ÁSZ-elnök: Ha nekem asztalosként kiemelkedő profitom lenne, biztos, hogy nem Porschét vagy Ferrarit vennék
Interjút adott a 444-nek Windisch László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke, aki az MNB-ügy részleteiről, a jegybanki alapítvány átvilágításáról és Matolcsy György esetleges felelősségéről is beszélt. Az interjúban az is szóba került, tudja-e majd elfogulatlanul vizsgálni a Tisza Párt gazdálkodását, miközben Magyar Péter volt feleségével, Varga Judittal él együtt.
Az Állami Számvevőszék márciusban számolt be arról, hogy súlyos hiányosságokat állapítottak meg és hatalmas veszteséget okozó döntéseket azonosítottak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyonának gazdálkodásával kapcsolatban.
Az ÁSZ elnöke most azt mondta, a vizsgálatuk során nem merült fel a volt jegybankelnök, Matolcsy György büntetőjogi felelőssége, mivel sem kuratóriumi, sem pedig felügyelőbizottsági tag nem volt az érintett alapítványnál, és a befektetéseket végrehajtó céghálózatban, alapkezelőkben, különböző kft.-kben sem volt vezető tisztségviselő. „Csak hogy világos legyen: az előbb sem azt válaszoltam, hogy nincs büntetőjogi felelőssége, de azt sem tudom megerősíteni, hogy van” – jegyezte meg.
„Szerintünk elsősorban ezeknek a testületeknek a tagjai valósíthatták meg a bűncselekményt. Hangsúlyozom, hogy szerintünk, hiszen mi egy gyanút észleltünk, és majd a nyomozó hatóság, illetve vádemelés esetén a bíróság fogja ezt eldönteni”
– tette hozzá Windisch.
A jelentés időzítésével kapcsolatban azt mondta, hogy jogszabály írja elő a jelentés elkészülte utáni lépéseket. „Ebben benne van, hogy az ellenőrzött véleményezheti a jelentést, amire mi 30 napon belül válaszolunk, és zárómegbeszélést is lehet tartani. Ahogy ezek a technikai lépések megvoltak, az első adandó alkalommal közzétettük a jelentést” – mondta.
Az ÁSZ elnöke 2019-ig az MNB egyik alelnöke volt, de elmondása szerint neki akkoriban nem volt ráhatása a jegybanki alapítványok működésére, mivel az nem tartozott a feladatköréhez. „Amikor az alapítványok összeolvadásából 2019-ben létrejött a PADME (Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány), én már munkaviszonyban sem voltam az MNB-vel, ezért érthetetlen számomra, hogy miért bombáznak azzal, hogy a távozásom után létrejött alapítvány 2020-as és 2021-es befektetéseivel kapcsolatban milyen felelősség terhel” – mondta.
Kiemelte, hogy a mostani ÁSZ-jelentések nem általában a jegybanki alapítványokról derítettek fel gyanús dolgokat. A 2019 előtt működő jegybanki alapítványokat nem vizsgálták, és azt sem állították, hogy azok létrehozása vagy korábbi működése bűncselekmények gyanúját vetné fel. „Abban biztos vagyok, hogy az alapítványok helyes és jó céllal jöttek létre. Az Alkotmánybíróság is azt állapította meg, hogy a jegybank a közpénzt közfeladatok ellátására rendelte. Nem hiszem, hogy bárki gondolta volna, hogy ilyen véget fognak érni, és ilyen vizsgálati jelentést leszünk kénytelenek publikálni” – mondta.
„Önmagában abból, hogy valakinek Porschéja van, még nem következtetnék arra, hogy nem tisztességes a tevékenysége. De ha nekem asztalosként kiemelkedő profitom lenne, biztos, hogy nem Porschét vagy Ferrarit vennék, hanem technológiát, és felépíteném Közép-Európa leghatékonyabb faipari üzemét”
– válaszolta arra a kérdésre, hogy mit gondol a Matolcsy Ádám körénél kialakult luxusról.
Az MNB új elnökéről, Varga Mihályról azt mondta: „Most van egy hiteles, új jegybankelnök, aki maga is hitet tett az anomáliák kivizsgálására és rendbetételére. Sokkal szerencsésebbnek tartom, hogy így ért véget a vizsgálat, és nem máshogy.” Windisch szerint az már egy erős jelzés, hogy Varga Mihály több bűncselekmény gyanújával is feljelentést tett, ugyanakkor feketén-fehéren még nem foglalt állást az ügyben. „Szerintem neki hosszabb időre van szüksége ahhoz, hogy a kérdésben tájékozódjon” – mondta.
Az interjúban szóba került, hogy Magyar Péter többször is azt állította, a Tisza Párt ellen ÁSZ-vizsgálat folyik. Windisch szerint ebből egy szó sem igaz, nincs ilyen vizsgálat az ÁSZ-nál. „Úgy látszik ugyanakkor, hogy a politikai küzdelem lassan kétpólusúvá formálódik, amelynek mindkét oldalán erős párt áll. Ezeknek a pártoknak az ellenőrzése – gazdálkodási, finanszírozási szempontból is – mindkét oldalon meg kell hogy történjen, inkább előbb, mint utóbb.”
A Varga Judittal való kapcsolatáról Windisch azt mondta: „Én a magánéletet sohasem kevertem a munkával, ebben következetes vagyok, és mástól is ezt várom el. Egyébként pedig az ellenőrző szervezetek és vezetőik megtanultak azzal együtt élni, hogy az a sajtó így vagy úgy tálalja a munkájukat, vagy az, akivel szemben eljárás folyik, hazugsággal, szakmaiatlansággal vagy egyebekkel vádolja őket. Matolcsy György és a fia is ezt teszi. Ez nem azt jelenti, hogy ne tudnánk teljesen elfogultságmentesen végezni a vizsgálatunkat.”
Az MNB-ügy
Ahogy arról korábban több cikkben is beszámoltunk, az Állami Számvevőszék március közepén három olyan, összesen több mint hatszáz oldalas jelentést publikált, ami többé-kevésbé a jegybankhoz köthető:
– a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) gazdálkodásáról;
– a Neumann János Egyetemért Alapítvány befektetéseiről;
– illetve magának az MNB-nek a működési szabályszerűségéről, köztük a székházfelújítás költségéről.
Ezek közül az első, a PADME gazdálkodásáról szóló jelentés szólt a legnagyobbat, annak ellenére, hogy – ahogy arról a Telex műsorában is sok szó esett – a független sajtó munkájának köszönhetően már évek óta lehet tudni, hogy az MNB-alapítvány gazdálkodása problémás. Két nappal a hivatalos jelentés publikálása előtt, március 17-én számolt be arról a számvevőszék jelentéstervezetét megszerző Direkt36, hogy az ÁSZ súlyos hiányosságokat állapított meg és hatalmas veszteséget okozó döntéseket azonosított a jegybank több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyonának gazdálkodásával kapcsolatban. Arról, hogy az MNB-alapítványok vagyonából hogyan veszett el körülbelül 200 milliárd forint különböző ingatlanügyekkel, ebben a cikkünkben írtunk hosszabban, az MNB-ügy fejleményeit pedig itt követjük.