Már Karácsony Gergely jogköreiről sem tudtak megállapodni a Fővárosi Közgyűlésben
2024. október 4. – 09:59
frissítve
- Olyan feszült körülmények között indult el a Fővárosi Közgyűlés péntek délelőtt, mint még soha. A szoros főpolgármester-választás után Karácsony Gergelynek nincs meg a közgyűlési többsége.
- Bár Magyar Péter nem ül be a közgyűlésbe, az alakuló ülésen részt vett, és utána sajtótájékoztatót tartott.
- A Fidesz konstruktív ellenzéki szerepre készül, Vitézy Dávid Podmaniczkyról nevezte el a frakcióját, a Tisza Párt pedig több vitát szeretne a közgyűlésben.
- Már rögtön az első napirendi pontban patthelyzet alakult ki. A Fidesz, Vitézy Dávid és a Tisza Párt közösen támadta a főpolgármester javaslatát a főpolgármesteri és közgyűlési jogkörökről. Nem tudtak megegyezni, így végül Vitézy javaslatára elnapolták a javaslatot.
- Több napirendnél is hosszan vitáztak a módosításokról, Szentkirályi Alexandra és Kovács Gergely javaslata is csak részben tudott átmenni a közgyűlésen.
- Egyhangúlag megszavazták Vitézy Dávid javaslatát a BKK-rendészet felállításáról, de az átláthatóságról, közösségi költségvetésről, hajléktalanságról és állatvédelemről is szó volt.
Az alakuló ülés előtt Vitézy Dávid arról beszélt a sajtónak a városházán, hogy „csalódás, hogy a főpolgármester nem tudta rendesen előkészíteni ezt az ülést”. A frakcióvezető szerint Karácsony Gergely ezt a három hónapot nem munkával töltötte, ezért sem választanak meg főpolgármester-helyettest. Elismételte, hogy ő maga nem jelentkezett helyettesnek, de ha a főpolgármester felkérné, akkor „komoly feltételei” lennének annak, hogy a felkérést elfogadja. Egyelőre bizottsági elnökként tervez dolgozni.
Vitézy szerint akkor hagyná cserben a Fidesz szavazóit, ha nem fogadnák el a BKK-rendészetet, de szerinte ezt a javaslatát a közgyűlés el fogja fogadni.
Arra a kérdésre, hogy most épp ki van a legjobb kapcsolatban a Fidesszel, azt mondta, ezt Karácsony Gergelytől kell megkérdezni, akit Tarlós István volt fideszes főpolgármester hívogat.
Vitézy végül arról beszélt, hogy „politikai kurdarccal kezdődik” ez a ciklus Karácsony Gergelynek.
Karácsony Gergely a közgyűlés megalakulása előtt interjút adott a Telexnek. Ebben arról beszélt, hogy
- Magyar Péterék szerelmesek lettek Vitézy Dávidba, csak őt hajlandók megszavazni főpolgármester-helyettesnek, de ez neki azt jelentené, hogy a Fidesz vesztes jelöltje veszi át a hatalmat Budapesten.
- Látott egy javaslatot arról, hogy szinte az összes főpolgármesteri jogkört elvennék tőle, és azokat Vitézy Dávid kapná meg. Mindezek ellenére nyitott lenne Vitézyre helyettesként, de csak akkor, ha az ő jelöltjét, Kiss Ambrust is megszavazzák.
- Bármiben fogadna, hogy nem fogják feloszlatni a közgyűlést, az időközi választás szerinte senkinek nem lenne érdeke.
- Nem érzékel a kormány oldaláról valódi szándékot az olimpiára.
Így néz ki az új közgyűlés összetétele:
- Fidesz: 10 képviselő, frakcióvezető: Szentkirályi Alexandra,
- Tisza Párt: 10 képviselő, frakcióvezető: Ordas Eszter,
- DK: 3 képviselő, frakcióvezető: Szaniszló Sándor,
- Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület – LMP: 3 képviselő, frakcióvezető: Vitézy Dávid,
- Magyar Kétfarkú Kutya Párt: 3 képviselő, frakcióvezető: Kovács Gergely,
- Párbeszéd: 3 képviselő, frakcióvezető: Béres András,
- az MSZP-s Tüttő Kata pedig függetlenként folytatja.
A magyar belpolitika egyik legizgalmasabb terepe lehet a Fővárosi Közgyűlés a következő hónapokban. Karácsony Gergelynek nem sikerült többséget kialakítania maga mögött, így minden egyes döntést alkuk sorozata előzhet meg. Ez egyfelől jelentősen meghosszabbíthatja a döntéshozatalt és akár meg is nehezítheti Budapest működését, másrészt olyan demokratikus viszonyokat teremthet, amelyektől az elmúlt 14 évben elszoktunk.
Az elmúlt napokban két fő kérdés körül alakult ki vita a főpolgármester és Magyar Péter, illetve Vitézy Dávid között.
- Ki vagy kik lesznek a főpolgármester-helyettesek?
- Milyen jogkörök maradnak a főpolgármesternél, és mik kerülnek át az új közgyűléshez? Ez a kérdés hivatalosabban úgy hangzik, hogy miben változzon az önkormányzat szervezeti és működési szabályzata, az szmsz.
A főbb vitás pontokról itt írtunk bővebben.