Megdobta a 4iG tőzsdei árát a Musk–Jászai-találkozó, de mi lesz ebből hosszabb távon?

Legfontosabb

2024. december 10. – 19:18

Megdobta a 4iG tőzsdei árát a Musk–Jászai-találkozó, de mi lesz ebből hosszabb távon?
Elon Musk, Orbán Viktor és Szijjártó Péter mellett Jászai Gellért a kép jobbszélén – Fotó: Szijjártó Péter / Facebook

Másolás

Vágólapra másolva

Vannak olyan neves üzletemberek, akikkel egy cégvezetőnek elég csak találkozni, és már fel is robbant a részvénytársaságának a tőzsdei árfolyama. A magyar 4iG Nyrt. infokommunikációs cég részvénye a december 10-i kereskedésben az OTP és a Mol után a harmadik legnagyobb forgalmat produkálta, és az amúgy végül pozitív tőzsdenapon, amikor a Bux-index újra átlépte a 80 ezer pontot, az átlagot messze meghaladó mértékben 7-8 százalékos pluszban forgott.

A piac azt honorálhatta, amit a 4iG tőzsdei közleményben is megerősített. Donald Trump megválasztott amerikai elnök és Elon Musk Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel és Szijjártó Péter külügyminiszterrel folytatott tárgyalásain Jászai Gellért, a 4iG elnöke is részt vett a floridai Mar-a-Lagóban, és szóba kerültek a magyar űripari fejlesztések, valamint a globális technológiai együttműködés lehetősége.

Amennyire tájékozódni tudtunk, a találkozó ténye még a 4iG-csoporton belül is meglepte a konkrét űripari szakterülettől kicsit arrébb dolgozó kollégákat:

„Mi is a sajtóban olvastuk”

– mondták ketten is a Telexnek, ugyanakkor azt megerősítették, hogy a műholdas üzlet nagyon fontos a cégvezetésnek. Sok szó esik róla a társaságban, sokat is költ rá a csoport, és mint hallottuk, a cégben közkeletű vélekedés az, hogy „mivel a régióban nem annyira fókuszál senki erre, ez a fejlesztési irány, bár rendkívül sok buktatóval terhelt, még akár be is jöhet.”

A 4iG üzleti-kereskedelmi tevékenységét és infrastruktúra üzletágát tavaly novemberben választották ketté. Arról, hogy hogy lett a 4iG az Orbán-rendszer csúcsvállalata, a Direkt36 korábbi cikkében olvashatnak részletesen.

A találkozó

Magáról a találkozóról egyetlen forrásunknak sem volt közvetlen visszacsatolása, annyit lehet tudni, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke, kísérték el Orbánt, míg a másik oldalon Donald Trump mellett Elon Musk, a Tesla és a SpaceX alapító-vezérigazgatója, a kormányzati hatékonyságért felelős új minisztérium vezetésére kijelölt üzletember és Mike Waltz, a Trump-kabinet jövőbeli nemzetbiztonsági tanácsadója is részt vett.

A hivatalos egyeztetésen a felek érintették a 4iG Csoport műholdprogramját, ennek mentén a SpaceX felbocsátási szolgáltatásait, valamint további kereskedelmi és technológiai partnerségi lehetőségeket.

A találkozóról Jászai Gellért, a cégcsoport elnöke azt mondta, hogy a baráti légkörben folytatott megbeszélés az első fontos lépés a felek közötti együttműködés kiterjesztésében, amely jótékony hatással lehet az új technológiák meghonosításában, illetve a tengerentúli gazdasági kapcsolatok fejlesztésében.

Mi van a háttérben?

Forrásaink szerint azért egyelőre a Trump–Orbán-találkozót dőreség lenne valós üzleti térben, az amerikai–magyar gazdasági kapcsolatok fellendítésének reményében értékelni, mert ez ma még csak egy olyan gesztus, ami a politikai térben történik. Ezen vélemény szerint az amerikai–magyar kapcsolatoknak volt 4 rossz évük, most próbálnak új lapot nyitni. Természetesen ebben nagyon jól hangzik, ha a sokkal nagyobb Musk-űrüzlethez kapcsolódik Magyarországról egy cég, de

aki ismeri a neves amerikai üzletembert, az biztos benne, hogy csupán gesztusból nem lesz üzlet.

De az tény, hogy Orbán Viktor is keres felületeket, és ő mindig mindent örömmel vesz, sőt szeretne is elhinni, ami arról szól, hogy Magyarország valamiben ott van a világelitben.

Természetesen azt senki nem állítja, hogy a 4iG kifejezetten azért vágott bele az űriparba, mert előre lehetett volna tudni, hogy Elon Musk lesz az elnök jobbkeze. Ugyanakkor ez a találkozó egy ügyes húzás – vélik Jászai kollégái, aminek sokkal nagyobb a politikai jelentősége, mint a gazdasági. Bár a magyar állam és az űripar kezdeti fejlesztési kísérletei inkább viccelődés tárgyai voltak még a fideszesek körében is, de aztán láthatóan a felek egyre több tétet és egyre több pénzt tettek rá az állam és a 4iG oldaláról is, így ma már illik komolyan venni.

Eddigi űrüzletek

Jászai Gellért már 2021-ben belengette, hogy „az űriparnak és a kapcsolódó védelmi területeknek” is fontos szereplői szeretnének lenni. Korábban egyébként a Telex is részletesen írt például arról, hogy 2022 végén a 4iG Nyrt. az izraeli Kommunikációs Minisztérium előzetes jóváhagyásának megfelelően megállapodást kötött az AMOS műholdrendszereket üzemeltető és fejlesztő Space Communications Ltd. 20 százalékos részvénycsomagjának megvásárlásáról.

A tel-avivi tőzsdén jegyzett, de nehéz pénzügyi helyzetbe kerülő Spacecom világszerte kínált sugárzott, valamint szélessávú műholdas szolgáltatásokat ügyfeleinek. Később arról érkezett hír, hogy a 4iG két ajánlatot tett az izraelieknek, hogy megveszi 150 millió dollárért (akkori áron 54 milliárd forintért) a Spacecom tulajdonában álló AMOS-17 műholdat, amelyet ezt követően a Spacecom visszabérelne a 4iG-tól, illetve a 4iG 150 millió dollárnyi kölcsönt is ad a Spacecomnak. Az izraeli cég részvényesei is elfogadták a javaslatot.

Hamarosan a 4iG csoport azt is rögzítette, hogy HUSAT néven saját műholdprogramja lesz Magyarországnak. A projektre létrehozott 4iG Űr- és Védelmi Zrt. egy geostacionárius pályán keringő (HUGEO), valamint további nyolc, alacsony föld körüli pályán keringő (HULEO) műholdat tervez 2032-ig felbocsátani, pályára állítani és üzemeltetni.

„Ez a legnagyobb, magánkezdeményezésben és magánfinanszírozásban megvalósuló műholdprogram a kelet-közép-európai régióban”

– mondta akkor Sárhegyi István, a cég vezérigazgatója. Ő és családja kulcsszereplő az űrprojektben.

Az egyik kulcscéget, a Remredet 2016-ban a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontja alapította, 2021 januárjában azonban a Space Oddity Kft. felvásárolta a céget. Utóbbi tulajdonosa az Imperium Galactica Group Vagyonkezelő Alapítvány, amelynek alapítója Sárhegyi Zoltán ügyvéd, a Nemzeti Választási Bizottság fideszes delegáltja, Sárhegyi István űrjogász édesapja. Sárhegyi Istvánnak az elmúlt években több közös űripari projektje is volt a 4iG Nyrt.-vel, amely az idén jelentette be, hogy 45 százalékos részesedést szerez a Remredben.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter (j), Tessely Zoltán, a térség fideszes országgyűlési képviselője (j2), Sárhegyi István, a Remred társalapítója és a 4iG Space and Technology Zrt. vezérigazgatója (j3) és Jászai Gellért, a 4iG vállalatcsoport elnöke (b) időkapszulát helyez el a Remred Zrt. martonvásári űrtechnológiai gyártóközpontjának alapkőletételi ünnepségén 2024. május 6-án – Fotó: Vasvári Tamás / MTI
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter (j), Tessely Zoltán, a térség fideszes országgyűlési képviselője (j2), Sárhegyi István, a Remred társalapítója és a 4iG Space and Technology Zrt. vezérigazgatója (j3) és Jászai Gellért, a 4iG vállalatcsoport elnöke (b) időkapszulát helyez el a Remred Zrt. martonvásári űrtechnológiai gyártóközpontjának alapkőletételi ünnepségén 2024. május 6-án – Fotó: Vasvári Tamás / MTI

A nagy tervek

A 4iG és a Remred már le is tette egy űrtechnológiai központ alapkövét Martonvásáron, ahol műholdak gyártását, összeszerelését és tesztelését akarják végezni. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pedig májusban azt mondta, hogy a műholdgyártás nemcsak gazdasági és biztonsági, hanem szuverenitási kérdés is.

A magyar űrklaszter kulcsemberei szerint a magyar űrkutatás igenis erős, vannak jó kutatóintézeteink, egyetemeink több évtizedes know-how-val és eredményekkel, de űripara eddig Magyarországnak nem nagyon volt. Ezen változtathatott az, hogy a 4iG januárban bejegyeztette űripari cégét, a 4iG űr- és védelmi ipari portfóliójának része a Rotors and Cams Zrt., a RAC Antidrone Zrt., a Hungaro DigiTel Kft., a Spacecom Ltd., a CarpathiaSat Zrt., valamint a Remred Zrt. És decemberben már össze is jött a tárgyalás Trumppal és Muskkal.

Ez voltaképpen tehát egy divízió, amelyben vannak űrkutatási, dróntechnológiai cégek, és most a találkozóval ez a csapat nagyon magasra tolta a várakozásokat, hallottuk.

Jászairól pedig azt mondták a kollégái, hogy mindig is nagyon ügyes volt abban, hogy rá tud csatlakozni az uralkodó politikai fuvallatokra, amiben azért is szerencséje van most, mert Orbán kifejezetten kereste azokat a felületeket, amelyekkel kitűnhetett Trump előtt. Hiszen most a politikusok és az államfők egymásnak adják a kilincset Mar-a-Lagóban, ilyenkor valami speciálisat kell villantani. Igaz, az is biztos, hogy amióta Donald Trump Orbán Viktort személyesen emlegette egy elnökjelölti vitán, valamint több kampánybeszédében is, mindenki számára egyértelmű lehetett, hogy Trump radarjára rákerült Magyarország. Arról, hogyan került Orbán közel Trumphoz, és mit várhat tőle az új elnöki ciklusában, itt írtunk bővebben.

Fb-cserék

Nem sokkal korábban egy másik fontos hír is megjelent, eszerint Fellegi Tamás volt fejlesztési miniszter, a 4iG Nyrt. fb-elnöke az Indexben közölte, hogy fogja a sátorfáját és Dubajba költözik, ezért lemond a 4iG-nél betöltött tisztségéről, így a cégnek majd rendkívüli közgyűlést kell összehívnia januárra, hogy új fb-tagokat válasszon (azért a többes szám, mert a német Rheinmetall is cseréli a képviselőjét).

Fellegi azért egyelőre még minden hazai tisztségéről nem mondott le, a Paks II. igazgatósági tagja marad (ez nyilván egy nagyon érzékeny poszt, ahol összesen három igazgatósági tag van csak, itt nem lehet nagyon pattogni), és amennyire tudjuk, még további egy magyar pozíciója is megmarad, ez pedig a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fb-elnöksége.

Mivel Fellegi Tamás korábban sokat dolgozott az Egyesült Államokban, közvetlen kollégája volt Orbán Viktornak is és Jászai Gellértnek jelenleg is az, így

felmerülhetett, hogy esetleg Fellegi segíthette az amerikai találkozó szervezését, de amikor elértük a volt minisztert, ő jelezte, hogy neki ebben nem volt szerepe.

A 4iG január 9-én tart rendkívüli közgyűlést, akkor választanak új felügyelőbizottsági tagokat, majd utána elnököt. A 4iG az a típusú cég, amelyik az egy lépés előre egy lépés hátra politikáját követi, vagyis szeret olykor piacilag elismert üzletembereket meghívni a testületeibe, de máskor inkább a hazai politikai élet bizalmi emberei közül érkezik fb-tag. Most inkább ez utóbbi történt, hiszen Guller Zoltán, a Vérteserdő Zrt. felügyelőbizottságának elnöke, a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. igazgatóságának elnöke, egyben a Budapest Airport Zrt. igazgatóságának tagja a jelölt.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!