Három éve 14 perc alatt elfogyott a 100 milliárdos pályázat, most hasonlóan járhatnak a kkv-k

2024. december 12. – 06:56

Három éve 14 perc alatt elfogyott a 100 milliárdos pályázat, most hasonlóan járhatnak a kkv-k
Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára a Demján Sándor 1+1 Beruházás-élénkítő Támogatási Program indulását és részleteit bemutató sajtótájékoztatón a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség budapesti irodájában 2024. december 5-én – Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Ha a beérkezett kérelmek alapján a támogatások összege eléri a keretösszeg 200 százalékát, automatikusan lezárul a Demján Sándor „1+1” KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program kitöltő felülete – hívta fel figyelmünket a pályázati felhívásban leírtakra egy pályázatírással foglalkozó olvasónk. A kis- és középvállalkozásokat célzó Demján Sándor Programot ősszel hirdette meg a kormány, ennek egyik része a 48 milliárd forint keretösszegű beruházás-élénkítő támogatási program, melyre 2025. január 13. 12:00 órától lehet majd a pályázatokat benyújtani. Az olvasónk viszont azt írja,

nem kizárt, hogy mindössze néhány perce lesz a programra jelentkező cégeknek arra, hogy pályázzanak.

Az olvasónk szerint ennek azért lehet realitása, mert 2021-ben egy hasonló pályázatnál, a GINOP Plusz 121-nél 14 perc alatt elfogyott a 100 milliárdos pályázati keret (miután előtte lefagyott a rendszer). Ezt az okozta, hogy a rendszer automatikusan lezárult, amikor a beérkezett pályázatok összege meghaladta a 100 milliárdos keret 130 százalékát. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium akkor a Telexnek azt nyilatkozta, a pályázatra a 8 órai nyitást követően 1137 pályázat érkezett 130 milliárd forint értékben, ezért a felhívást – a kiírásban foglaltaknak megfelelően – automatikusan felfüggesztették.

Akkor megszólaltatott forrásaink úgy tudták, hogy a rendszerbe előzetesen elhelyezett igények összege jelentősen meghaladta a 400 milliárd forintot is. A minket elérő kisebb pályázók úgy élték meg a folyamatot, hogy gyakorlatilag esélyük sem volt, „humán erővel lehetetlen volt a pályázati felületet megnyitni, hozzáférni a kitöltő felülethez, bevinni az adatokat, lefuttatni az ellenőrzést és rákattintani a Benyújtás gombra”, írtuk három éve. Ennek a kiírásnak a folytatása, a GINOP Plusz 123 levezetése már másmilyen volt, ott a kiíró egy napot hagyott a pályázat leadására, a rendszer nem zárult le, bármennyi pályázat is érkezett.

Most viszont a pályázati felhívás egyik lábjegyzete arra utal, hogy a 2021-es kiíráshoz hasonló feltételekkel lehet nekirugaszkodni a jelentkezésnek.

A dokumentum azt írja: „A támogatási kérelmek befogadása Kezelő részéről a keretösszeg kétszeres mértékéig történik. Amennyiben a beérkezett kérelmek alapján az igényelt támogatás összege eléri a keretösszeg 200 százalékát, a kitöltő felület automatikusan lezár. Amennyiben az adott támogatási kérelem megfelelt a támogathatósághoz szükséges minimális követelményeknek, de forráshiány miatt nem támogatható, tartaléklistára kerül, amelyről a támogatást igénylőt elektronikus üzenetben tájékoztatjuk.”

Olvasónk szerint „nem kell túl nagy képzelőerő ahhoz”, hogy lássuk, mi történhet majd január 13-án délben, hiszen a keretösszeg feleakkora, mint három éve. „Körülbelül két éve várunk egy normális pályázatra, így aki él és mozog, pályázni akar és fog. A megoldás az lehetne, ha a GINOP Plusz 123 pályázatban tapasztalt legalább egynapos nyitvatartása lenne a pályázatnak, így elkerülhető lenne a káosz, és valóban a legrátermettebbek nyernének.”

Mint korábban írtuk, nagyon mélyről kéne felrántania a kis magyar cégeket az új kormányprogramnak, melynek célja, hogy a régiós viszonylatban is gyengén teljesítő kis- és középvállalati szektort gatyába rázzák. A csomag löketet is adhat a kkv-k finanszírozásának, de az általunk megkérdezett szakértők szerint a legfőbb problémákat nem ez fogja megoldani.

Az ügyben kerestük a Nemzetgazdasági Minisztériumot és a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökséget.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!