Ízlelgessük egy kicsit a túra megállópontjainak a nevét: Pilisszentlélek, Szuszogó, Sasfészek, Háromszáz-garádics, Enyedi halála, Cseh-halál, Német gyerek halála, Égett-hárs, kolostorrom. Mintha valami vadromantikus rémregény helyszínein vándorolnánk végig. A Visegrádi-hegység sötét oldalán járunk, a kis Halál-túrán.
Ez a túra egyik személyes kedvencem, többször is végigjártam, igaz, mindig egy kis plusszal: éjszakázással a legvadromantikusabb magyar turistaházban, a Fekete-hegyi Sasfészekben. Persze a hegyen alvás csak izgalmas opció, a túrát simán végig lehet járni nélküle is, de aki egyszer már töltött el éjszakát hegytetőn az erdőben, az tudja, hogy egy ilyen élmény képes megkoronázni egy túrautat.
Startpontunk a Pilisszentlélek, alsó buszmegálló, lényegében a falu központjában. A busz Esztergomból érkezik, autóval több helyen is meg lehet állni. Dél felé indulunk a Hunyadi János utcán, egészen Teca kocsmájáig, ami egyben bolt és egyfajta közösségi hely is a faluban. Ha ismerős, nem véletlen: A mi kis falunk című filmsorozat egyik helyszíne, a pajkaszegi kocsmahősök főhadiszállása volt itt.
A kocsma előtti parkolóból kanyarodik fel a hegy felé a Z+ jelű túraút, régi nevén a Postás út. (Ezt az átkötő erdei utat használták régebben a postások a Visegrádi-hegység falvaiba érkező levelek kézbesítésénél.) Ferdén hatolunk fel az erdei ösvényen a Fekete-hegy (585 m) aránylag lapos tetejének szélére, ahol egy szikla fölött áll büszkén a Sasfészek, másik nevén a Berda József-menedékház.
A ház felső szintjén többágyas hálóterem van, de lent, a kemence melletti emeletes ágyon a legmeghittebb éjszakázni. A ház teraszáról szép kilátás nyílik a Börzsöny felé, mindenképpen jó itt egyet szusszanni. Már csak azért is, mert az út lefelé a Szuszogó nevű ösvényen folytatódik, amit a Z■ jelöl.
A rövid, meredek lejtő aljában jobbról fut be a S+ túraút, erre váltva a Háromszáz-garádics nevű hegyoldal aljáig, a völgyben meanderező Szentléleki-patakig lépcsőzünk. Út közben egy kis barlang szája ásít ránk. A patakot követő S+ túraút kicsit követhetetlen eleinte, de ezt az akadályt meg kell ugrani, csakúgy, mint a szépen kígyózó patak mélyebb-kövesebb részeit.
A patak völgyéből ferdén, lustán indul felfelé az ösvény, az emelkedő nagyjából ott ér véget, ahol belefut a S jelzésű, szélesebb erdei útba. Ez az a hosszútávú Sárga turistaút egyébként, ami Budaörsről indul és Esztergomig megy, és a ezen a túrán körülbelül 1,5 kilométeres szakaszát élvezhetjük a hegy oldalában. Egy a túraút-csomópontnál búcsúzunk tőle a hegynek tartó S+ jelű túraösvényre fordulva (ez egy másik S+, nem az, amin a Háromszáz grádicson ereszkedtünk), és a hegy tetején beleütközünk egy nagy fakeresztbe.
A keresztet az út mellett állították fel Enyedi István vadőr emlékére, akit a korabeli újságok szerint 1927-ben féltékenységből vert agyon az erdőben a főerdész. Kierer Hugó, a goromba főerdész felesége ugyanis túl gyakran keresett menedéket a széplelkű vadőrnél, akinek végül ez lett a veszte. Kierer Hugó a vádirat szerint vízbefúlásnak akarta tettetni a gyilkosságot.
A történetet a Kis Ujság dokumentálta 1927-ben: a rendőröknek gyanús lett, hogy Kierer csak két hét után jelentette be szomszédja eltűnését, pedig az gyakori vendég volt náluk, látnia kellett volna, hogy már régóta nem mutatkozik. Mivel nem tudott alibit igazolni, meg a parádkúti kocsmában részegen eljárt az szája, gyilkosság és rablás vádjával letartóztatták. Kierer a bíróság előtt mindent tagadott, csak azt ismerte el, hogy féltékeny volt. 1927 szilveszterén a bíróság a tárgyi bizonyítékok hiánya miatt fel is mentette. Öt évvel később bukkan fel utoljára a neve egy álláshirdetésben, amelyben „szakvizsgázott, 40 éves, nős, jó bizonyítvánnyal rendelkező” erdő- és vadőr azonnali belépéssel munkát keres.
Enyedi halálánál egy kanyarral befordulunk Pilisszentlélek irányába: a Z jelű túraúton a Béla-tető, István-hegy, Ráró-hegy, Felső-Ecset-hegy kúpjait útbaejtve jódlizunk 3,5 kilométer hosszan a délkeleti irányban elnyúló hegyvonulat tetején. A Ráró-hegy előtt kis ösvény visz ki a meredek hegyoldalban feszítő Fehér-sziklára, ezt ne hagyjuk ki, mert hangulatos kilátás nyílik a völgyre.
A Ráró-hegy (488 m) után kevéssel, jobbra letérve egy kis ösvényen egy fehér kereszt emlékeztet egy, a hegyoldalban meghalt ismeretlen katonára. Kicsit kísérteties látvány a bokrok között. A hegyvonulat utolsó puklija, a Felső-Ecset-hegy is kínál egy kisebb panorámapontot. (A korábban Főső-öcset-hegy nevű kiemelkedés az öcset nevű ritka gyógynövényről kapta nevét.)
A Felső-Ecset-hegynél iktassunk be egy kisebb, hátborzongató helyek fölött elhaladó kitérőt az Alsó-Ecset-hegyen át a Hirsch-oromig. Már csak azért is, mert az orom kőobeliszkje mellől kitűnő a kilátás Pilismarót és a Duna felé. Valamint így el tudom mesélni, miért is hívják a völgyben sötétlő két helyet Cseh-halálnak és Német gyerek halálának.
Az előbbi onnan nyerte nevét, hogy az ötvenes évek elején egy Csehszlovákiából a rossz látási viszonyok miatt áttévedt, majd megsérült repülőgép itt zuhant le. Az utóbbi pedig onnan, hogy egy német vendégvadász egy átmulatott éjszaka után véletlenül itt lőtte le vadászás közben saját, szintén a vadra váró fiát.
A sötét történetektől terhes kitérőről visszatérve a Z túraúton kezdjük meg az ereszkedést a hegyről a sűrű erdőben. Lent az Égett-hárs nevű csomópontnál váltunk át a közeli falu irányába haladó P jelű túraútra. Az Égett-hárs nevű tisztáson egy villámcsapott nagy, fekete hársfa állt sokáig, aminek csonkját még 1945-ben is látni lehetett, mára viszont már nyoma sincsen.
A pilisszentléleki végállomás előtt még egy érdekes helyen haladunk át. A falu fölötti pálos kolostor romjai egy nagy, füves dombtetőn fekszenek, egyszerre látványosságot és szelíd hangulatú pihenőhelyet kínálva. A romoktól már csak egy rövid, könnyű séta a túra kiinduló- és egyben végpontja a faluban.
Az útvonal nagyítható túratérképen:
És hogy miért nevezem kis Halál-túrának az útvonalat? Mert a nagy Halál-túra egy jelvényszerző körút, amit Szádeczky-Kardoss Géza talált ki. Cikkünk helynév-magyarázatai is nagyrészt az ő és Dobay Pál gyűjtése alapján születtek, amikből a jelvényszerző füzetben még sokkal több is található. A túrát teljesítő jelvényt kap, ha feladja postán a teljesítését igazoló füzetet.
Kommentelheted a posztot, ajánlhatsz más jó helyeket a Szépkilátás Facebook-oldalán is, és lájkold az oldalt, ha még nem tetted! Kérdések és tanácsok is ide jöhetnek. Vizuálisabbaknak ott a YouTube-, az Instagram- vagy a TikTok-oldalunk. A Szépkilátás heti túraajánló hírlevelére pedig itt iratkozhatsz fel.
További Szépkilátás túrák a Visegrádi-hegységben: