Csütörtökön dönthetnek arról, hogy határellenőrzés nélkül autózhassunk Erdélybe
Az Európai Unió Tanácsában a belügyminiszterek csütörtökön kezdődő ülésén a testület napirendje szerint délelőtt szavaznak arról, hogy Bulgária és Románia teljesen csatlakozhat-e a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez.
Az Európai Bizottság már 13 évvel ezelőtt alkalmasnak nyilvánította a két országot, hogy csatlakozzon a belső határőrizet nélküli térséghez, de Ausztria és Hollandia kormánya blokkolta a döntést. Tavaly sikerült elérni, hogy idén március végétől részlegesen, a légi és vízi átkelőknél megszűnt a schengeni térség felé az ellenőrzés, de a szárazföldieknél nem.
Ausztria korábban a „kontrollálatlan” migráció kockázatára hivatkozva vétózott. Jelenleg a Törökország felől, Görögországon vagy Bulgárián át az EU belső országai felé érkező migránsoknak még egy külső schengeni határ állja az útját Magyarországnál vagy Horvátországnál, a bolgár–román csatlakozással viszont már nem így lenne. A döntést egyhangúlag kellene meghozni az EU miniszteri Tanácsában, amit év végéig a magyar kormány elnököl.
Az osztrák aggodalmak eloszlatására néhány hete négyoldalú bolgár–magyar–osztrák–román megállapodást kötöttek Budapesten. A nyilatkozat szerint „kezdeményezik a szükséges lépéseket a formális tanácsi döntéshez”, hogy év végéig „kijelöljék a dátumot” a szárazföldi ellenőrzések eltörléséhez. Megegyeztek, hogy közös egységet küldenek a bolgár–török határra, és legalább fél évig még a magyar–román, valamint a román–bolgár határon is lennének ideiglenes, nem feltétlenül állandó, de rutinszerű ellenőrzések.
Orbán Viktor úgy értékelte az egyezséget, hogy minden akadály elhárult vele, ami eddig lehetetlenné tette Románia csatlakozását a schengeni övezethez. Arról beszélt, hogy ha minden a tervek szerint halad, akkor január 1-től a magyar–román határon nem kell már megállni gépjárművel, és ez „nagy pillanat lesz mindannyiunk életében”.
Gerhard Karner osztrák belügyminiszter az egyezség aláírásakor még nem ígérte biztosra, hogy nem blokkol tovább, de a héten bejelentette: nem fog vétózni.
Ahogy arról korábban írtunk, a tanácsi magyar elnökség az egyik leglátványosabb sikerét érhetné el, ha Bulgária és Románia teljesen csatlakozna a schengeni övezethez.
Orbán Viktor tavaly Tusványoson ígérte, hogy kiemelt téma lesz a két ország tagsága, és idén októberben az Európai Parlamentben is megemlítette ezt a célt. Bóka János EU-ügyi miniszter úgy fogalmazott, hogy igyekeznek majd elősegíteni a konszenzust a szárazföldi határátkelőkről.
Románia schengeni tagsága jelentősen megkönnyítené a partiumi ingázást, és Erdélybe is egyszerűbb lenne közúton vagy vonattal közlekedni.