Amerikában vannak államok, ahol nem lehet csak úgy esővizet gyűjteni

2024. december 3. – 05:05

Amerikában vannak államok, ahol nem lehet csak úgy esővizet gyűjteni
Fotó: Karl-Josef Hildenbrand / picture alliance / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

Esik az eső, összegyűjtjük a vizet egy nagy hordóba, hogy aztán később felhasználjuk. Teljesen logikus, maximum amiatt lehet belekötni, mert az így keletkező vízfelület tökéletes lehetőséget nyújt a szúnyogoknak arra, hogy elszaporodjanak, és a kertünkből indulva idegesítsenek minket és mindenkit, aki a környékükön lakik. Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) tavalyi tájékoztatója alapján nyugodtan lehet gyűjteni az esővizet, és ivóvízként is használható, bár így már meg kell felelnie bizonyos követelményeknek, és még ezzel együtt sem javasolja ezt az NNGYK.

A csatornahálózatba sem lehet elvezetni, és ezen túl is garantálni kell, hogy ne tegyen kárt a környező épületekben, telkekben, de egyébként teljesen szabad a pálya. Sokan gyűjtik is az esővizet, és használják aztán például a kert locsolására. Ennek fényében furcsa lehet, hogy vannak helyek, ahol rendkívül szigorú szabályozások vonatkoznak a vízgyűjtésre. Az Egyesült Államokban több államban is szabályozzák az esővíz gyűjtését, Utah-ban, Nevadában és Coloradóban annyira keményen, hogy csak egy hajszálra vannak a teljes tiltástól. Különösen utóbbi, ahol egészen 2016-ig konkrétan csak illegálisan lehetett vizet gyűjteni.

Most nyilván ön is azt kérdezi, hogy ugyan miért, mi bajuk a coloradóiaknak az esővízzel. Először is érdemes megnézni ezt a térképet, ezen minden államnál fel van tüntetve, hogy szabályozza-e az esővíz gyűjtését, és ha igen, akkor hogyan. Az már ebből is látszik, hogy sok államban semmilyen szabályozás nincs erre, egy csomóban pedig még buzdítják is az embereket, hogy gyűjtsék az esővizet.

Az is látszik ugyanakkor, hogy Kalifornia, Nevada, Utah és Colorado kilógnak a többi állam közül, és pont ebben a sorrendben egyre keményebb szabályozások vannak náluk érvényben. Colorado a legszigorúbb a kérdésben, itt 2016 előtt legálisan egyáltalán nem lehetett esővizet gyűjteni, és elméletben 500 dollár bírságot is kiszabhattak arra, aki hordóba gyűjtötte az esővizet. Bár azt hozzá kell tenni, hogy már a változtatás előtt sem nagyon érdekelt ez senkit. Maga a változtatás nem volt túl nagy,

annyit tett lehetővé, hogy az emberek legfeljebb két hordóba gyűjtsenek legfeljebb 416 liter vizet, amit csak a saját telkükön használhatnak fel, kizárólag kültéren, tehát például öntözésre vagy kocsimosásra.

Ebből extrém esetben is nagyjából tízszer lehet lemosni egy autót, de inkább csak négyszer-ötször, 100 négyzetméternyi pázsitra pedig az egészet el lehet locsolni egy forró, száraz nyári napon, ami Coloradóban nem ismeretlen körülmény. Szóval az állami szabályozás még mindig nem túl bőkezű, és ebből kiindulva a utah-i 9453 literes limit sem tűnik hatalmas számnak. Coloradóban annyi könnyítés még van, hogy ha valakihez nincs bekötve a víz, hanem egy saját, fúrt kútból fér hozzá, akkor akármennyi vizet gyűjthet, és azt bármire fel is használhatja.

Na de miért nem lehetett Coloradóban gyűjteni az esővizet 2016-ig, és miért lehet most is csak ennyit? Ennek oka egy több mint százéves jogszabályban keresendő, amely szerint a leeső csapadék természetes úton lefolyhat valaki másnak a telkére, és ha valaki még ez előtt összegyűjti, azzal tulajdonképpen más vizét veszi el. Emögött van is logika, mert Coloradóban kevés a csapadék, és az alacsonyabban fekvő területeken gazdálkodóknak is nagy szükségük van a vízre. Azt viszont nem támasztotta alá semmi, hogy a rendelkezésükre álló víz mennyiségét érdemben befolyásolná az otthoni vízgyűjtés, ezért is fogadták el 2016-ban a jelenlegi jogszabályt.

Ha valakit részletesebben is érdekel, hogy melyik államban hogyan lehet vizet gyűjteni, az ide kattintva olvashat erről. Ha pedig itthon szeretne esővizet gyűjteni, akkor is érdemes elolvasnia az NNGYK tájékoztatóját, és nem mellesleg előre elgondolkodni azon, hogy a hordók lefedésével, szúnyoghálóval vagy vegyszerekkel szeretné megakadályozni a szúnyogok szaporodását. Már csak azért is, mert a klímaváltozás miatt Európának is fel kell készülnie a trópusi szúnyogok által okozott járványok meredek felfutására.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!