266 forint helyett 960-ért adták a cukor kilóját, súlyos túlárazások derültek ki két rászorulókat támogató projektnél
2024. október 7. – 08:04
Lezárta az Integritás Hatóság a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program (RSZTOP) keretében lezajlott négy, uniós támogatású projekt vizsgálatát. Arra jutottak, írják sajtóközleményükben, hogy a négyből két projektben összesen 10,2
milliárd forintos túlárazás történt, ezért bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és pénzmosás, hanyag kezelés és közbeszerzési eljárásban versenyt korlátozó megállapodás miatt feljelentést tesz az Integritás Hatóság.
A közlemény szerint a támogatást nyert Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) olyan beszállítókkal dolgozott, amelyek extrém módon túlárazott összegben számoltak el alapvető élelmiszertermékeket, emellett a közbeszerzési eljárás során a három ajánlattevő egymással potenciálisan összejátszva határozta meg a beszerezni kívánt termékek árait.
Az Integritás Hatóság az eljárások alapján valószínűsíti, hogy az egyik projekt (RSZTOP-1.1.1-16-2016-00002) esetében a Halker Kft. vezette konzorcium 70 százalékkal, azaz bruttó 7,6 milliárd forinttal túlárazva károsította meg a rászorulókat, míg a másik projekt (RSZTOP-4.1.1.-16-2017-00001) esetében a Káta-Mill Plusz Kft. 37 százalékkal, azaz bruttó 2,6 milliárd forinttal túlárazva károsította meg a rászorulókat.
Értékelésük szerint nagy részben ezek a cégek felelősek azért, hogy 38
százalékkal, számszerűen 1,4 millió csomaggal kevesebbet kaphattak a rászorulók, és a felelőtlen gazdálkodás eredményeként 3,7 millió helyett 2,3 millió csomagot osztottak csak ki.
A túlárazás mértékét mutatja, hogy az élelmiszercsomagokba szánt 1 kilogrammos kristálycukrot az SZGYF a KSH által mért bruttó fogyasztói árak majdnem ötszöröséért vásárolta meg.
Az átlagosan 266 forintos kristálycukrot 960 forintért szerezték be már a program kezdetekor, amelynek ára öt évvel később 1036 forintra emelkedett (szemben az akkor 262 forintos átlagárral).
„Joggal vonja maga után az egész társadalom felháborodását, hogy ezekben a
visszaélésekben szerepet játszó emberek azokon nyerészkedtek, akik a legjobban
rászorulnak és akik védtelenek – az időseken és a szegényeken. A két cég nevével
fémjelzett hálózat gyakorlatilag 10,2 milliárd forintot lopott el a szegényektől. Az ügy ékes példája annak, amit gyakran hangoztatok a nyilvánosság előtt: a hatalommal való visszaélés és a korrupció éppen a legkiszolgáltatottabb társadalmi rétegeket károsítja meg” – fogalmazott a vizsgálat eredményéről Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke.
A négy vizsgált SZGYF-hez kapcsolódó projekt összesen 31,2 milliárd forint támogatást kapott, ebből 85 százalék európai uniós forrás volt.