Pintér Sándor: Amit a Madách Imre Gimnázium igazgatója csinált, azt rendőri nyelven úgy mondják, lázadás
2024. december 3. – 10:23
2025-ben is lesz pedagógusbér-emelés, erre megvan a fedezet – mondta Pintér Sándor a parlament kulturális bizottságának meghallgatásán kedden. 2031-ig a tanárok bére a diplomás átlagbér 80 százaléka lesz. Korábban a kormány azt kommunikálta, hogy 2030-ig a pedagógusok béremelésére 7000 milliárd forintot fognak költeni, amiből csak 800 milliárdot fizetne az EU.
A köznevelés 2022 májusa óta tartozik a Belügyminisztériumhoz. Pintér a bizottsági meghallgatáson arról beszélt, hogy a stratégiai cél nem változott: versenyképes fiatalokat kell nevelni. Pintér szerint az egyik legnagyobb változás az új köznevelési foglalkoztatotti jogviszony, ismertebb nevén státusztörvény bevezetése volt. Azt mondta, sokan kétkedve fogadták ezt, tüntettek ellene, de „az ijesztegetésnek nem volt eredője, zökkenőmentesen vezettük be”.
Ennek eredményeként 1400-zal több pedagógus dolgozik most, és 300-zal több óraadó van. Pintér szerint a pedagógusoknak maguknak kell a társadalmi elismertségüket kiharcolni, ők ezt csak segíteni tudják a béremeléssel. Ebben szerinte ők is és a tanárok is jó úton járnak. Pintér szerint a szakma egyre vonzóbb a fiataloknak, 2004-ben ezren, 2014-ben 10 ezren, 2024-ben 15 ezren jelentkeztek pedagógusképzésre. Matematika tanári szakra 2022-ben 305-en, 2024-ben 500-an jelentkeztek.
Szerinte a digitalizációról külön kell beszélni, kibővítenék a KRÉTA-rendszert az óvodákra is, így minden gyerek egyéni fejlődésének útja követhető lenne.
A bizottsági meghallgatáson szóba került a Nemzeti Alaptanterv is, amiből levizsgáztatták a tanárokat. Közel 300-an ismeret hiánya miatt nem tudták elmondani a saját területükre vonatkozó követelményeket – mondta a belügyminiszter. Szerinte ez elfogadhatatlan, ezért újabb vizsgák lesznek.
Pintér arról is beszélt, hogy az iskolaőrök alkalmazása is bővült. Korábban emiatt is ellenállás volt, de ez átfordult. Egyre nagyobb az igény, a következő évben több mint kétezer iskolaőr fog dolgozni – mondta Pintér.
A belügyminiszter beszélt a középiskolások KRESZ oktatásáról is. Szerinte néhány éven belül a diákok az érettségi mellett jogosítványt is fognak szerezni a középiskola végéig.
Tóth Endre azt kérdezte Pintértől, hajlandó-e elnézést kérni a kölcseys tanároktól
Pintér Sándor beszámolója után ellenzéki képviselők is kérdezhettek a belügyminisztertől. Kálmán Olga, a DK képviselője arra volt kíváncsi, Pintér Sándor mire büszke az elmúlt egy évből. Pintér azt mondta, arra, hogy olyan csapat van mögötte, ami képes megújulni és végrehajtani a feladatokat. Pintér a kudarcok keresését rábízza másokra. Kálmán Olga megkérdezte azt is, helyesnek tartja-e Pintér a Madách Imre Gimnázium igazgatójának felmentését. Van egy elvárás – reagálta a belügyminiszter. Azt becsüli, hogy az igazgató „karakánul kiállt”, de ezt rendőri nyelven úgy mondják: lázadás. „Ha nem lesz rend az iskolákban, akkor nem tudnak a diákok tanulni.”
Szabó Szabolcs, a Momentum képviselője hozzászólásában azt mondta, érdemes pontosabban megnézni a pedagógus-szakra jelentkezők számát. Szerinte itt a legfontosabb szám az első helyen, osztatlan tanári szakra jelentkezők száma, ez viszont nem biztosítja az utánpótlást. Pintér szerint nem ugyanazokat a számokat látják.
Tóth Endre, a Momentum képviselője azt kérdezte, Pintér hajlandó-e elnézést kérni a kölcseys tanároktól, miután öt pedagógust elbocsátottak a korábbi polgári engedetlenség miatt. A bíróság kártérítés megfizetésére kötelezte elsőfokon a tankerületet. Tóth Endre szerint bizonyos szereplőkkel akarnak példát statuálni. Pintér egyetért azzal, hogy a törvény mindenkire vonatkozik, de jogerős ítélet még nincsen, csak „részleges igazság”. A bölcs bíróság meg fogja hozni az ítéletét, azt tudomásul vesszük és betartjuk – reagálta a belügyminiszter. A képviselő a pedagógushiány mértékéről is kérdezte Pintért. A belügyminiszter válaszában kiemelte, hogy Magyarországon egy tanárra 10,8 diák jut, az európai átlag 12,1.
Az, hogy jelentős béremelés történik, eredmény, ostoba vagy rossz szándékú ember, aki nem örül, ha a társának jobb – mondta felszólalásában Hiller István, az MSZP politikusa. Szerinte a magyar pedagógusok bérét a magyar központi költségvetésnek kell finanszíroznia. Hiller István szerint hátrányos, hogy nincsen önálló tárcája a közoktatásnak. Pintér azt mondta, ő megkapott egy feladatot, amit becsülettel szeretne elvégezni. Az MSZP képviselője azt is kérdezte Pintértől, hol tart tavaly óta a Nemzeti Alaptanterv megújítása. Pintér azt mondta, egy kormánybizottság jött létre a kidolgozására, bízik abban, hogy a Nat nem lesz választási kérdés.