Amerikai tisztviselők szerint el fogják foglalni Damaszkuszt a szír lázadók

2024. december 7. – 20:59

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva
  • Komoly előrelépéseket értek el a szombati offenzíva alatt a szír felkelők, bekerítették a fővárost, Damaszkuszt, és egyes hírek szerint behatoltak Homsz városba is.
  • Amerikai tisztviselők szerint Damaszkuszt el fogják foglalni a lázadók. Van, aki szerint Aszadot már jövő héten elűzhetik az ország éléről.
  • A Bloomberg értesülései szerint Aszad diplomáciai eszközökkel igyekszik közeledik az Egyesült Államokhoz, amiben Magyarország is részt vehet.
  • A szír hadsereg szombaton több damaszkuszi külvárosból is kivonult.
  • Aszad hivatala napközben cáfolta, hogy az elnök elmenekült volna a fővárosból.

Damaszkusz várhatóan el fog esni, írta magyar idő szerint szombat este a CBS News három amerikai tisztviselőre hivatkozva. A szíriai felkelők a szombati gyors offenzíva alatt bekerítették a fővárost, az amerikai tisztviselők szerint az elnököt védő iráni erők „nagyjából” elhagyták Szíriát. Egy amerikai tisztviselő a Reutersnek öt–tíz napot jósolt a szír kormánynak, míg egy másik szerint Aszadot már jövő héten elűzhetik az ország éléről. A felkelők 24 óra leforgása alatt szinte az ország teljes délnyugati részét elfoglalták.

Közben a Bloomberg értesülései szerint Aszad nagy erőkkel próbál közeledni az Egyesült Államokhoz és Donald Trumphoz, a diplomáciai manőverezésekben Magyarországnak is szerep juthatott. December másodikán Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban fogadta II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárkát, a Bloomberg szerint a találkozó célja az lehetett, hogy Orbán (mint Trump szövetségese) közvetítse a keresztény közösségekre vonatkozó veszélyt az amerikai elnöknek.

A szíriai hadsereg szombaton több olyan damaszkuszi külvárosból is kivonult, ahol kormányellenes tüntetések törtek ki. A BBC napközben arról számolt be, hogy a brit Syrian Observatory for Human Rights nevű szervezet szerint a kormányerők a főváros több külvárosából, köztük Moadamia al-Shamból és Darayából, valamint a közeli Mezzeh katonai reptérről is kivonultak. A szír külügyminiszter, Mohammed al-Rahmoun napközben azt nyilatkozta, hogy „erős katonai kordon” van a főváros körül, azon senki nem tud átjutni. A szír elnöki hivatal cáfolta azokat a híreket, melyek szerint Bassár el-Aszad elnök elhagyta a fővárost.

A Reuters szerint Damaszkuszban áramkimaradások vannak, a tüntetők pedig ledöntötték Aszad apjának a szobrát. A beszámolók szerint több külvárosban lerombolták vagy letépték az Aszad-dinasztia hatalmát szimbolizáló szobrokat és plakátokat.

Az elhelyezkedése miatt stratégiai jelentőségű Homszról, az ország harmadik legnagyobb városáról szombat este ellentétes hírek jelentek meg. A Syrian Observatory for Human Rights szerint a lázadók behatoltak a városba és több negyedet is ellenőrzésük alá vontak, de a szír védelmi minisztérium a híreket alaptalannak titulálta. A lázadó erők arról számoltak be, hogy több mint 3500 rabot szabadítottak ki a homszi katonai börtönből. A szír hadsereg egyik tisztje a Reutersnek arról beszélt, hogy a Hezbollah erői elhagyták a várost, miután a szír hadsereggel közösen arra jutottak, hogy már nem lehet megvédeni. (Aszad nagyban támaszkodik az orosz légierő mellett az iráni katonai segítségre, utóbbira főleg az Irán által támogatott katonai milíciákon, így a Hezbollahon keresztül.)

Az országban november végén kezdődtek újra a pusztító harcok: az Aszad rezsimjével szemben álló milíciák váratlanul nagyszabású támadást indítottak, mely során elfoglalták Szíria második legnagyobb városa, Aleppó nagy részét, ahonnan a kormányerők kivonultak. Szerda estére a szíriai felkelők három oldalról körbevették az Aleppótól 110 kilométerre délre lévő Hamát, véres ostrom vette kezdetét. Csütörtökön a lázadók elfoglalták a várost, majd pénteken Szíria déli részén is kitört a lázadás.

Abu Mohamed al-Dzsúláni, az erősebb dzsihadista vonásokkal rendelkező Szíriai Felszabadítási Bizottság (Hajat Tahrir as-Sám – HTS) vezetője csütörtökön a CNN-nek arról beszélt, a rezsim megbuktatása után egy „nép által választott tanácson” alapuló kormányt akar alakítani.

Fawaz A. Gerges, a London School of Economics Közel-Kelet-szakértője néhány napja arra hívta fel a figyelmet, hogy katonai szempontból akármilyen nagy földrengést is eredményezett az aleppói offenzíva, a valódi harcok csak most kezdődnek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!