Dübörög a nyugati nyitás Örményországban, megállapodást kötöttek Amerikával
2025. január 15. – 05:18
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött Örményország és az Egyesült Államok, a dokumentumot kedden írta alá Ararat Mirzoján örmény és Antony Blinken amerikai külügyminiszter Washingtonban. Blinken a dokumentumot a két ország közötti gazdasági, védelmi és biztonsági, valamint a demokratizálást szolgáló együttműködés mérföldkövének nevezte – írja az MTI.
A megállapodás egyebek között a volt szovjet tagköztársaság gazdasági és katonai reformjaihoz nyújtandó amerikai segélyekről rendelkezik. Washington ezen felül támogatja a kaukázusi országot szuverenitásának és határai sérthetetlenségének megőrzésében. Örményország pedig kötelezettséget vállal, hogy kitart a demokratizálódás mellett.
„Az Egyesült Államok persze minden lehetséges eszközzel azon van, hogy újabb országokat vonjon magához” – reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden. Hozzátette, hogy Washington „sosem játszott különösebben stabilizáló szerepet a Dél-Kaukázusban, sőt ennek ellenkezőjét mondhatnánk”. Peszkov kijelentette, hogy Örményországnak szuverén joga fejleszteni viszonyát bármely állammal, Oroszország azonban értékeli eddigi kapcsolatait Jerevánnal, és azok fejlesztésében érdekelt.
Örményország nem tagja a NATO-nak, de részese az Oroszország vezette Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB), amivel azonban vitában áll, mert szerinte nem védte meg Azerbajdzsánnal szemben a legutóbbi karabahi háború idején. Örményország a közelmúltig közeli szövetségese volt Oroszországnak, területén orosz katonai támaszpont is működik, az utóbbi időben azonban a nyugati országokkal erősítette kapcsolatait.
Az örmény védelmi minisztérium január elején jelentette be, hogy július 15. és 24. között az Egyesült Államokkal közös hadgyakorlatot tart, aminek középpontjában a békefenntartó missziókkal kapcsolatos feladatok állnak. Örményország és az Egyesült Államok egyébként tavaly szeptemberben már tartott közös hadgyakorlatot, hivatalosan azért, hogy felkészítse erőit a békefenntartó missziókban való részvételre.
Fontos fejlemény még az örmény nyugati nyitásban, hogy január 9-én az örmény kormány jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, ami elindítaná az országnak az Európai Unióhoz való csatlakozási folyamatát. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő akkor azt mondta, hogy Jereván nem lehet egyszerre az EU és a több volt szovjet tagköztársaságot tömörítő Eurázsiai Gazdasági Közösség tagja.