Csökkentenéd a céges rezsiszámlát? Hőszivattyúval menni fog!

2024. november 7. – 10:55

Csökkentenéd a céges rezsiszámlát? Hőszivattyúval menni fog!
Fotó: Shutterctock

Másolás

Vágólapra másolva

Ha környezetbarát, megújuló energiaforrásokról van szó, a legtöbben elsőre a tetőre szerelt vagy parkokba telepített napelemekre gondolnak. Nem véletlen, hiszen ezek jóval elterjedtebbek itthon a lakosság és a kis- és középvállalkozások körében is, mint a mindennapokban kevésbé látványosan megjelenő hőszivattyúk. Azonban folyamatosan nő az érdeklődés az utóbbiak iránt is, annyira, hogy ez az energiaforrás lehet a „2020-as évek napeleme”.

Számos jel utal erre, ahogy a szabályozások változása is ösztönözni kezdte használatukat. Szélesebb körben is elősegítheti a hőszivattyúk elterjedését a céges energiahatékonysági- és fenntarthatósági követelmények évek óta tartó szigorodása. Csakúgy, mint az állami támogatási rendszerekben nyomon követhető változások, amelyek eddig leginkább a napelemeknek kedveztek. És ne felejtsük el a nyerő páros kombinációt sem, amikor a napelemes rendszerek által termelt energiát közvetlenül a hőszivattyúk működtetésére lehet használni.

Európai kitekintés

Az elmúlt 10-12 évben futott fel a hőszivattyúk piaca Európában, évről-évre rekordokat döntöttek az eladások. Az eddigi csúcsévben, 2022-ben csaknem 40 százalékos volt a növekedés az előző évihez képest, ami 3 millió új hőszivattyú értékesítését jelentette. Ez a gyors bővülés tavaly némileg belassult, ekkor „csak” 14 százalékkal nőttek az éves eladások. Ennek fő oka a szakértők szerint a kedvezőtlen szabályozás változások voltak olyan országokban, ahol a – hőszivattyúk által használt – elektromos áramra a földgázhoz képest magasabb adókulcsot állapítottak meg.

További felfutást valószínűsít azonban, hogy Európában az orosz-ukrán háború miatt felgyorsult a földgázról való leválás, és ezt elősegítendő egy új uniós akcióterv újra felgyorsítaná a hőszivattyúk terjedését. Ennek nyomán 2030-ra már 60 millióra nőhet a számuk a jelenlegi 24 millióról, ami a 450 milliós lakosú Európai Unióban már a tömegtermék kategóriát jelentené.

Éllovasok

Franciaország a hőszivattyúk európai fellegvára – tavaly a legtöbb, mintegy 6 millió berendezés a második legnépesebb uniós tagállamban üzemelt, darabszám alapján őket Olaszország, Svédország és Németország követi. A legnagyobb penetráció Norvégiában van, ahol 10-ből átlagosan több, mint 6 háztartásnak van hőszivattyúja, utána Finnország és Svédország következik.

A 2022-es adatok szerint az akkor üzemelő 20 millió hőszivattyú a kontinens lakó- és kereskedelmi épületeinek nagyságrendileg hatodát fűtötte és hűtötte. Ezzel mintegy 4 milliárd köbméter földgázt váltott ki, és Görögország éves kibocsátásának megfelelő szén-dioxid kibocsátást spórolt meg a bolygónak.

Magyarországi helyzet

Magyarország egyelőre a hőszivattyúkkal egyik legszegényebben ellátott ország Európában, 1000 háztartásra mindössze 12 hőszivattyú jutott 2023-ban az Európai Hőszivattyú Szövetség adatai szerint, míg az uniós átlag mintegy 110 hőszivattyú volt. De jó hír, hogy meredek növekedés indult, 2023-ban csaknem harmadával, 32 százalékkal nőtt a hőszivattyú állomány az előző évihez képest Magyarországon.

Típusok és felhasználási helyek

A hőszivattyúkkal lehet épületet fűteni, hűteni és használati melegvizet előállítani. Az ipari hőszivattyúk nagyobb méretű rendszerei biztosítják a folyamatos, stabil fűtést vagy hűtést akár olyan gyártó üzemekben is, ahol a termelés során pontos hőmérséklet-szabályozás szükséges.

A hőszivattyú a nagyobb létesítményeknél is hatékony megoldás, mivel energiatakarékos alternatívát kínál a hagyományos kazános rendszerekkel szemben. Mivel a hőszivattyú képes hűteni is, ideális megoldás irodákban, lakóépületekben és ipari létesítményekben is, ahol a hűtési igény jelentős, főleg a nyári időszakban.

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock

Ennek megfelelően a felhasználási lehetőségek skálája rendkívül sokszínű: irodák, gyártó üzemek, kereskedelmi- és sportlétesítmények, szállodák, éttermek, állattartó telepek vagy akár üvegházak számára is kifizetődő beruházásról van szó.

Több típusa létezik, de a levegő-levegő és a levegő-víz hőszivattyúk a legelterjedtebbek. Az E.ON tapasztalatai szerint a leggyakrabban választott típus a kkv-k körében a levegő-víz hőszivattyú, mivel viszonylag egyszerűen telepíthető és az ára is kedvezőbb, mint más rendszereké.

Így működik

A levegő-víz hőszivattyúk kültéri egysége a környezeti levegőből kivonja a hőt, amelyet egy közvetítő közeg segítségével a belső fűtési rendszerbe, például padlófűtésbe vagy radiátorokba vezet. Ez a megoldás a meglévő fűtési rendszer mellett, akár hibrid módon is alkalmazható, így biztosítva a folyamatos üzembiztonságot és az optimális energiafelhasználást.

Használati melegvíz előállítása esetén akár 60-70 százalékos energiafelhasználás-csökkenés érhető el a hagyományos elektromos vízmelegítőhöz képest. Ha nagyobb tárolókapacitásra van szükség, akkor olyan külső víztárolókat is fel lehet szerelni, amelyek kiváló megoldást nyújtanak nagyobb létszámú vállalkozások esetén is.

Példák a felhasználásra

Számos szektorban nyújt kézenfekvő megoldást az energiaköltségek tartós csökkentésére egy hőszivattyú rendszer.

A hőszivattyú telepítése akkor éri meg leginkább, ha a cég éves villamosenergia fogyasztása legalább 10 000-30 000 kWh közötti, vagy magasabb. Ez az a küszöb, amely felett a hőszivattyú által nyújtott energiahatékonyság már komoly megtakarítást eredményezhet a hagyományos fűtési rendszerekhez képest. Ez az energiafelhasználás jellemző lehet például egy kisebb szállodában, étteremben vagy közepes méretű ipari létesítményben.

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock

A vendéglátásban, a hotelek, panziók és éttermek számára kiemelten fontos az energiahatékonyság, mivel folyamatosan magas fűtési és hűtési igényük van.

Az ipari és gyártó cégek közül különösen azok érdeklődnek a hőszivattyúk iránt, melyek környezetbarát, energiahatékony technológiákat kívánnak alkalmazni. Ezek a cégek nagyobb méretű hőszivattyús rendszereket használnak, például olyan, az E.ON által forgalmazott levegő-víz rendszereket, amelyek képesek kielégíteni a nagy létesítmények fűtési és hűtési igényeit.

A kereskedelmi szektor cégei – bevásárlóközpontok, nagyáruházak, irodaházak – is egyre nagyobb számban érdeklődnek az ilyen megoldások iránt, és számos tevékenységhez alkalmaznak hőszivattyút a mezőgazdaságban is.

Költségek, élettartam, megtérülés

A levegő-víz hőszivattyú telepítésének költsége függ például a hőszivattyú teljesítményétől és a telepítési körülményektől is, de átlagosan 2,5-10 millió forint között mozog. Nagyobb teljesítményigény esetén pedig több 10 millió forint is lehet a kezdeti beruházási költség.

Karbantartása évente mintegy 40 ezer-100 ezer forintos kiadás, ami tartalmazza az általános ellenőrzést, tisztítást, és esetleges kisebb javításokat, szivárgás vizsgálatokat is. Élettartama rendszeres éves karbantartással maximalizálható – egy szakszerűen telepített és rendszeresen karbantartott hőszivattyú 15-20 évig vagy akár hosszabb távon is megbízhatóan működhet.

Nehéz megbecsülni, hogy egy levegő-víz hőszivattyú ára mennyi idő múlva térül meg, hiszen ez egyszerre függhet az aktuális energiaáraktól, a választott készülék értékétől, az ingatlan szigetelésének minőségétől, de az egyéb fűtési rendszerekhez viszonyított költségmegtakarítás mértékétől is. Általánosságban kijelenthetjük, hogy években mérhető a megtérülési idő, azonban azt is érdemes figyelembe venni, hogy a beruházás az energiaköltségek csökkentése mellett az ingatlan értékét is növeli.

Jó hír a cégeknek, hogy akárcsak a napelemeknél, a hőszivattyúk telepítésére is komoly pályázati forrásokat is igénybe lehet venni, legyen szó GINOP-ról vagy mezőgazdasági szektorban működő vállalatok számára elérhető támogatásról:

KKV Technológia Plusz Hitelprogram (GINOP Plusz-1.4.3-24)

KKV Technológia Plusz Budapest Hitelprogram (GINOP Plusz- 1.4.4-24)

Állattartó telepek fejlesztésének támogatása | Közös Agrárpolitika

Állattartó telepek megújításának támogatása | Közös Agrárpolitika

Feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatása | Közös Agrárpolitika

Feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatása | Közös Agrárpolitika

Az E.ON kulcsrakész megoldást nyújt cégeknek is, szakemberei az érdeklődéstől az átadásig végig kísérik a hőszivattyú rendszerek telepítésén. A Magyarország egész területén elérhető szolgáltatás során komplex, cége számára testreszabott megoldásokat terveznek, a kivitelezés dokumentált és csak megbízható márkákkal, szerződésben vállalt feltételek és garanciák mellett dolgoznak. Bővebb információ és ajánlatkérési felület az E.ON honlapján érhető el.

A cikk megjelenését az E.ON támogatta.

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!