Hiába kérdezzük a minisztériumokat, alig válaszolnak
2021. január 15. – 12:59
frissítve
Bő három hónapja, október 2-án indult a Telex. Azóta folyamatosan foglalkozunk különféle politikai, gazdasági és egyéb közéleti ügyekkel, így aztán jó pár alkalommal kérdeztük a hazai minisztériumokat is.
Egyszerűen azért, mert szeretnénk az olvasóinknak valós dolgokról, hírekről, sztorikról tényszerű tájékoztatást nyújtani.
Az újságírás egyik alaptézise ugyanis, hogy nem találgatunk, nem véleményezünk, hanem az adott ügyben megkérdezzük az érintett feleket, lehetőséget adunk a megnyilatkozásra. A közéleti témáknál pedig sok esetben valamelyik minisztérium is illetékes.
A Telex első száz napján (és egyébként azóta is) minden ilyen esetben feljegyeztük, hogy milyen témakörben tettünk fel kérdést az adott minisztériumnak, és hogy arra jött-e válasz. Ha jött, megjelentettük a cikkben a választ, ha nem jött, csupán azt tudtuk feltüntetni a transzparencia jegyében, hogy volt kérdés, válasz viszont nincs.
A Telex első száz napja alatt ötvenkét különböző megkeresést küldtünk magyar minisztériumoknak, és mindössze kilenc esetben kaptunk választ.
Ebben az ötvenkét megkeresésben voltak például:
- interjúkérelmek (például Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli minisztertől vagy Ovádi Péter állatvédelmi biztostól);
- a járványkezelést bemutató fotózási engedélyre irányuló kérelmek (hét különböző alkalommal);
- kérdések aktuális témákról, például hogy milyen fejlesztések történtek a digitális oktatásban, hogyan zajlik az orosz vakcina hazai klinikai vizsgálata, mi lesz a külföldön tartózkodó magyarok oltásával, pontosan hogy néz ki az oltási stratégia, indítanak-e belső vizsgálatot a korrupcióügybe keveredett Nagy János agrárminisztériumi helyettes államtitkár ügyében, milyen logisztikai kihívásokkal néz szembe a kormány, mi a helyzet Orbán Gáspár ösztöndíjával, amit a Honvédelmi Minisztériumtól kapott, az angol nyelvű óvodákkal kapcsolatban, mi lesz a sorsa a félkész szigetszentmiklósi stadionnak, és hasonlók.
Az egészségügyi színtéren is hasonló a helyzet
Hasonló jelenséget tapasztaltunk az állami egészségügyben is, a pandémia idején a járványügyekben rendkívül nehéz tájékozódni és tájékoztatni, az egészségügyi területen erősen sérül a média tájékoztató funkciója Magyarországon.
Ahogy arról korábban írtunk, az operatív törzs sohasem válaszol a Telex kérdéseire, a kórházakba nem jutunk be, a mentőszolgálat alig reagál.
Holott elvileg a magyar állam elkötelezett a tájékoztatás mellett, legalábbis Magyarország Alaptörvényében az szerepel, hogy a szabad tájékoztatás feltételeit az állam biztosítja. A IX. cikk, 2. szakasz így fogalmaz: „Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit.”
A fenti arány nem szegi kedvünket, továbbra is töretlenül kérdezünk.
Ha fontosnak tartja a független sajtót kattintson ide, és támogassa a Telexet!