Orbán: Én egy fantasztikus évet várok 2025-ben
2024. november 3. – 08:14
Vasárnap reggel interjút adott a Orbán Viktor a Kossuth Rádióban. A miniszterelnök a 0,7 százalékos gazdasági zsugorodás okáról azt mondta, más véleménye van, mint ami az általános közvélekedésből kitűnik, mert mindenki az ipar gyenge teljesítményéről beszél, de az iparral nincs semmi baj szerinte.
A magyar ipar „hatalmas mennyiségi és minőségi fejlődésen ment át 2010 óta”, már az elektromos autókban is a legmodernebb autókat gyártjuk, de van repülőgépipar és hadiipar, az űriparban, informatikában is kiemelkedő a teljesítmény. „Fantasztikus munkásaink vannak, akik ezeket a gyárakat működtetik”. Az iparral tehát nincs semmi baj, nekünk kereskedelmi problémánk van, mondta Orbán, mivel mi a világpiacra termelünk.
Kicsi a kereslet a termékeinkre, mert hullámzik a világgazdaság, de a következő években már intenzív növekedés lesz, jövőre a kormány úgy számol, 3,5 százalék bizonyosan. Jövőre beindul a BMW-gyár, néhány nagy akkugyár, a BYD-gyár Szegeden, ezek meg fogják húzni a magyar adatokat a kormányfő reményei szerint. Orbán lát rá esélyt, hogy eddigre Európa helyzete is javulhat, így lesz kereslet a termékeinkre. A kormányfő úgy gondolja, mindez rávilágít a gazdasági semlegesség szükségességére, mert „ha nem veszik meg a termékeinket nyugaton, akkor vegyék meg keleten”.
A szakértőket is meglepő -0,7 százalékos negyedéves adat hátteréről a Telexen is írtunk: elemzők az ipar és a mezőgazdaság gyengélkedésére számítottak, és még úgy is magasabbra tippelték a számot, ez alapján valószínűbbnek tűnik, hogy ami továbbra is váratlan mértékben lehúzza a magyar GDP-t, az a bizalomhiány miatt gyengélkedő fogyasztás, beruházás. Eközben az uniós gazdaság már több életjelet mutat, a magyar adatoknak az export és a nálunk jelenlévő nagyvállalatok miatt valóban kiemelten fontos német gazdaság haloványan bár, de nőtt a harmadik negyedévben.
A magyarországi fizetések témájában Orbán azt mondta, ő óvatosabb a bérnövekedési tervekkel kapcsolatban, mint más politikusok. Megköszönte Parragh László most leváltott kamarai elnök munkáját, és azt mondta, fel kell vennie a kormánynak a kapcsolatot az új elnökkel, Nagy Elekkel.
Orbán közölte: ő mindig óvja a kormányt attól, hogy meg akarja mondani, mennyi legyen a bér Magyarországon, mert azt, hogy milyen fizetéseket bír el egy vállalkozás, íróasztal mögül nem lehet megmondani. Ha túl nagy béreket kell fizetni, és ezért bezár egy cég, az a munkásoknak sem lesz jó, így a kormánynak lényegében annyi dolga van, hogy a munkavállalók és munkáltatók közti megegyezést jóváhagyja. Egy dolgot tehet még a kormány: adócsökkentéssel segíti a vállalkozásokat, az előző bérmegállapodás ilyen volt. A miniszterelnök az új bérmegállapodást is legalább 3 évre szeretné, ha megkötnék a szereplők. Orbán itt vélhetően arra reagált, hogy gazdasági minisztere, Nagy Márton által hangoztatott bércélok (pár éven belül egymilliós átlagbér és az átlag 50 százalékát hozó minimálbér) a gyenge gazdasági teljesítmény miatt nem látszanak kivitelezhetőnek, amiről a munkaadók képviselői már nyilvánosan is beszéltek.
A munkáshitellel kapcsolatban azt mondta Orbán Viktor, nagyon régóta készült erre a lépésre. Arról beszélt, neki megadatott a lehetőség, hogy egyetemre menjen, de még korábban „kiváló fickókat ismert meg”, akik szakmunkások lettek, és azt látta, az egyetemet végzettek fizetésében lesz egy szorzó az övékéhez képest, miközben a felsőoktatásban tanulókat még a diákhitel is segíti. Orbánnak volt egy hiányérzete, hogy ehhez képest „mi van a melós fiatal csávókkal”, akikkel együtt öltözött Fehérváron az öltözőben. Az életkezdés későbbre tolódásának szerinte van anyagi oka is, de szerinte ezt most sikerült kitalálni a munkáshitellel, ami 4 millió forint kamatmentesen.
A gazdasági semlegesség és a gazdasági akcióterv lefordításaként a mindennapi emberek és cégek nyelvére Orbán úgy fogalmazott:
- a nagy cégek rendben vannak már Magyarországon, van egy „bajnokok klubja”, ezek a cégek már a nemzetközi piacon is megállják a helyüket,
- a középvállalkozásoknál az a feladat, hogy ki tudjanak lépni a nemzetközi térbe
- a kisvállalkozások nehezebben boldogulnak, a Demján Sándor program (amiről részletesen itt írtunk) őket célozza meg.
Orbán szerint a vállalkozásokat fogja segíteni, hogy közel egy csomó uniós pályázat kiírása, és a következő időszak gazdasági növekedéséből széles körben részesülnek majd a magyarok, szét fog terülni a kisvállalkozásokra, a dolgozókra is. „Én egy fantasztikus évet várok 2025-ben” – összegezte.
Az amerikai elnökválasztás témájában Orbán először a BRICS-találkozóról kezdett el beszélni, majd azt mondta, hogy jövő héten Budapesten pedig a nyugati gazdasági világtalálkozót fogják tartani. Ez már az amerikai választás utánra esik, annak eredményével kell foglalkozniuk, és az európai versenyképesség problémáival. Az amerikai választásról azt mondta, ő már az év elején megmondta „nem a hasára ütve, hanem jelekből olvasva”, hogy más viszonyok lesznek az év végére a világban, többségbe kerülnek a „békepárti” erők, ez a fordulat Donald Trump győzelmével fog bekövetkezni. Szintén meg fog változni szerinte a migrációhoz és a genderügyekhez való hozzáállás a nyugati világban létrejött „új közép” érdekében, ami migrációellenes, „genderellenes” és patrióta.
Az orosz-ukrán háború témájában Európának szerinte most „a sarokban” van a helye, amíg az oroszok és az amerikaiak tárgyalnak, de ha jön Trump, „Európa nem maradhat háborúpárti”. Nem tudjuk egyedül viselni a háború terhét, amibe „felelőtlenül belevitték Európát”, nekünk is alkalmazkodnunk kell majd a helyzethez – mondta végül.