Majdnem minden ötödik gyerek háborúban él a világon
2024. december 28. – 10:28
A világon élő gyerekek közel 19 százaléka, több mint 470 millióan élnek válságövezetben az UNICEF jelentése szerint. További 47 millióan kényszerültek elhagyni az otthonukat.
Az UNICEF a Global Peace Indexre hivatkozva kiemelte, hogy a második világháború óta soha nem volt ennyi konfliktus a világban, mint most például Ukrajnában, a Gázai övezetben, Mianmarban, Haitin és Szudánban. Az UNICEF szerint a konfliktuszónákban élő gyerekek aránya a kilencvenes években mért 10 százalékról 19-re emelkedett, és egyre nő.
„2024 szinte minden tekintetben egyike volt a legrosszabb éveknek a válságövezetben élő gyermekek számára az UNICEF 78 éves fennállása óta”
– mondta Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója. Hozzátette, a konfliktuszónákban élő gyerekeket a megfelelő egészségügyi szolgáltatások hiánya sújtotta. Emellett sokan meghalnak vagy megsebesülnek, a lányokat pedig gyakran szexuális erőszak is éri. Haitin például 1000 százalékkal nőtt a gyermekek ellen elkövetett, bejelentett szexuális erőszakcselekmények száma, a fogyatékkal élőket aránytalanul nagy mértékben érik erőszakos cselekmények.
Becslések szerint emellett több mint 52 millió, válságövezetben élő gyermek volt kénytelen kimaradni az iskolából, az infrastruktúra tönkretétele és az iskolák környékén uralkodó ingatag biztonsági helyzet pedig csak rontott az állapotokon. A konfliktuszónákban élő gyermekek mentális állapota is rossz. Russell erről beszélve kiemelte: „nem szabad hagyni, hogy egy teljes generáció váljon az ellenőrizetlenné váló konfliktusok járulékos áldozatává.”
A szomszédos Ukrajnában már tavaly arról számolt be az ukrán állam, hogy több száz gyerek halt meg a háború miatt az országban. A háborút elindító Oroszország el is hurcol az országból gyerekeket, egy ilyen fiú történetét bemutattuk mi is. Hogy az oktatás kérdése mennyire fajsúlyos a gyerekek számára, azt itt, a Magyarországon nyílt ukrán-magyar kéttannyelvű iskoláról szóló riportunkban mutattuk meg.
(MTI)