Gyanúsítottként hallgatták ki az Integritás Hatóság elnökét: magáncélokra is használhatta a szervezet pénzét, emiatt indult büntetőeljárás
2025. január 16. – 18:42
frissítve
Hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsította meg a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) Biró Ferencet, az Integritás Hatóság (IH) elnökét.
A főügyészség csütörtök reggeli közleményében jelezte, hogy büntetőeljárás miatt bűnügyi akció van az Integritás Hatóságnál. A nyomozó főügyészségen bejelentésre indult büntetőeljárásban több helyszínen – köztük az Integritás Hatóságnál – zajlottak kutatások csütörtökön napközben.
Úgy tudjuk, a nyomozók szinte a teljes napot az Integritás Hatóságnál töltötték. Az IH azt tervezte, hogy Biró még valamikor délután tart egy sajtótájékoztatót, de ebből nem lett semmi, miután egész nap tartott a „bűnügyi akció”, este pedig az IH elnöke információnk szerint a Központi Nyomozó Főügyészségen tartózkodott már, ahol meggyanúsították.
Noha a büntetőeljárás részleteiről egyelőre nem sikerült információkat szereznünk, több forrással sikerült beszélnünk. Azt több forrás is megerősítette a Telexnek, hogy a gyanú szerint Biró felesége az Integritás Hatóság által bérelt autót használt magáncélra. Mindennek állítólag nyoma is maradt egy közlekedési balesetnek köszönhetően.
A Központi Nyomozó Főügyészség csütörtök este kiküldött közleményében szerepel is, hogy a gyanúsítás szerint Biró a saját, felső kategóriás szolgálati autóján kívül bérelt egy másik, szintén felső kategóriás autót, aminek havi bérleti díja kezdetben 475 285 forint plusz áfa volt, ez az összeg később emelkedett. „Az Integritás Hatóság elnöke a vagyonkezelési szabályt megszegve közel 14 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak” – írta a KNYF.
Emellett a KNYF közleményében azt írják, hogy az Integritás Hatóság elnöke – a hivatali helyzetével visszaélve – annak érdekében, hogy az igazgatóság másik két tagját (akik szintén pályázat útján választott és a köztársasági elnök által kinevezett elnökhelyettesek) törvényes jogaik gyakorlásából kizárja, bizonyos jogkörüket a jogszabályokkal ellentétesen korlátozta, egyidejűleg közhatalmi jogosítványait önhatalmúlag gyakorolta. Ám ennek részleteire nem tér ki a közlemény.
A Telexnek egy, az Integritás Hatóság belső életére rálátó forrás azt mondta, nem lepődött meg, hogy Biró ellen eljárás indult. Ezt azzal magyarázta, hogy a szervezeten belül az elnöknek elég sok konfliktusa akadt, ez fluktuációval járt, így több olyan munkatárs is elhagyta a hatóságot, akiknek rálátásuk volt a leadott számlákra, a pénzügyekre. A szervezeten belüli viszonyokat ismerő forrásunk szerint ezek az emberek is „adogathattak” információkat a hatóságoknak.
Természetesen a Telex kereste csütörtökön telefonon Biró Ferencet, hogy minden, az általunk begyűjtött információkra reagáljon. Bár volt olyan munkatársa, akivel tudtunk beszélni, részletekkel nem szolgálhatott, őt magát pedig nem tudtuk elérni.
Az eset azért is kínos, mert az Integritás Hatóság etikai kódexe meglehetősen szigorú elvárásokat fogalmaz meg a hatóság dolgozóival, köztük az elnökkel szemben is.
„Nem csak feddhetetlennek kell lenni, annak is kell látszani. Aki a korrupció ellen harcol, azt nem érheti gyanú. Az Integritás Hatóság tevékenységének, ugyanúgy, mint a Hatóság munkatársainak, a feddhetetlenség és pártatlanság legmagasabb szintű normáit kell betartaniuk. A tökéletes feddhetetlenség a legkevesebb, amivel a hazánkat szolgáljuk” – olvasható a kódexben.
Nem véletlenül fogalmaztak ennyire mereven a kódexben. A kormány az Integritás Hatóságot a korrupció elleni harc küzdelem jegyében hozta létre, a szervezet létrehozása egyike azoknak a vállalásoknak, amikről a jogállamisági feltételeknek történő megfelelés érdekében döntött a kormány.
Biró Ferencet pályázat útján annak idején az Állami Számvevőszék elnöke, Windisch László nevezte ki.
Az Integritás Hatóság feladata, hogy az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos csalást, összeférhetetlenséget, korrupciót vagy más jogsértést kivizsgáljon. Mivel a hatóságot a magyar és az európai adófizetők pénzének a védelmére hozták létre, így a szervezet az Európai Bizottságnak és a magyar Országgyűlésnek tartozik beszámolással.
A pénzügyi szektorból jött
Az 1974-es születésű Biró Ferenc nem közigazgatási, hanem a civil, pénzügyi világból érkezett. Mielőtt a hatóság élére kinevezték, a PwC Central & Eastern Europe-nál dolgozott partnerként: tényfeltáró vizsgálatokkal és compliance szolgáltatásokkal foglalkozó csapatokat vezetett Magyarországon és a környező országokban, így Romániában és a Balkánon. Azt megelőzően pedig az Ernst & Young, a KPMG, a Bristol Myers Squibb, illetve az Avery Dennison cégeknél állt alkalmazásban.
Biró Ferenc kinevezése a hatóság élére egyébként annak idején következőképpen zajlott. A kormányzati Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) főigazgatója, Dencső Balázs kiválasztott három embert, az alkalmassági bizottságot, amely javaslatot tehetett, illetve véleményezhette az Integritás Hatóság legfontosabb vezetőit, az elnököt és az elnökhelyettest, vagyis azokat a jelölteket, akik a nyilvános pályázaton elindultak. A bizottság tagjainak szerepe viszonylag korlátozott volt, merthogy a döntést Windisch László a saját értékelési szempontjai alapján hozta meg, majd Novák Katalin akkori államfő kinevezte Birót.
Nyilvánosan elérhető vagyonnyilatkozata szerint Birónak több vidéki, mezőgazdasági ingatlana van, de nagy értékű autója nincs, és Budapesten sincs a nevén ingatlan.
Arra a kérdésre, hogy 2022 őszén miért pályázta meg az Integritás Hatóság elnöki székét, a Telexnek adott korábbi interjújában azt válaszolta, hogy „lelkiismereti okokból, szolgálatból”.
Ugyanebben az interjúban azt nyilatkozta, hogy az Integritás Hatóság pénzbe kerül, de ő vezetőként mindent elkövet majd, hogy „az uniós adófizetők minden egyes eurócentjét szabályosan költsék el”.
„Hogy az intézményt miért hozták létre? Sarkosan fogalmazva, nekem mindegy is, hogy milyen indíttatásból született. Engem az érdekel, hogy ez egy autonóm hatóság legyen, aminek vannak jogosítványai, és amely garantáltan független módon tud működni” – mondta ugyanebben az interjúban.
Arról is beszélt akkor, hogy „ahol hatalom és pénz van, ott mindig lesz kísértés is, de meg kell próbálni visszaszorítani”.
„Ez olyan ügy, amely remélhetőleg nemcsak az ellenzéket, de akár a kormányzati és a nem kormányzati szereplőket is integrálja” – mondta a korrupció elleni harcról. „Az elkerülhetetlen, hogy érdekeket sértsünk, de azért mi alapvetően nem emberekkel, hanem számokkal dolgozunk, kockázatfelméréssel, ügyekkel” – fejtegette akkor.
Közleményben állt bele a kormány egyik kedvenc reklámcégébe
Az Integritás Hatóság 2022–2023-ban még csak 15 vizsgálatot indított, de 2024-ben ez a szám 33-ra emelkedett, ezek közül 23 tavaly decemberben még folyamatban volt. Az ellenőrzött uniós források értéke is jelentősen megnőtt: a 2023-ig lezárt ügyek 57 milliárd forintot érintettek, a jelenleg zajló vizsgálatok viszont már 171 milliárd forint sorsáról döntenek.
Az Integritás Hatóság vizsgálta többek között az egyetemi alapítványok kuratóriumi tagjainak vagyonnyilatkozatát, 2024-ben pedig 171 milliárd uniós forrást vizsgáltak – köztük rászorulókat támogató projekteket is.
Tavaly ősszel az Integritás Hatóság elnöke közleményben állt bele a kormány egyik kedvenc reklámcégébe, és jelezte: bíróság előtt támadja meg a Közbeszerzési Döntőbizottság szerinte jogsértő és szakmailag megalapozatlan határozatát, amellyel a New Land Media jogorvoslati kérelmére megsemmisítette a hatóság által lefolytatott kommunikációs közbeszerzést.
„Sajnálatosnak tartom, hogy Magyarország egyik legnagyobb, az adófizetők pénzén mesterségesen felhizlalt médiaügynöksége láthatóan jobban ért a közbeszerzési rendszer abuzálásához, mint a PR-szakmához”
– írta akkori közleményében Biró Ferenc.
Egy ügy, ami mindenkire nézve kínos lehet
A Biró Ferenc elleni eljárás egyedi abból a szempontból, hogy egyszerre több szereplőnek lehet kínos politikailag.
A kormányzatnak azért, mert Birót alapvetően mégis egy állami vezető, Windisch nevezte ki, még ha pályáztatás útján történt is ez a kinevezés.
Az Integritás Hatóság számára pedig azért, mert bármilyen ügyben sáros Biró, az könnyen hiteltelenítheti a hivatalosan a korrupció ellen küzdő szervezetet.
Frissítés: cikkünk megjelenése után Biró Ferenc közleményt adott ki az ügyben. Ebben azt írja:
„A hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel kapcsolatos gyanú alaptalan, ellene panasszal éltem. A mai napon kifejezetten a személyemet támadták, és ezen keresztül az Integritás Hatóságot kívánták ellehetetleníteni. Mindenkit biztosítok arról, hogy a Hatóság ugyanúgy végzi tovább a munkáját: szervezetünk mindig a legszigorúbb etikai és jogi normák szerint működött és működik.
Emellett az Integritás Hatóságot megalapító törvény előírja az ügyészséggel való együttműködést, ennek teljes mértékben eleget teszek, biztosítom a teljes transzparenciát.”