MTA vezetősége: Közös a célunk, készek vagyunk segíteni Krausz Ferencéknek

2024. július 4. – 09:13

Másolás

Vágólapra másolva

Nyilatkozatot adott ki a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, főtitkára és főtitkárhelyettese, melyben azt írják, hogy a Nobel-díjas Krausz Ferenc jelentős szolgálatot vállalt a magyar tudomány fejlesztése érdekében, a Kiválósági Kutatási Tanács elnökét és tagjait ezért a törekvésükért elismerés és támogatás illeti meg, illetve helyesnek tartják a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program (NKKP) fő irányvonalát.

„A KKT-nak igen rövid idő alatt kellett a változtatási javaslatait kidolgoznia, amely magyarázza a rendszerrel kapcsolatban felmerülő problémákat. Szeretnénk kiemelni, hogy az NKKP-nak a teljes nemzeti kutatási infrastruktúrába kell illeszkednie, így értékelése is csak azzal együtt végezhető el, vizsgálva a kutatói életpálya során rendelkezésre álló valamennyi forrást.

Közös célunk a hazai kutatás kiválóságának hosszú távú biztosítása. Ez csak a tudományos kormányzat, a tudományszervező és -finanszírozó testületek és szervezetek, valamint a kutatói közösség közötti együttműködés és kommunikáció esetén lehetséges.

Tiszteletben tartjuk köztestületünk tagjainak a sajtóban megjelenő magánvéleményét, hangsúlyozva, hogy azok az MTA döntéshozóival és fórumaival nem egyeztetett állásfoglalások.

Azokkal nyilvánosan nem polemizálva az a véleményünk, hogy meg kell teremteni a konstruktív párbeszéd kereteit. Az ezeknek az elvárásoknak megfelelő konzultáció az Akadémia tudományos osztályain már javában folyik.

Az Akadémia elnöke levélben jelezte a KKT elnökének és tagjainak, hogy amennyiben a Tanács igényli, az Akadémia kész segíteni a most zajló pályázat tapasztalatainak értékelésében és a tanulságok levonásában. Bízunk abban, hogy ily módon a kiválósági pályázat el fogja érni vállalt célkitűzéseit.„

Élénk vitát indított el a magyar tudományos világban a hír, hogy a kormány gyökeresen átalakítja a tudományfinanszírozás rendszerét. Az új rendszert sokan átláthatatlannak tartják, és attól tartanak, hogy kutatók fogják elveszíteni a munkájukat. Az aggályokra a Kutatói Kiválósági Tanácsot vezető Krausz Ferenc reagált itt a Telexen, majd a hazai tudományos élet több fontos szereplője is hozzászólt a vitához.

A Nobel-díjas fizikus cikkére először a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára válaszolt, majd Lente Gábor, a Pécsi Tudományegyetem professzora, akinek a cikke mögé több mint száz magyar kutató állt be támogatólag. Végül a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete is hozzászólt a témához. A vita zárásaként Krausz Ferenc a téma egy olyan aspektusára reagált, ami mindhárom vitacikkben felmerült. Krausz azt írta:

„A megjelent publicisztikák felemeltek egy olyan kifejezést, amit valójában nem használtam.

Visszautasítom, és mélyen sértőnek tartom, hogy bárki bárkit is megélhetési kutatónak nevezzen. Én ezt sohasem tettem.

A megélhetési jelzőt csakis és kizárólag azokra az OTKA által krónikusan alulfinanszírozott projektekre vonatkoztattam, amelyek a legtöbb kutatási területen nem teremtettek, illetve teremtenek reális esélyt nemzetközileg versenyképes, élvonalbeli kutatások végzésére. Sajnálom, hogy ebből félreértés adódott.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!