Előbb vétó, most számháború, sokan a politikát sejtik a győri cégvezető ügye mögött

2024. november 27. – 19:09

Előbb vétó, most számháború, sokan a politikát sejtik a győri cégvezető ügye mögött
Szombati-Serfőző Eszter a győri közgyűlés előtt – Fotó: Sudár Ágnes/Telex
Sudár Ágnes
Sudár Ágnes
Győri tudósító

Másolás

Vágólapra másolva

„Több mint 1 milliárd forintos hiánnyal adta át részemre a Győr Projekt Kft.-t Nagy Gergely László” – állítja az utód, Szombati-Serfőző Eszter. A városi cég éléről menesztett ügyvezető igazgató szerint ugyanakkor „minimális közgazdasági ismeretek birtokában világossá válhat, hogy ami Eszter közleményében le van írva, az megtévesztés”. Győrben sokan vélelmezik, hogy bár látszólag kettőjük harcáról szól ez a történet, valójában a közgyűlés Fidesz–KDNP-frakciója és az újonnan érkező, ellenzéki polgármester, Pintér Bence csatájának újabb fejezetét látják, ami a júniusi választáskor kezdődött.

Győrben manapság olyan dolgok történnek, amiket a helyiek eddig nem tapasztaltak és most próbálják megérteni. 2006 óta ugyanis biztos jobboldali többséggel vezette a várost az aktuális fideszes polgármester: Borkai Zsolt (2006–2019), majd Dézsi Csaba András (2020–2024), így vitát sem láttak nagyon a győriek. Nagy Gergely László esete azért is érdekes, mert őt a Fidesz-KDNP emelte pozícióba 2021-ben, de még Dézsi Csaba András polgármestersége idején, majd az újonnan felálló testület fideszes többsége küldte el 2024 őszén, váratlanul, előzmények nélkül.

Mi vezetett ide?

Ahhoz, hogy a mostani helyzetet értsük, látni kell az eddig történteket: a győri közgyűlés Fidesz–KDNP-s többsége november 11-én felmentette a városi ingatlanok üzemeltetéséért felelős cég igazgatóját, Nagy Gergely Lászlót. Ehhez rendkívüli közgyűlést kellett összehívni, mert a nyáron megválasztott ellenzéki polgármester, Pintér Bence első körben addig példa nélküli vétót emelt.

Pintér a vétót azzal magyarázta, hogy „semmi egyébről nem szól a jobboldali kezdeményezés, mint hogy a kultúra, a sport és a városmarketing területén elköltött pénzekről ne a polgármesteri hivatal szakemberei, hanem a Fidesz által pozícióba helyezett ügyvezető (Szombati-Serfőző), illetve a mögötte álló, Bolla Péterhez hasonló fideszes háttéremberek döntsenek. Ez pedig nem a város, hanem csak a Fidesz érdeke.”

A Fidesz–KDNP-frakció tagadta ezt a szcenáriót, azt mondta, az új feladathoz kerestek megfelelő embert, az pedig Szombati-Serfőző Eszter. A polgármesteri vétó csak időhúzásra volt elég, mert Pintér Bence Győrben masszív fideszes többség mellett vezeti a várost: a 22 fős közgyűlésben 14 mandátuma van a Fidesz–KDNP-nek, a polgármester mellett a helyi ellenzéki összefogásnak (TSZV – LMP–Zöldek – Momentum – MSZP) összesen 4 képviselője, a Borkaival Közösen a Jövőnkért egyesületnek 2, a Civilek Győrért egyesületeknek 1 tagja ül az új testületben.

A közgyűlésen, ahol Nagy Gergely Lászlót leváltották, többen azt mondták a felszólalásuk során, hogy a menesztett igazgató jól végezte a dolgát; olyan számokat hozott, ami 1,4 milliárddal jobb, mint az igazgatása előtti időben mások produkáltak.

Szombati-Serfőző Eszter számai

Ehhez képest érkezett meg kedd délután Szombati-Serfőző Eszter közleménye, ami alapvetően más helyzetről számolt be. Azt állítja ugyanis az új igazgató, hogy „a sikeres vezetőként méltatott és vétói joggal (sic!) védett korábbi ügyvezető több mint 1 milliárd forintos hiánnyal adta át részemre a gazdasági társaságot”.

Szombati-Serfőző Eszternek a számok így jöttek ki, a közleményében ez áll:

  • A november 21-én megtartott felügyelőbizottsági ülésen elhangzott beszámoló szerint, a gazdasági társaság 2024 első kilenc hónapját 153 millió forint veszteséggel zárta.
  • 2024. november 12-én a gazdasági társaság adósságállománya elérte a 394 millió forintot, ami a közszolgáltatók felé több mint 200 millió forint tartozást jelent. Ez veszélyezteti a sportlétesítmények üzemszerű működését.
  • A Győr Projekt folyószámla-egyenlege ugyanezen a napon 623 millió forint folyószámlahitelt mutatott, ami a pénzügyi stabilitás, és a szakmai hozzáértés teljes hiányára utal.

Szombati-Serfőző szerint ez a helyzet nemcsak a Győr Projekt Kft. működését, hanem Győrnek mint a gazdasági társaság 100 százalékos tulajdonosának pénzügyi és gazdasági stabilitását is közvetlenül veszélyezteti. (A közlemény ennél jóval hosszabb, mást is tartalmaz, itt elolvasható.)

Pintér Bence győri polgármester a Telexnek ez utóbbi kapcsán azt mondta: a legfőbb probléma, hogy a győri cégek gazdálkodása továbbra is átláthatatlan. A jelenlegi szmsz ugyanis nem teszi lehetővé, hogy ő polgármesterként ezekhez az adatokhoz hozzájusson, „A Fidesz által kitalált új rendszer alapján nem a polgármester, hanem a fideszes bizottság gyakorolja a tulajdonosi jogköröket, ez pedig máris totális fejetlenséget eredményezett.” Pintér szerint a mostani helyzet csak megerősíti, hogy „felelőtlenség átadni a kultúra, sport, és városmarketing témakörét a Győr Projekt Kft-nek és Serfőző Eszternek. A Győr Projekt először rendezze a problémáit, ezek a tevékenységek pedig legfeljebb utána kerüljenek a céghez.”

Nagy nem magyarázkodik

„Kezemben tartom az átadás-átvételi dokumentációt, ami többek között tartalmazza az aznapi (2024.11. 21.) valós rendelkezésre álló pénzösszeget, vevői követeléseket és szállítói tartozásokat, de nem fogok elkezdeni magyarázkodni, mert nincs miért” – válaszolta szintén közleményben Nagy Gergely László. Üzent ugyanakkor a meg nem nevezett „tollbamondónak”, hogy „inkább a munkájával foglalkozzon összeesküvés-elméletek gyártása helyett”.

Nagy Gergely László közleménye is elolvasható ezen a felületen, de mivel részletesen nem cáfolta Szombati-Serfőző állításait, aki pedig a problémák feltárását és az érintettek felelősségre vonását harangozta be, így könnyen elképzelhető, hogy az ügy egy ideig még témát szolgáltat Győrnek. Csütörtökön mindenesetre közgyűlés lesz, kiderül, a politika mire használja ezt az ügyet.

„Ezt elhamarkodták”

Bárány István az előző ciklusban független önkormányzati képviselő volt Győrben. Már nem az, de most is fb-elnök és tag önkormányzati cégeknél. A nyilvánosságra hozott számokról és az azokból levont következtetésekről tömören annyit mondott: „Ezt elhamarkodták.”

Pályája elején gazdasági nyomozó volt, a számvitelt jól ismeri. Azzal kezdte, hogy egy cégben háromféle pénz van: a rendelkezésre álló (pénztárban, bankszámlán), a vevő követelés (amit majd megfizetnek) és a szállítói tartozás (amit majd ki kell fizetni). „Ezekkel pedig minden cég- vagy vállalatvezető játszik, hogy mikor, melyiket kell intéznie. Egy adott pillanatot kiragadni és abból olyan következtetést levonni, mint amit olvastunk – ezt minimális közgazdasági ismerettel, amire Nagy Gergely hivatkozik –, biztosan senki nem tenné meg. Sok cégnek van tartozása adott pillanatban, ahogy vevői követelése is. Ezekkel kell balanszírozni az adott gazdasági év végéig. Ott kell jónak, vagyis egyensúlyban lenni.”

Bárány azt is mondja, ha viszont igazak a számok, akkor a felügyelőbizottság, illetve az önkormányzat gazdasági bizottságának felelősségéről beszélhetnénk: nekik ugyanis félévente nemcsak látniuk kellett, hanem el is fogadniuk a beszámolókat, amelyek ezeket a számokat tartalmazták.

A 600 millió fölötti folyószámlahitel kapcsán a volt önkormányzati képviselő emlékeztetett mindenkit, hogy ez egy keretösszeg: a győri közgyűlés, amelynek akkor még ő is a tagja volt, engedélyezte nemcsak a Győr Projektnek, hanem a másik városi mamutcégnek is, hogy az elszabadult rezsiárak miatt folyószámlahitel-keretet nyissanak. A Győr Projekt 700 milliót, a Győr-Szol 2 milliárdot vehetett fel.

„Egy szónak is száz a vége, ha valaki ilyen súlyú nyilatkozatot tesz, akkor előtte alaposan át kell néznie és beszélnie akár egy könyvvizsgálóval, akár egy közgazdásszal, mert ez számviteli és nem politikai kérdés, mint amit csináltak belőle.”

Küzdelem a háttérben

Ilyen helyzet nem volt még Győrben – a polgármesternek alapvetően megköti a kezét a túlsúlyban lévő jobboldali ellentábor –, és példa sem arra, hogy a jobboldal által előbb támogatott, majd eldobott vezetőért az ellenzéki oldalról álltak volna ki, az eddig barátinak vélt közösség pedig ütést mér az emberére a távozása után is. Ezért is keresnek magyarázatot a történtekre az értetlenkedő győriek.

De messze nem ez az egyetlen ügy, ami témát szolgáltat a győrieknek: Pintér Bence azért is küzd, hogy lehetőséget kapjon megszólalásra a városi pénzből működtetett médiafelületeken. Néhány napja sajtótájékoztatót tartott az ügyben, közszolgálati működést elvárva a Győrplusztól, de a viszontválaszból ítélve a felek álláspontjai nem közeledtek egymáshoz. Korábban próbálta megakadályozni a jogköreit csorbító szmsz elfogadását, törvényességi felülvizsgálatot kért, jött aztán a vétó, legutóbb pedig visszaadta Kósa Roland alpolgármesterével együtt azt a két bérelt Audit, amit még a korábbi fideszes városvezetés kötött le.

Közben a helyi Fidesz is sorra tartja a sajtótájékoztatókat, legutóbb azt vetették Pintér szemére, hogy bukott baloldali politikusokat vett maga mellé, korábban pedig Fekete Dávid fideszes frakcióvezető jelentette ki a Nagy-ügyről, hogy az „csúsztatásokkal teli”. Egy ilyen közhangulatban látják a győriek a politikát megbújni a Nagy-Serfőző csatában, talán nem is ok nélkül.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!