„Őriztem a teheneket, és egy nagy csattanást hallottam” – így csapódott be az űrből egy féltonnás izzó fémdarab

Legfontosabb

2025. január 14. – 22:07

Másolás

Vágólapra másolva

Mukuku lakói 2024 utolsó előtti napjára szokatlan meglepetést kaptak az égből: egy nagyjából két méter átmérőjű, körülbelül egy felnőtt ló súlyát nyomó tárgy zuhant a kenyai falu szélére. A helyiek eleinte őrizték az ismeretlen tárgyat, de utólag már tartanak az űrből érkezett szemét utóhatásaitól, illetve a becsapódás okozta károkra panaszkodnak. A hasonló „meglepetések” viszont egyre gyakoribbak lesznek, ugyanis az emberiség az űrben is bőven hagyott szemetet, ami időként visszatér a Földre.

A kenyai falunál lezuhant tárgy egy hordozórakéta egyik alkatrésze lehet, aminek a Föld légkörébe való visszatérésekor el kellett volna égnie, vagy lakatlan területre kellett volna zuhannia. A helyiek körében viszont komoly zűrzavart okozott, hogy az égből hirtelen majdnem a fejükre esett egy közel féltonnás tárgy. Helyi tévéadók mellett a napokban a BBC is a faluban járt, és megszólaltatta a helyieket.

A csendes kis falu életét ijesztő sistergés, majd egy robbanásszerű hang forgatta fel december 30-án. „Éppen a teheneimet őriztem, amikor egy nagy csattanást hallottam” – mesélte Joseph Mutua, egy helyi lakos a kenyai NTV hírcsatornának. „Körülnéztem, nem láttam füstöt, kimentem az út szélére, hogy megnézzem, nem történt-e autóbaleset, de nem láttam semmilyen balesetet”. Mutuával itt közölték, hogy valami leesett az égből. A hatalmas kerek fémtárgy egy kiszáradt folyó melletti területen landolt, és a földet érés pillanatában állítólag még olyan forró volt, hogy vörösen izzott. A szántóföld tulajdonosa, Anna Kanuna azt mondta, hogy a felhevült tárgyhoz még senki nem mert közelebb menni.

A nagy gyűrű körülbelül két óra alatt kihűlt és újra szürke lett. Ekkorra a falusiak már összegyűltek a helyszínen, kisebb szenzációvá vált az égből pottyant idegen tárgy, amit kihűlve már meg is néztek maguknak. Beszámolók szerint a szántóföld olyan lett, mintha valami híres kiállítás helyszíne: emberek jöttek szelfizni a nagy tárggyal, miközben arról elmélkedtek, hogy mégis mi a fene lehet az. A falusiak értesítették az ország fővárosától, Nairobitól több mint 100 kilométerre fekvő, Makueni megye hatóságait, másnapra viszont már a Kenyai Űrügynökséghez (KSA) is eljutott a becsapódás híre.

Fotó: Stringer / Anadolu / AFP
Fotó: Stringer / Anadolu / AFP

A magasból érkező tárgy története itt akár véget is érhetne, de időközben a mukukuiak elkezdték félteni a lezuhant eszközt, attól tartottak, hogy a nagy hírnévre tett tárgyat valaki ellophatja. A helyi rendőrökkel együtt néhányan felváltva őrködtek a fémgyűrűnél, tüzet is gyújtottak a helyszínen, hogy távol tartsák a potenciális ócskavas-kereskedőket, vagy bárkit, aki pénzt akarna csinálni az eszközből. Szilveszter napján aztán a bámészkodókkal együtt megérkezett a KSA is.

Mukukuban még sosem tapasztaltak hasonló érdeklődést, de a tárgy mégsem maradhatott ott sokáig, az űrügynökség még az érkezése napján elszállította a tárgyat helyszínről. Pletykák is szárnyra kaptak, többen aggódni kezdtek az eszköz eredete miatt. A KSA közben velük is közölte, hogy előzetes vizsgálataik alapján egy leválasztógyűrű esett a kenyai településre

Bár a becsapódáskor senki nem sérült meg, panaszok azért érkeztek a helyiektől.

A BBC helyszíni beszámolója szerint a becsapódástól egy kilométerre élő nő szóvá tette, hogy a baleset után repedések jelentek meg a házán. A környékről többen is azt állították, hogy ingatlanjuk szerkezetileg sérült. Amennyiben ezek az állítások beigazolódnak, akkor az érintettek biztosításra jogosultak, azonban hivatalosan eddig senkinek sem sikerült bizonyítania, hogy valóban a tárgy becsapódása miatt sérült a háza. Az állítólagos szerkezeti károk után a helyiek egészségügyi panaszokról beszéltek, néhányan rosszul érezték magukat, miután közel mentek az űrből érkezett szeméthez.

„Azt akarjuk, hogy a terület tulajdonosa kártérítést kapjon” – mondta egy másik lakos, Paul Musili az NTV-nek.

„Amióta ez a tárgy leesett, nem alszunk. Mindenki azon tűnődik, hogy mi folyik itt”.

A kenyai Nationnek egy környéken élő férfi, Harrison Kianga azt állította, hogy a fémgyűrű érkezése előtt parázsló tárgyak zápora hullott az égből, majd jött a hír a Mukukuban lezuhant eszközről. „Két rejtélyes tárgyat is találtam a földemen, de biztos vagyok benne, hogy több is el van szórva a környéken. Ki vagyunk téve a roncsok által okozott veszélynek” – mondta a farmtulajdonos.

A KSA azt nem erősítette meg, hogy a tárgy okozhat-e egészségügyi problémákat. Benson Mutuku mukukui lakos viszont azt mondta, hogy ilyen szempontból tartanak az eszköztől, mert az űrből érkező objektumoknál előfordulhat káros sugárzás, ami hosszú távú egészségügyi panaszokat is okozhat. „Ez a félelem megvan a mi közösségünkben is” – mondta. A kenyai nukleáris hatóság végzett vizsgálatokat, amik kimutatták, hogy a fémgyűrű sugárzása magasabb volt az átlagosnál, de az emberre káros szintet nem érte el. Bár egészségügyi kockázat szerintük sincs, a biztonság kedvéért az ország egészségügyi minisztériuma mégis azt tanácsolta, hogy jobb elkerülni a becsapódás környékét. Sőt, azt is kérték, hogy amennyiben valakinek egészségügyi problémája van, vagy bármilyen fura környezeti változást tapasztal, azt jelezze a hatóságoknak.

A 2017-ben létrehozott kenyai űrügynökség most teszteket végez, hogy minél többet megtudjanak az elszabadult objektumról. A KSA főigazgatója azt mondta, csak a szerencsén múlt, hogy nem keletkezett kár, miközben az eszköz a Föld felé haladt. Hillary Kiposgey szerint az űrobjektumok által okozott károkért és sérülésekért azt az országot terheli a felelősség, amelyiknek a joghatósága alatt működő cég elindította az eszközt. A felelőst viszont nem lesz egyszerű megtalálni, mert hasonló gyűrű sok rakétában megtalálható. „Vannak nyomaink, de az első vizsgálataink még nem támasztanak alá semmit” – mondta Kiposgey. Rövid ideig terjedt egy olyan pletyka, miszerint egy indiai eszköz lehet a felelős, de ezt az űrügynökség gyorsan cáfolta.

A BBC a fémgyűrűről készült kép segítségével megpróbált utánajárni az eszköz eredetének. A brit űrkutatási hivatal szakértői a 2008-ban beüzemelt Ariane hordozórakétára tippelnek, ami hosszú pályafutása alatt több mint 230 műholdat segített pályára állítani az űrben, majd 2023-ban nyugdíjazták. Matt Archer űrkutatási igazgató szerint a műholdak rendben vannak, de maga a rakétatest korábban megsérült. Az sem kizárt, hogy szóban forgó leválasztógyűrű korábban az űrben keringett.

Derült égből űrszemét

Mivel az emberi tevékenység miatt évről évre egyre több szemét lepi el az űrt, sűrűbben érkeznek beszámolók hasonló hírekről, különösen Afrikából. Másfél éve például több nyugat-ugandai falu fölött hullott az égből űrszemét. De már idén is volt hasonló hír: több jelentés is érkezett arról, hogy Kenya északi és Etiópia déli részén az égén fényesen égő űrszemetet láttak.

Tavaly júniusban egy kanadai farmon a SpaceX egyik kapszulájából származó méretes fémdarabokat találtak. Májusban egy hasonló, körülbelül 100 kilósra becsült fémdarabot fedeztek fel egy észak-karolinai kempingben. A kétezres évektől egyébként alaposan megszaporodtak azok az esetek, mikor az űrszemét visszajutott a földre.

2022-ben a kenyaihoz hasonló eset történt az egyik indiai államban, Mahárástrában: sokak lehettek szemtanúi annak, ahogy viszonylag nagy méretű űrszemét került a Földre. A megtalált törmelék egy majdnem 3 méter átmérőjű fémgyűrűből és legalább hat kompozit anyagból állt össze. Ehhez volt hozzákötve egy nyomástartó edény, amin a „3CCA301001 B” sorozatszám szerepelt. Ebből derült ki hogy a törmelék valószínűleg a 2021 februárjában indított Y77 sorozatszámú, kínai Long March 3B rakétából származott. Az eset után a hatóságok jelezték, hogy további, kisebb méretű űrszemét érkezése is várható.

2021-ben a Long March 5B rakéta üres, központi része hajtott végre ellenőrizetlen visszatérést a földre. Ez volt a legnagyobb ilyen objektum 1991 óta, amikor a Szovjetunió 39 tonnás Szaljut-7 űrállomása ért vissza a földre. A Long March 12 méteres darabja az Atlanti-óceán fölött lépett be a légkörbe, majd az elefántcsontparti Mahounou faluban zuhant le. A többi, kisebb darab közül az egyik például egy lakóház tetejét lyukasztotta ki. Az 5B-ről egyébként tudni lehetett, hogy a kínaiak elvesztették felette az irányítást.

Ilyenkor viszont lehet izgulni, hogy hol csapódik majd be az űrszemét, ugyanis még az Európai Űrügynökség is alig tudta meghatározni a földet érés helyét.

Annyit tudtak mondani, hogy a Földön a 41,5 foknál található északi szélességi kör és a 41,5 foknál található déli szélességi kör között lesz a helyszín. Ez azt jelentette, hogy egész Afrika, Ausztrália, Ázsia Japántól délre eső része, majdnem egész Dél-Amerika, Észak Amerika New Yorktól délre eső része, Európából pedig a mediterrán országok is esélyek voltak. 2022-ben egyébként ismét az 5B egyik, a légkörbe visszatérő darabja okozott zűrzavart, ugyanis Spanyolország északi része felett le kellett zárni a légteret. A rakéta végül a Csendes-óceánba zuhant, de a becsapódás előtti 1 órában elhaladt Spanyolország, Olaszország, Görögország, az Arab-félsziget, Ausztrália és Új-Zéland felett is. Melbourne-ből ráadásul egyesek szerint látni is lehetett.

De a lakott területeket sem kerüli el az űrszemét: egy floridai család tavaly azért követelt kártérítést az amerikai űrügynökségtől, mert márciusban a házukba csapódott egy fémrúd, amit három éve a Nemzetközi Űrállomásról hajítottak ki.

Az űrügynökség tájékoztatása szerint a kevesebb mint egykilós fémrúdnak minden számítás szerint porrá kellett volna égnie, miközben belépett a Föld légkörébe. Ehelyett viszont egyelőre ismeretlen okból csak alaposan eldeformálódott, így csapódott végül bele Alejandro Otero floridai otthonába. Otero állítása szerint a házába csapódó objektum kis híján eltalálta a fiát.

Az előrejelzések szerint az űripar gyors növekedésével az ilyen incidensek egyre gyakoribbá válnak majd. A NASA becslése szerint jelenleg 6000 tonna űrszemét kering Föld körüli pályán, amik bármikor okozhatnak kellemetlen meglepetést. A Nemzetközi Űrállomásnak is egyre többet kell manővereznie, hogy kikerülje a hatalmas mennyiségű hulladékot. Nemrég felmérték azt is, hogy melyik ország a legnagyobb szennyező: eredmények azt mutatták, hogy Oroszország a legnagyobb űrszennyező 5353 űrszeméttel, közülük jelenleg 4307 kering Föld körüli pályán. Az ország a pályán lévő rakétatestek tekintetében is első helyre került. Az Egyesült Államok és Oroszország együttesen adja a jelenleg keringő űrszemét 65 százalékát, ez 10 264 objektumot jelent.

Szerencsére több megoldás is létezik. Az űrben jelen lévő nemzetek, valamint regionális szervezetek, például az Európai Unió speciális cégeket finanszíroznak, amiknek az a dolguk, hogy ezeket az objektumokat eltávolítsák a Föld pályájáról. A nagyméretű törmelék hatékony kezelést igényel a károk minimalizálása érdekében. De már kiegészítő szolgáltatás is lehet az űrszemét eltávolítása: a japán Astroscale vállalat felajánlja, hogy eltávolítja az üzemeltetők feleslegessé vált űreszközeit.

Statisztikák szerint arra kifejezetten kevés az esély – nagyjából egy a tízezerhez –, hogy valakit munkából hazafelé menet eltalál egy égből érkezett tárgy. Ez a mukukuiakat például nem nyugtatta meg, ők bele sem mernek abba gondolni, hogy mi történt volna, ha a tárgy kicsit odébb, a falu központjában ér földet és nem az üres szántóföldön.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!