Varga Judit elmagyarázta a választási megfigyelőknek, hogy Magyarország egy demokratikusan működő jogállam
2022. március 11. – 15:48
„Európai hangulatú találkozó keretében” fogadta hivatalában Varga Judit az EBESZ választási megfigyelő misszió tagjait – a megbeszélésről Facebook-oldalán számolt be az igazságügyi miniszter.
„Tájékoztattam őket, hogy Magyarország továbbra is egy demokratikusan működő jogállam, és mint az elmúlt években, most is az európai standardoknak és a magyar jogszabályoknak megfelelően zajlanak majd le a választások” – írta bejegyzésében, és további jó munkát kívánt a misszió tagjainak.
Miután februárban kiderült, hogy az EBESZ teljes körű választási megfigyelő missziót küld Magyarországra, az igazságügyi miniszter azt írta a Facebookon, hogy nincs ezzel semmi gond. Az elmúlt években is jelen voltak hasonló missziók Magyarországon, és mi is küldünk megfigyelőket más országokba – fogalmazott Varga. Ez bevett szokás, rutin szerinte, habár teljes körű megfigyelésre az uniós államok közül eddig egyedül Bulgáriában volt példa.
„Egy dolog biztos: egy szabad, tiszta és demokratikus választásnak lehetnek majd szemtanúi az EBESZ munkatársai, viszont ez csak akkor valósulhat meg teljes mértékben, ha missziójuk során nem próbálnak beavatkozni a magyar választásokba”
– fogalmazott Varga Judit. „Bízunk abban, hogy látogatásuk ideológiai és politikai elfogultságtól mentes lesz.”
Szerdán Polt Péter legfőbb ügyész fogadta a hivatalában fogadta EBESZ választási megfigyelőit. A megbeszélésen a legfőbb ügyész tájékoztatást adott a legutóbbi két országgyűlési választásokon észlelt bűncselekményekről és a büntetőeljárások eredményeiről.
Február végén kezdte meg a munkáját az EBESZ Magyarországon. Az alapcsapat 14 nemzetközi szakértőből áll, akik 13 EBESZ-tagországból érkeztek a magyar fővárosba, március 5-től pedig további 18, úgynevezett hosszú távú megfigyelő csatlakozik hozzájuk. Az ODIHR emellett 200 rövid távú megfigyelő felkérését tervezi, ők várhatóan néhány nappal a választás napja előtt érkeznek majd Magyarországra.
A misszió vezetője, Jillian Stirk azt mondta, hogy a megfigyelők szorosan figyelemmel kísérik a választások és a népszavazás minden aspektusát, így a választások előtti és utáni fejleményeket is. Figyelik majd többek között a kampánytevékenységet, a kampányfinanszírozást, a választási adminisztrációt, a választási viták rendezésére és a médiamegjelenésekre összpontosítanak. Értékelni fogják továbbá az ODIHR korábbi választási ajánlásainak végrehajtását. „A misszió munkájának szerves részét képezik a találkozók az állami hatóságok, a politikai pártok és jelöltek, a civil társadalom, a média és a nemzetközi közösség képviselőivel” – fogalmazott Jillian Stirk.
A választások előtt két héttel időközi jelentést tesznek közzé, hogy tájékoztassák a nyilvánosságot és a médiát a misszió tevékenységéről, a választások utáni napon, tehát április 4-én pedig közlik majd a misszió előzetes megállapításait és következtetéseit. A teljes választási folyamatot értékelő, ajánlásokat tartalmazó zárójelentést várhatóan 8 héttel a választások után teszik majd közzé.
A magyar országgyűlési választást április 3-án tartják, egy napon a kormány által által „gyermekvédelminek” nevezett népszavazással. Az EBESZ már két hete közölte, hogy teljes körű választási megfigyelő missziót küld Magyarországra. Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár korábban azt mondta, hogy a magyar választási rendszer az egyik legátláthatóbb és a legkevésbé befolyásolható Európában.