Varga Mihály szerint már akár 6 százalékhoz is közelíthet jövőre a GDP bővülése

2024. november 7. – 23:12

Varga Mihály szerint már akár 6 százalékhoz is közelíthet jövőre a GDP bővülése
Fotó: Bodnár Boglárka / MTVA

Másolás

Vágólapra másolva


Négy nehéz év után 2025-től jövőre a pandémia előtti időszak növekedési üteméhez térhet vissza a magyar gazdaság, amihez megfelelő alapot biztosít a fegyelmezett fiskális politika – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtökön Budapesten, a Figyelő Top 200 gálaestjén.

Az Országgyűlésnek hétfőn benyújtandó költségvetési tervezetben 3,7 százalékos hiánycéllal számolnak az idei 4,5 százalék és a tavalyi 6,7 százalék után. A kormány új gazdasági akciótervében már bejelentett intézkedések a versenyképesség és az exportképesség javítását, valamint a kifektetések dinamizálását szolgálják. A munkáshitel és a kis- és középvállalkozások helyzetbe hozását is segítő Demján Sándor program, továbbá a most zajló hároméves bérmegállapodási tárgyalások a vásárlóerő növekedését és a fogyasztás bővülését eredményezhetik – mondta a tárcavezető.

A költségvetési tervezetben jövőre 3,4 százalékos GDP bővülést tervez a kormány,

amely a 3-6 százalékos sáv felső határához közelíthet a külső körülmények kedvező alakulása esetén.

A hazai kereslet további bővülését a már egy éve emelkedő, közel tíz százalékos reálbérek is támogatják – ismertette a tárcavezető, aki szerint jövőre nem várhatók mélyreható változások az adózási szabályokban. Kitért arra, hogy a 2010-es évtized azért válhatott Magyarország egyik legsikeresebb gazdasági korszakává, mert a nemzeti kormány a belgazdaságban az együttműködésre, a külgazdaságban pedig a kapcsolódásra alapozta a döntéseit.

Varga szerint a tíz évvel ezelőtti keleti nyitás politikájának köszönhetjük a mai rekordértékű működőtőke-beáramlást, a hatéves bérmegállapodás pedig megalapozta azokat az adó- és járulékcsökkentéseket, amelyek a hazai vállalkozásokat versenyképessé teszik.

Ha megkaptuk volna az idei évre tervezett, a Bizottság által jogtalanul visszatartott uniós forrásokat, akkor a magyar gazdaság teljesítménye idén mintegy 1,5 százalékponttal lehetne magasabb – mondta Varga.

2024 harmadik negyedévéről még rettenetesen gyenge GDP-adatról számolt be a KSH: 0,7 százalékot esett a magyar gazdaság teljesítménye.

A harmadik negyedévre vonatkozó első becsléstől senki nem várt sokat azok után, milyen gyatrán teljesített a hazai gazdaság az év első felében: az első negyedévben még egy szerény, 0,6 százalékos növekedést láthattunk negyedéves alapon, a másodikban viszont már éppenhogy, de mínuszba kerültünk. Így a mostani adatnál elsősorban az volt a kérdés, hogy egymás utáni két negyedéves csökkenéssel technikai recesszióba kerül a magyar gazdaság (ez azt jelenti, hogy két egymást követő negyedévben zsugorodik a teljesítmény), vagy ezt éppen sikerül megúszni. Nem sikerült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!