A koronavírus-járvány idején tovább romlott a magyar független sajtó helyzete a TASZ friss kutatása szerint, amely a 2020. március és 2021. január közötti időszak tapasztalatait vizsgálta.
A jogvédő szervezet korábbi kutatásaiban már évekkel ezelőtt megállapította, hogy a magyar független sajtó munkáját rendszerszinten, változatos eszközökkel akadályozza a közhatalom. A TASZ közleménye emlékeztet arra, hogy már 2018 őszén is mindennapos dolognak számított
- az újságírói kérdések ignorálása,
- a források megfélemlítése,
- az újságírók fizikai távoltartása,
- és a sajtó munkatársainak hiteltelenítése, megbélyegzése.
A koronavírus-járvány okozta válság kapcsán ugyanakkor szintet lépett az információk sajtótól való elhallgatása.
„A vizsgált időszakban ugyanis még a korábban megszokottnál is nehezebben jutottak releváns információkhoz a független sajtótermékek. Mindez (kiegészülve az egyoldalú kormányzati kommunikációval és a hiányos tájékoztatással) ahhoz vezetett, hogy jelentős információhiány alakult ki a járvánnyal és annak hatásaival, kezelésével kapcsolatban”
– olvasható a TASZ jelentésében.
A Telex legutóbb a sajtószabadság napján számolt be arról, hogyan akadályozzák állami szervek az újságírói munkánkat akkor, amikor a média tájékoztató funkciója különösen fontos lenne, hiszen még mindig sokan hangoztatják, hogy ez a vírus nem is létezik. Korábban hírt adtunk arról is, hogy:
- hiába kérdezzük a minisztériumokat, alig válaszolnak,
- a kórházak falai mögötti világ nagy része a nyilvánosság elől rejtve marad, mivel a kórházakba nem jutunk be, a mentőszolgálat alig reagál, és az egészségügyi dolgozóknak pedig egyszerűen meg van tiltva, hogy szabadon beszéljenek az újságírókkal
- az operatív törzs pedig rendre nem válaszol a Telex kérdéseire.
Ha fontosnak tartja a független sajtót kattintson ide, és támogassa a Telexet!