Rettenetesen gyenge GDP-adat: 0,7 százalékot esett a magyar gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben
2024. október 30. – 08:35
Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2024 harmadik negyedévében a nyers adatok szerint 0,8, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszaki értéket. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent. A részletes adatokra még várni, de annyit már közölt a KSH, hogy az ipar és a mezőgazdaság is lehúzta a mostani teljesítményt.
A harmadik negyedévre vonatkozó első becsléstől senki nem várt sokat azok után, milyen gyatrán teljesített a hazai gazdaság az év első felében: az első negyedévben még egy szerény, 0,6 százalékos növekedést láthattunk negyedéves alapon, a másodikban viszont már éppenhogy, de mínuszba kerültünk. Így a mostani adatnál elsősorban az volt a kérdés, hogy egymás utáni két negyedéves csökkenéssel technikai recesszióba kerül a magyar gazdaság (ez azt jelenti, hogy két egymást követő negyedévben zsugorodik a teljesítmény), vagy ezt éppen sikerül megúszni. Nem sikerült.
Az előzetes elemzői várakozások nem sok jót sejtettek, a Portfolio hétfői körképe szerint még a bizakodóbb elemzőket tippjeit beszámolva is csak +0,3 százalék volt a konszenzus, de olyanok is akadtak bőven, akik a negatív tartományba várták a július-szeptemberi nemzeti összterméket. A friss adat alapján végül a pesszimistáknak lett igazuk, sőt, még annál is sokkal rosszabb a friss adat, mint amit a leginkább borúlátó elemzők vártak. A következő kérdés most már az lesz, ilyen első háromnegyed év után mit lehet kihozni 2024-ből, vagyis mi lehet majd az éves növekedési adat. A pesszimistább becsléseket adó elemzők már 1 százalék alá várják az éves bővülést is, míg a derűlátóbbak 1,2-1,5-öt is el tudnak képzelni. A friss adat alapján most már egyértelműnek tűnik, hogy az 1 százalék alatti becslés lesz a közelebb az igazsághoz.
A KSH harmadik negyedévre vonatkozó adatai szerint a rémes eredményhez a nemzetgazdaság közel egyharmadát kitevő mezőgazdaság, ipar és építőipar együttes teljesítménye hozzávetőlegesen 2 százalékponttal járult hozzá. A visszaesést mind a piaci, mind a nem piaci szolgáltatások teljesítménye fékezte.
Az idei egész éves gyenge teljesítmény oka a legnagyobb arányban a feldolgozóipar, az építőipar és a mezőgazdaság visszaesése volt, amit nem tudott ellensúlyozni az év első felében az, hogy a néhány szolgáltatás (kiemelten a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás) kifejezetten jól teljesített. A mezőgazdaság senyvedése viszonylag logikus egy ilyen aszályos év után, az iparunk problémáiról pedig a Telexen is sokat írtunk mostanában többféle szemszögből:
- A kormánynak spórolnia kell, mert idén is elszállt a költségvetési hiány, így az állami beruházások nem tudják a megszokott módon pörgetni a gazdaságot, továbbá az uniós források is késlekednek az EU-val való rendezetlen viszony miatt.
- Komoly problémát jelentenek az európai, különösen a német gazdaság elhúzódó problémái. Magyarország súlyosan függ van a Németországtól, mint fő exportpiacától, így amikor ott gond van, azt mi sem tudjuk megkerülni.
- Megrekedt a villanyautós átállás. Remélhetőleg itt csak átmeneti döccenőről van szó, amit a támogatott vásárlási programok kifutása és az e-autók relatív drágasága okoz, de ettől még most tény, hogy nem fogynak jól az elektromos kocsik, ami rossz hír a magyar gazdaság számára, miután a kormány erre a lapra tett fel sok mindent. Az utóbbi hónapok gyengélkedése az akkumulátorklaszterben konkrét munkahelyekben is mérhető volt.
Utóbbi területen egyébként már mintha látszana a fény az alagút végén: noha éves alapon még a legutóbbi adatközlésekben is mínuszos eredmények jöttek, a 2021-es átlagszinthez viszonyítva kijön, hogy májustól kezd kilábalni a mélypontról az akkugyártás:
A harmadik negyedéves GDP összetételéről részletes adatok csak néhány hét múlva állnak majd rendelkezésre, akkor kiderül, hogy melyik ágazat pontosan hogyan járult hozzá a mostani adathoz.
A gyenge adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium is reagált, közleményük szerint „nehéz időszakon vagyunk túl, ugyanakkor egyre több pozitív jel utal arra, hogy a magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett”. Megállapítják, hogy a turizmus jól teljesített a nyáron, illetve hogy a kiskereskedelmi forgalom is kezd magához térni. Nagy Márton szerint a kormány 21 pontos akciótervével „a jövőre a magyar gazdaság ismét dinamikus ütemben bővülhet. Nagy ugrás a gazdasági teljesítményt illetően 2025 III. negyedévében következhet be”.