Az ukránok állítólag már tűzokádó drónokat is bevetnek az oroszok ellen

2024. szeptember 4. – 15:21

Másolás

Vágólapra másolva

Látványos videóról számolt be hétfőn a Forbes, amelyen egy orosz kézen lévő fasort felégető drón látható. A felvételt először a Telegramon osztották, majd az X-re (korábban Twitter) is feltöltötték, és a tűzokádó drón kétségtelenül elég félelmetes fegyvernek tűnik, de annak ellenére, hogy minden bizonnyal tényleg létezik, valószínűleg inkább pszichológiai hadviselésre lesz alkalmas.

A videót kiposztoló ukrán hadtest Telegramon annyit fűzött hozzá, hogy Дракарис (drakaris), amivel A tűz és jég dala regényciklusban használt valíriai parancsra, a dracarysra utaltak, amivel a targaryenek utasítják tűzokádásra a sárkányaikat. Ebből inkább az utóbbira lehetne következtetni, de maga a felvétel hitelesnek tűnik, és ezen túl is több dolog utal arra, hogy a tűzokádó drón létezik.

Első körben érdemes leszögezni, hogy igazából nem lángszóróval szerelt drónról van szó – mondjuk Kínában ilyen is van, távvezetékeket szoktak vele tisztítani –, hanem egy termitet hajigálóról. A termit egy vas-oxidból és alumíniumporból álló keverék, amelyet a civil életben is használnak, például vasúti sínek hegesztésére, de egyebek mellett a magyar hadseregben is használják gyújtófegyverként. Ez nem is meglepő, hiszen a termit több mint 3000 fokon, a levegő oxigénjétől függetlenül ég, így

eloltani gyakorlatilag sehogy nem lehet, szóval tökéletes például haditechnikai eszközök működésképtelenné tételére, vagy akár robbanóanyagok hatástalanítására is.

A Forbes szerint az ukránok is gyakran használnak termitet a hátrahagyott harcjárművek végleges megrongálásához, a Steel Hornets nevű ukrán startup pedig gyárt is drónokra szerelhető termittölteteket. Mint írták, elképzelhető, hogy a videón az ő legnagyobb töltetüket használták némileg újszerű módon arra, hogy felgyújtsanak egy fasort. Ennek azért van értelme, mert a nyílt terepen ezek természetes fedezéket nyújtanak, így a katonák előszeretettel ássák be ide magukat.

Egy ilyen támadásban megsérülni valószínűleg senki nem fog, a fedezéket biztosító növények viszont könnyen lángra kaphatnak tőle, és az utána felszálló füst is bezavarhat a védekező félnek. A felvétel nyomán felmerült, hogy vajon nem sért-e nemzetközi jogot a termit használata, de mivel nem kifejezetten emberek ellen vetik be, valószínűleg nincsen akadálya a használatának.

Több orosz blogger egyébként azt is elkezdte terjeszteni, hogy a termitet szóró drónokat valójában az orosz hadsereg kezdte el használni, de a geolokációs adatok alapján orosz védvonalakat támadtak velük, így ez elég valószínűtlennek tűnik. Az viszont majdnem biztos, hogy a kevésbé száraz növényzet esetében jóval kevésbé hatékony tűzokádó drónoknak nem lesz komolyabb hatása a háború menetére, és nagyrészt inkább az oroszok morálját tépázhatják majd meg. Nem ez egyébként az ukránok egyetlen érdekes húzása, nemrég ők vetették be először élesben a harctéri robotkutyákat is.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!