Előzetesen mindenki a Real Madridot látta a döntő toronymagas esélyesének, méghozzá jó okkal. A németek viszont már a meccs legelején bizonyították, hogy nincsenek megilletődve, egyáltalán nem voltak alárendelt szerepben, bő 45 perccel később igazából a Real játékosai összetehetik a kezüket, hogy nincsenek hátrányban.
A Dortmund nagyon veszélyesen játszott, és legalább két gólt lőhettek volna, ha kicsit szerencsésebbek. A spanyoloknak eközben nem volt nagy helyzetük, a támadójátékukból igazából nem is mutattak semmit, Rodrygo pedig egyelőre teljesen láthatatlan. A Bayern elleni elődöntő is bizonyította ugyanakkor, hogy a semmiből is tudnak meccset nyerni, szóval temetni biztos nem kell őket.
A Real most érezhetően behúzta a kéziféket, percekig passzolgattak hátul, de semmit nem tudtak csinálni a labdával. A Dortmund labdaszerzéseit viszont jól követték le, szóval a németek sem nagyon tudtak élni a kontráikkal.
Sabitzer eresztett meg egy lövést távolról, kellett is nyújtóznia a belgának, hogy elérje, de megoldotta a dolgot. A Dortmundnak amúgy ez volt a nyolcadik lövése – ebből kettő talált kaput –, a Real egyelőre kettőnél jár, hiába van többet náluk a labda.
Jóval azután csúszott rá Kobelre a brazil, hogy a dortmundi kapus elrúgta volna a labdát, kapott is érte egy sárgát. A svájci kapus nagyon fájlalta a lábát, de lecserélni azért nem kellett.
Pedig szép volt a Real támadása, de így nem volt esélye a madridiaknak lövésig jutni.
A játékvezető és a VAR viszont nem látta szabálytalannak, így a Real jöhetett. Ezúttal a jobb szélen tudott elfutni Sancho, innen kerülhetett volna Adeyemihez a labda, de Mendy erélyes belépője miatt ez végül nem történt meg.
Megint elment a Dortmund, Adeyemit ugratták ki remekül a bal szélen, de a belga kapus védeni tudott. A kipattanót Füllkrug próbálta még kapura fejelni, de ez már nem igazán volt veszélyes.
Egy perc sem telt el Adeyemi kihagyott ziccere után, egy labdaszerzés után már megint a németek mehettek, Füllkrug viszont tökéletes helyzetből a kapufát találta el. Utána is ott volt még a lehetőség, de a kicsit indiszponált Madridnak végül sikerült tisztáznia.
Teljesen egyedül mehetett Courtois-val szemben Hummels remek passza után, de túlságosan megtolta a labdát, így bár a kapust kicselezte, Carvajal még időben odaért, és blokkolni tudott.
Carvajal indult meg tökéletes ütemben a jobb szélen, és ívelt középre, Bellinghamnek viszont nem volt jó a labda.
Schlotterbeck remekül találta meg a védelem mögé befutó Füllkrugot, aki oda is tudta passzolni Brandtnak a labdát, de a középpályás lövése nem volt jó, de Courtois-nak csak néznie kellett, ahogy mellément a labda.
Szép támadást vezetett most a Real, egy jobb szélen felívelt labda után Valverde indult meg, aztán egy szép háromszögezés végén Bellinghamtől kapta vissza a labdát, de rosszul találta el, így nem volt veszélyes a lövése.
Veszélyes helyzetig még nem jutott a német csapat, de többször is eljutottak már a Real kapuja elé, és a Real letámadása ellenére egyáltalán nem látszik rajtuk, hogy nyomasztaná őket a BL-döntő súlya.
Alig értek labdához a játékosok, rögtön berohant egy ember a pályára, hogy Bellinghammel szelfizzen, aztán Vinícius Juniorral is lőtt egy képet. Ezután két másik ember is berohant, és érdekes módon elég lassan reagáltak a biztonságiak, percekig állt a játék emiatt.
A Dortmund sárga-feketében, a Real fehérben, a kezdőrúgást a németek végezhették el.
2016 óta hagyomány a zenés-táncos nyitóshow a BL-döntő előtt, Anitta és Burna Boy tavalyi fellépése után idén Lenny Kravitz kapott lehetőséget (korábban amúgy volt már Imagine Dragons és Dua Lipa is, többek közt). Ha valaki lemaradt volna róla, itt nézheti vissza, de annyit elmondunk, hogy amúgy egy kör alakú színpadon nyomta egy rakás zenésszel, miközben a színpad előtt táncosok ropták.
A BL-döntőn általában nem túl nehéz a híresember-szpottolás, és a meccs előtt kiadott képek alapján vannak is bőven ismerős arcok a stadionban. Ott van például a Liverpooltól a szezon végén távozó Jürgen Klopp, aki pont a Dortmundtól ment az angol csapathoz és José Mourinho – igaz, ő a TNT Sports szakértőjeként –, aki három évig irányította a Real Madridot. Ez idő alatt a csapat mindháromszor az elődöntőig jutott a BL-ben, az utolsó idényében pont a Dortmund ejtette ki őket.
Rajtuk kívül feltűnt a Madridban is szép éveket lehúzó Gareth Bale – szintén a TNT Sports színeiben –, az Arsenal edzőlegendája, Arséne Wenger, a rapper Jay-Z, aki az utóbbi években inkább filmes producerként tevékenykedett, Beyoncé tavalyi, magáról szóló dokumentumfilmjében pedig szerepelt is (nyilván, hiszen ő a férje) és Jude Bellingham apja és 18 éves, ugyancsak focista testvére is.
Az UEFA hivatalos közvetítése szerint ott van még a teljesség igénye nélkül Sir Alex Ferguson, Zinedine Zidane és Luís Figo is, és alighanem egy csomó más híresség is fel fog még tűnni.
Dortmundi oldalon nem változott semmi a PSG elleni elődöntő visszavágójához képest, és a madridiaknál sincsenek nagy meglepetések. Náluk Tchouaméni helyett Camavinga került a középpályára, a kapuban pedig Courtois áll az egész évben fantasztikus teljesítményt nyújtó, a BL-ben is villogó Andrij Lunyin helyett.
Carlo Ancelotti egyébként már hetekkel ezelőtt jelezte, hogy hiába volt nagyon stabil Lunyin, a sérüléséből visszatérő Thibaut Courtois fog védeni a döntőben. Az ukrán kapus amúgy közben lebetegedett, el sem utazhatott Londonba a csapattal, és a saját kertjében kellett készülnie, de most már ott van ő is a Wembley-ben. A keretbe is bekerült, de meglepő lenne, ha pályára küldenék ma.
Borussia Dortmund: Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Emre Can, Sabitzer – Sancho, Brandt, Adeyemi – Füllkrug
Real Madrid: Courtois – Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy – Valverde, Camavinga, Kroos – Bellingham – Rodrygo, Vinícius Junior
Nemcsak Toni Kroos, hanem Marco Reus búcsújáról is szólni fog a ma esti BL-döntő. A Dortmund 35 éves támadója szintén pár hete jelentette be, hogy nem hosszabítja meg a szerződését, és tizenkét év után elhagyja a szeretettet klubját. Reus összességében 21 évet töltött a BVB-nál, ugyanis 1995 és 2005 között a dortmundi utánpótlásban nevelkedett, majd 2012-ben a Mönchengladbachtól tért vissza a nevelőcsapatához.
A sárga-fekete drukkerek szemében Reus egy személyben testesíti meg a Dortmundot, kapitányként évekig volt a csapat húzóembere, és jóban-rosszban kitartott a klub mellett. Ez viszont azzal járt együtt, hogy kevesebb trófeát és kupát nyert, mint amire a képességei feljogosították volna. Reus átka, hogy pályafutását állandó sérülések hátráltatták, emiatt lemaradt egy világbajnoki címről, és ha mindez nem volna elég, bajnoki címet és BL-döntőt is bukott el az utolsó pillanatokban. Éppen ezért lenne nagyon különleges, ha a dortmundi karrierjét egy Bajnokok Ligája-győzelemmel tudná megkoronázni, ami talán minden balszerencsétlenségért is kárpótolná.
Reus az idei szezonra ugyan kiszorult a kezdőcsapatból, de meccs végi csereként még képes pluszt és lendületet adni a Dortmundnak, és nem kizárt, hogy végül ő lesz majd a nyerőember.
Ha van szobra a megbízhatóságnak, azt egészen biztosan Toni Kroosról mintázták. A német középpályás egy évtizede kirobbanthatatlan a Real Madrid kezdőjéből, legyen bárki is a csapat edzője. Szinte magától értetődik, hogy a Real elmúlt öt BL-döntőjén mindig a kezdőcsapatban kapott helyet. Kroos szezonok óta hozza a 100 százalékhoz közeli passzpontosságot, olyan passzsávokat és helyzeteket képes meglátni a pályán, amire csak a legnagyobb klasszisok képesek. Hiába kopott meg kicsit 34 éves korára a sebessége és az állóképessége, a hibátlan technikai tudásával ezt messze kompenzálja.
De egyszer minden véget ér, így Kroos trófeákban gazdag pályafutása is. Néhány hete egy podcastben jelentette be, hogy a nyári Európa-bajnokság után végleg szögre akasztja a kultikussá vált fehér Adidas stoplisát. Mindez azt is jelenti, hogy számára ez a BL-döntő lesz az utolsó a Real mezében. A sikereit felsorolni is nehéz: világbajnok, háromszoros német és négyszeres spanyol bajnok, a hatodik Bajnokok Ligáját nyerheti most meg, négyszer nyert európai Szuperkupát.
Aranylabdás csapattársa, Luka Modrić így nyilatkozott pár napja a visszavonulásáról: „Ha egy játékos visszavonul, az mindig szomorú, pláne, ha egy olyan játékosról van szó, mint Toni. Tíz évig voltam a csapattársa Madridban, ő az egyik olyan játékos, akivel a pályafutásom során a legjobban szerettem együtt játszani. Kár, hogy az emberek nem élvezhetik tovább a játékát, mert biztos, hogy még sok örömet okozhatott volna még vele, de tiszteletben kell tartanunk a döntését.”
A 2024-es Bajnokok Ligája-döntőt Anglia legnagyobb stadionjában, a legendás Wembley-ben rendezik. A London északi részén fekvő, közel 90 ezer néző befogadására alkalmas stadion gyakori helyszíne a BEK- és BL-döntőknek, a mostani a nyolcadik finálé lesz itt, a nagy átépítése óta pedig már a harmadik. Legutóbb, 2013-ban német házidöntőnek adott otthont, amikor is a Bayern München 2-1-re legyőzte Jürgen Klopp Dortmundját.
Három éve a Wembley-ben rendezték az angol-olasz Európa-bajnoki-döntőt, ami előtt a rendezők nem álltak éppen a helyzet magaslatán. A felfokozott hangulatból szurkolói rendbontás és káosz lett: a biztonságiak nem tudták megakadályozni, hogy több ezer drukker jegy nélkül törjön be a stadionba. Reméljük, a szervezők ezúttal jobban kézben tartják az eseményeket.
A Real Madrid tizenötödször vagy a Borussia Dortmund másodszor? Ez a nagy kérdés a Bajnokok Ligája szombat esti döntője előtt. A Real két év után lehet újra Európa legjobb klubcsapata, míg a Dortmund 27 éve vár egy újabb BL-sikerre. A fogadóirodák szerint egyértelműen a Real a meccs esélyese, a Dortmund győzelme kisebb csodával érne fel, bár a döntőig vezető úton többször is rácáfoltak a papírformára.
Nincs még egy csapat, ami annyira sikeres lenne a legrangosabb európai kupasorozatban, mint a Real Madrid. Összesen 17 BEK-, illetve Bajnokok Ligája-döntőben voltak érdekeltek, amiből csupán hármat vesztettek el. 1998 óta nyolcszor játszottak BL-döntőt, mind a nyolcat megnyerték. Ezt a sorozatot szakíthatja meg most a Dortmund, ha 1997 után ismét felérnek az európai klubfoci csúcsára.
A két csapat eddig 14 alkalommal találkozott egymással a Bajnokok Ligájában, öt döntetlen mellett hatszor a Real, háromszor pedig a Dortmund győzött. Ezeken a meccseken Real 24, a Dortmund 19 gólt szerzett. Korábban kétszer is összekerültek az elődöntőben, 1998-ban a Real, 2013-ban pedig a Dortmund jutott be a fináléba a párharcukból.