Mága Zoltán és Lajkó Félix is kapott állami kitüntetést Csák Jánostól

2024. március 14. – 12:13

Másolás

Vágólapra másolva

Március 15-e előtt hagyományosan egy rakás állami kitüntetést osztanak ki. Idén március 14-én Csák János kulturális és innovációs miniszter a Pesti Vigadóban Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára és Závogyán Magdolna, a KIM kultúráért felelős államtitkára társaságában adta át a díjakat – írja az MTI.

A miniszter összesen 72 állami kitüntetést adott át: a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét 14-en, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét 34-en, az Érdemes Művész kitüntetést 15-en, a Kiváló Művész elismerést hatan, a Magyarország Babérkoszorúját pedig hárman kapták meg.

„Az egyetemes emberi értékek gyarapításában végzett tevékenysége elismeréseként” Magyar Érdemrend Tisztikereszt és Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át többek között Dr. Krasznahorkay Attila János fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Magyar Kutatási Hálózat Atommagkutató Intézete Kísérleti Magfizikai Osztályának vezetője.

Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült többek között Pindroch Csaba Jászai Mari-díjas színész is.

Magyarország Kiváló Művésze díjat vehetett át többek között Bán János Jászai Mari-díjas színész, a Katona József Színház színművésze és Voith Ági Jászai Mari-díjas színész, a József Attila Színház örökös tagja.

Magyarország Érdemes Művésze díjban részesült többek között Lajkó Félix Liszt Ferenc-díjas hegedű- és citeraművész és a nemrég Donald Trump amerikai exelnök előtt is fellépő Mága Zoltán Liszt Ferenc-díjas hegedűművész is.

Farkas Wellmann Endre József Attila-díjas költő, Győrffy Ákos József Attila-díjas költő, esszéíró, és Szálinger Balázs József Attila-díjas költő Magyarország Babérkoszorúja díjban részesült.

„Az óriások sorába lépnek, akik most a nemzet hálájaként elismeréseket kapnak. Ezek az óriások tartják a hátukon a magyar kultúrát és a hazát” – mondta a díjátadón Csák János. „Ahogy Babits Mihály fogalmazott, a magyar kultúra szellemi jelenség, ami lelki úton öröklődik át. A kultúra nemzedékek egymáson átívelő során alakul ki. Az elmúlt 1100 év desztillálta, kik is vagyunk mi, magyarok, kultúránk kötődéseink összessége, identitásunk”.

„Tavaly volt a Petőfi 200 év. A költő a Nemzeti dalban összefoglalta az Isten, család és haza hármas egységét, amelyen a mai magyarok állnak. Azt a talapzatot, amelyen az óriások, a művészek, a filozófusok, a politikusok, az üzleti életben dolgozók létrehoztak a történelem során. A tét az, hogy 1100 év múlva is itt éljünk. Önök a teljesítményükkel ehhez olyan mértékben hozzájárultak, hogy ezt a hazának kötelessége elismerni” – hangsúlyozta.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!