború 84. napjának eseményeiről:
- Hivatalosan is beadta Finnország és Svédország a csatlakozási kérelmét a NATO-hoz. Az észak-atlanti katonai szövetség főtitkára, Jens Stoltenberg szerda reggel vette át a két ország követeitől az erről szóló dokumentumokat a szervezet brüsszeli központjában.
- Ukrajna a nyár végéig meghosszabbítja a hadiállapotot.
- Az Ukrajnában háborús bűnök miatt bíróság elé állított orosz katona bűnösnek vallotta magát egy fegyvertelen civil megölésében. A 21 éves Vadim Szisimarin a vád szerint az invázió kezdete utáni napokban lelőtt egy fegyvertelen 62 éves civilt. Életfogytiglani börtönbüntetésre számíthat.
- Az oroszok helikoptereket küldtek Kelet-Ukrajnába, és tovább lőtték Harkiv térségét. Luhanszk megyébe 15 helikoptert telepítettek, Donyeck megyében pedig a kulcsfontosságú Szlovjanszk városa felé indultak el.
- Az ukránok azt állították, hogy 28 ezernél is több katonát veszítettek szerdáig az oroszok.
- Több ezer csecsen harcost vetettek be Mariupol és Luhanszk környékén az oroszok a brit hírszerzés szerint.
- Hétfőtől szerda reggelig 959 ukrán védő adta meg magát Mariupolban az orosz védelmi minisztérium szerint. A minisztérium hozzátette, hogy 80 sebesült is van a magukat megadó katonák között, közülük 51-et kórházba szállítottak.
- Több mint háromezer, Mariupolból érkező civilt tartanak fogva egy kelet-ukrajnai büntetőtelepen az ukrán emberi jogi biztos szerint.
- Három hónapos zárva tartás után szerdán újranyitott az Egyesült Államok nagykövetsége Ukrajna fővárosában, Kijevben.
- Egyéves eltiltást kapott és elvesztette a bronzérmét az az orosz tornász, aki a megszállók jelképével állt ki a dobogóra a katari tornavilágkupa korlátgyakorlat döntője után.
Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij szerda esti beszédében kijelentette, hogy az oroszok állítólagos lézerfegyveréről szóló hírek az invázió teljes kudarcát jelzik. Rámutatott, hogy a náci Németország propagandáját uralta a „wunderwaffe”, csodafegyver kifejezés, amikor már világossá vált, hogy nincs esélyük a háború megnyerésére. A vereségek után még erősebbé vált a propaganda a csodafegyverről, amely olyan erős lesz, hogy majd fordulópontot jelent a háború végkimenetelében.
Fotó: Liselotte Sabroe / Ritzau/Scanpix
Zelenszkij szerint Oroszország is szeretné megtalálni a saját maga csodafegyverét, ami a szuperlézer. A szerdai hírek szerint az oroszok új generációs lézerfegyvereket használnak drónok megsemmisítésére, már ha igaz. A lézerfegyverről egyelőre keveset tudunk, de az biztos, hogy egy középkori ortodox harcos szerzetesről kapta a Pereszvet nevet. Jurij Boriszov, a katonai fejlesztésekért felelős miniszterelnök-helyettes egy moszkvai konferencián azt mondta, hogy a Pereszvetet már széles körben bevetették az ellenséges műholdak ellen, és nagy távolságból is nagyon hatékony.