A sorsoláson eldőlt, hogy az ellenzéki pártszövetség listája lesz az első a szavazólapon, a Fideszé pedig az utolsó
2022. február 26. – 23:32
A szombat délutáni határidőre 7 pártlistát és 12 országos nemzetiségi listát jelentettek be a Nemzeti Választási Bizottságnak. Az NVB délután ki is sorsolta, hogy a szavazólapon milyen sorrendben szerepelnek majd a listák – írja az MTI.
A párt- és a nemzetiségi listák sorszámát – adminisztratív okok miatt – egy sorsolással húzták ki, de a pártlistákon természetesen nem szerepelnek majd az országos nemzetiségi önkormányzatok. Kiemeltük a pártlistákat.
- DK – Jobbik – Momentum – MSZP – LMP – Párbeszéd
- Országos Örmény Önkormányzat
- Magyarországi Románok Országos Önkormányzata
- Normális Élet Pártja
- Magyar Kétfarkú Kutya Párt
- Országos Horvát Önkormányzat
- Megoldás Mozgalom
- Ukrán Országos Önkormányzat
- IMA – A Mi Pártunk
- Országos Ruszin Önkormányzat
- Országos Szlovák Önkormányzat
- Mi Hazánk Mozgalom
- Bolgár Országos Önkormányzat
- Országos Lengyel Önkormányzat
- Országos Szlovén Önkormányzat
- Magyarországi Németek Országos Önkormányzata
- Szerb Országos Önkormányzat
- Fidesz-Magyar Polgári Szövetség-Kereszténydemokrata Néppárt
- Magyarországi Görögök Országos Önkormányzata
A Mi Hazánk Mozgalom, a Fidesz, az Egységben Magyarországért és az MKKP listáját már hivatalosan is nyilvántartásba vette az NVB, a Gattyán György-féle Megoldás Mozgalom, az oltásellenes Gődény György-féle Normális Élet Pártja és az IMA – A Mi Pártunk listájától vasárnap döntenek.
Ahogy azt ebben a cikkünkben is írtuk, az IMA – A Mi Pártunk szinte biztosan nem lesz ott a szavazólapon. A választási iroda honlapja szerint szombat estig csak 10 jelöltjüket vették nyilvántartásba. A választási törvény másfél évvel ezelőtti módosítása után viszont idén már csak az a párt állíthat országos listát, amely 14 megyében, legalább 71 választókerületben tud jelöltet indítani.
A Fidesz országos listájáról itt és itt írtunk, az ellenzéki pártszövetség listájával pedig ebben a cikkünkben foglalkoztunk részletesebben.
Az országgyűlési választáson nemzetiségi listát akkor állíthatnak az országos nemzetiségi önkormányzatok, ha közgyűlésük erről január 31-ig döntött. Továbbá szükséges volt a listaállításhoz a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgárok legalább egy százalékának ajánlása. Az Országos Roma Önkormányzat közgyűlése azonban a január 31-ei határidőig nem tudott megállapodni a jelöltekről, ezért az önkormányzat nem állíthatott nemzetiségi listát az április 3-ai országgyűlési választásra.