Fáklyás tüntetést tartott az LMP a Választási Iroda székháza előtt

2023. április 4. – 19:54

Fáklyás tüntetést tartott az LMP a Választási Iroda székháza előtt
Fáklyás tiltakozás a Nemzeti Választási Iroda székháza előtt az Alkotmány utcában – Fotó: Weiler Vilmos / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Kedd este háromnegyed nyolcra körülbelül 80 ember gyűlt össze az Alkotmány utcába a Nemzeti Választási Iroda székháza előtt, miután az NVB elutasította a párt népszavazási kezdeményezését az akkumulátorgyárak ügyében. A résztvevők közül sokan az LMP egyenruháit hordják, néhányan a Szikra Mozgalom molinóival jelentek meg.

Az első felszólaló Suszter András, a Védegylet tagja volt. Ő elmondta, hogy a Védegylettel egy pert már megnyertek az állammal szemben a Hamzsabégi út ügyében, most pedig egy másik pert is megnyernének az akkumulátorgyárakkal kapcsolatban.

A második felszólaló Pap Dániel, az Extinction Rebellion aktivistája volt. Szerinte a kevesek meggazdagodásának ára a sokak megélhetésének romlása. Szerbiában is tiltakoznak a tervezett lítiumbányák ellen, és az ottani tiltakozókkal szolidaritásban kell megakadályozni itt az akkumulátorgyárak építését.

Harmadiknak Kanász-Nagy Máté, az LMP parlamenti képviselője szólalt fel. Szerinte a Fidesz tíz éve meghátrált az internetadó ügyében, ehhez hasonlóan kell megfutamítani őket az aksigyáraknál is. Az akkumulátorgyárakban Kanász-Nagy szerint olcsó magyar munkaerőt akar dolgoztatni a kormány rossz munkakörülmények között. Azt is mondta: az energiaválság és a klímaválság idején agybaj az ország energiáját és vizét az akkumulátorgyártóknak adni.

Kanász-Nagy beszédét azzal zárta: a többség a zöld ügyek és a zöld politika mellett van, és addig ki fognak tartani, amíg el nem érik ennek a politikának az érvényesülését.

Este nyolckor a rendezvénynek vége lett, a résztvevők többsége elindult hazafelé.

Az elkaszált népszavazások ellen tiltakoztak

A fáklyás tiltakozást azért hirdette meg az a LMP, mert az NVB elutasította a párt népszavazási kezdeményezését az akkumulátorgyárakról. Ungár Péterék arról szerettek volna országos népszavazást tartani, hogy csak akkor lehessen egy településen akkumulátorgyárat létesíteni, ha azt az ott lakók helyi népszavazáson egyértelműen támogatják.

„A döntés egyértelműen politikai nyomásgyakorlásra született és elfogadhatatlan, hogy az emberek megkérdezése nélkül, az ő kifejezett tiltakozásuk ellenére akarja a kormány hazánk természeti erőforrásait feláldozni, ezáltal pedig akkumulátorgyarmattá tenni Magyarországot” – írták a Facebook-eseménynél.

„Egyértelműen látszott, hogy a kormány által delegált tagok nem tudtak jogi érveket mondani a népszavazási kérdés hitelesítése ellen. Olyan dolgokat mondtak, ami minden vitán megbukott”

– mondta Ungár Péter, miután a Nemzeti Választási Bizottság elutasította az LMP népszavazási kérdését. A bizottság elnöke, Sasvári Róbert azzal indokolta a döntést, hogy az LMP-s kérdés által célzott jogalkotás nincs összhangban az Alaptörvénnyel, sőt alkotmánymódosítást céloz, erről pedig nem lehet népszavazást kiírni.

Az LMP január végén jelentette be, hogy országos népszavazást kezdeményeznek, és már az NVB döntése előtt elkezdték gyűjteni az aláírásokat.

Az akkumulátorgyárakkal részletes cikksorozatban foglalkoztunk a Telexen. A sorozat első részében az akkugyártás gazdasági jelentőségét és kilátásait jártuk körbe. A második részben bemutattuk, hogy elméletileg azért lehetne az iparágat biztonságosabban üzemeltetni. A harmadik részben bemutattuk a magyar akkugyárakat körülvevő intézményi környezetet és a társadalmi ellenállás lehetőségeit, a negyedik, záró részben megnéztük a gyártás munkaerőpiaci és társadalmi kérdéseit.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!