71-re nőtt a beazonosított majomhimlő-fertőzöttek száma Magyarországon

2022. szeptember 9. – 10:03

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Már 71 ember esetében mutatták ki a betegséget Magyarországon – közölte az Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) pénteken az MTI-vel.

A közleményben azt írták, hogy a múlt héten egy 36 éves férfi majomhimlőre utaló tünetekkel keresett fel egy fővárosi egészségügyi szolgáltatót, majd a mintavétel megerősítette a fertőzést.

A betegség általános, nem specifikus tünetekkel – láz, hidegrázás, izomfájdalom, hátfájdalom, fejfájás, fáradtság –, illetve a nyirokcsomók duzzanatával kezdődik, majd 1-3 nappal a bevezető tünetek után bőrkiütések jelennek meg.

A kiütések sok esetben először az arcon, majd a tenyéren és a talpon fordulnak elő, de megjelenhetnek a szájnyálkahártyán, a nemi szerveken és a végbél környékén is – olvasható a közleményben.

Az NNK továbbra is arra kér mindenkit, hogy kiütéssel járó megbetegedés esetén mindig forduljon orvoshoz.

Európában először Nagy-Britanniában mutatták ki a majomhimlőt egy férfinél, aki nigériai utazása után lett beteg. A majomhimlő testváladékokkal terjed, ebben a magyarázó cikkben írtunk arról, mennyire veszélyes.

Az Egészségégügyi Világszervezet (WHO) júliusban globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett a majomhimlős esetszámok világszerte tapasztalható megugrása miatt. Korábban a WHO vezetője azt javasolta a kockázati csoportba tartozó férfiaknak, hogy ha lehet, csökkentsék a szexpartnereik számát. A mostani hullám során a legtöbb majomhimlő-fertőzöttet az Egyesült Államokban regisztrálták, ott már közel 21 ezren kapták el a fertőzést.

Magyarországra augusztus közepén érkezett 2560 adag majomhimlő elleni vakcina, ami 1280 ember oltására elég. Az oltás két dózisból áll, amelyet egy hónapos különbséggel kell beadni. A korlátozott mennyiségben elérhető oltóanyagot a leginkább veszélyeztetett kockázati csoportba tartozók részére ajánlják fel.

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) szerint Európában megfékezhető a majomhimlő terjedése.

„Az új esetek száma egy sor európai országban, így Franciaországban, Németországban, Portugáliában, Spanyolországban és Nagy-Britanniában is hétről-hétre apad, az oltóanyaghiány ellenére Egyesült Államok egyes térségeiben is csökkenés tapasztalható” – mondta Hans Kluge, a WHO európai regionális igazgatója.

Időközben már 47 600-nál is több esetet tartanak nyilván a világ 96 országában.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!