Az örmény kormány elfogadta az EU-csatlakozási folyamatot megindító törvénytervezetet

2025. január 9. – 17:57

Másolás

Vágólapra másolva

Az örmény kormány csütörtökön jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, ami elindítaná az egykori szovjet tagköztársaságnak az Európai Unióhoz való csatlakozás folyamatát – adta hírül az MTI.

A törvénytervezetet a parlament elé terjesztik, Nikol Pasinján örmény miniszterelnök pedig arra figyelmeztetett, hogy a csatlakozási szándékot – amint azt az alkotmány előírja – népszavazás útján is jóvá kell majd hagyni. A kormányfő 2023-ban az Európai Parlamentben már jelezte, hogy hazája kész közeledni az EU-hoz „amennyire csak lehet”, ám akkor még nem említette a csatlakozás lehetőségét.

A csütörtöki döntést Brüsszel egyelőre nem kommentálta, Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő azonban máris rámutatott arra, hogy Jereván nem lehet egyszerre az EU és a több volt szovjet tagköztársaságot tömörítő Eurázsiai Gazdasági Közösség tagja. Örményország az utóbbi években elmélyítette a kapcsolatait a Nyugattal, Oroszországnak azt veti a szemére, hogy nem állt ki mellette az Azerbajdzsánnal Hegyi-Karabah miatt kirobbant konfliktusban, valamint 2024 elején felfüggesztette részvételét a szintén több szovjet utódállamot tömörítő, orosz vezetésű Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetében.

Az egykori Szovjetunió három tagköztársasága – Litvánia, Lettország és Észtország – 2004-ben, éveken át tartó egyeztetéseket követően, már csatlakozott az EU-hoz. A mintegy 2,7 millió Örményország nem határos az EU-val, a nyolcvanas évek óta pedig szinte folyamatos vitában áll a szomszédos, az EU fontos gázellátójának számító Azerbajdzsánnal, a területén pedig orosz katonai támaszpont is található. A két szomszédos ország, Örményország és Azerbajdzsán több háborút vívott egymással a többségében örmények lakta azerbajdzsáni beékelődés, Hegyi-Karabah miatt, amit végül az azeri hadsereg 2023 szeptemberében, egy villámhadjárat során teljesen az ellenőrzése alá vont. A héten Ilham Aliyev azeri elnök Örményországot fasiszta államnak nevezte, ami szerinte fenyegetést jelent, ezért meg kell semmisíteni. A kijelentést Pasinján egy újabb konfliktus igazolására tett lehetséges kísérletnek nevezte.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!