Norvégiában három héttel meghosszabbították az AstraZeneca-vakciák felfüggesztését, az oltóanyagot addig nem használják, amíg nem vizsgálják ki jobban az oltásokkal összefüggésbe hozott trombózisos eseteket – írja az MTI.
Egy nappal korábban, csütörtökön Dániában ugyanezt a döntést hozták. „Nehéz, de helyes döntés a felfüggesztés meghosszabbítása. Úgy gondoljuk, hogy szükség van további vizsgálatokra, hogy a lehető legjobb tanácsokkal szolgálhassunk a norvég lakosságnak” – mondta Geir Bukholm, a norvég Nemzeti Közegészségügyi Intézet (FHI) igazgatója.
Bukholm szerint az AstraZeneca jó vakcina a veszélyeztetett csoportok számára a Covid-19-cel szembeni védelemhez, de fontos tisztázni a tromboembóliás tünetek kialakulásának kockázatát. Norvégiában eddig hat ilyen esetet jegyeztek fel, közülük négyen meghaltak, többen 50 év alattiak voltak. Egyelőre azonban nincs arra bizonyíték, hogy a vérrögképződést a vakcina váltja ki.
Az oslói egyetemi kórház orvosainak egy csoportja a múlt héten arról számolt be: a vakcina által kiváltott immunválasz okozta a trombózist a kórházba szállított három egészségügyi dolgozónál.
„Úgy döntöttünk, hogy továbbra is felfüggesztjük a vakcinák használatát, mert több időre van szükségünk az alaposabb vizsgálatok elvégzéséhez. Már van egy lehetséges magyarázatunk a tünetre, de még tisztázatlanok az ok-okozati összefüggések. Még mindig nem tudjuk teljesen biztosan, hogy ez az oltásnak köszönhető-e” – mondta Sara Watle, az FHI oltási szakértője a VG-nek.
Az európai országok többsége újrakezdte az AstraZeneca használatát az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) múlt heti bejelentése után, amely szerint az AstraZeneca vakcinája biztonságos és hatásos, előnyei pedig felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait. Az EMA azonban nem zárta ki véglegesen az oltóanyag és a vérrögképződéses rendellenességek közötti ritka összefüggést, és további vizsgálatot javasolt.
Csütörtökön az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) is kiadott egy tájékoztatót az AstraZeneca-vakcinákról. Ebben ők is azt írták: a várható előnyök meghaladják a kockázatokat, annak ellenére is, hogy ritka esetekben kapcsolat lehet az oltás és az alacsony vérlemezkeszám mellett kialakuló vérrögképződés között. Az ezzel a vakcinával beoltottakat arra figyelmeztetik, hogy azonnal forduljanak orvoshoz, ha súlyos mellékhatást tapasztalnak.