A szíriai lázadók vezetője szerint az Aszad-rendszer már elbukott
2024. december 6. – 12:37
frissítve
Abu Mohamed al-Dzsúláni, az erősebb dzsihadista vonásokkal rendelkező Szíriai Felszabadítási Bizottság (Hajat Tahrir as-Sám – HTS) vezetője csütörtökön interjút adott a CNN-nek. A Bassár el-Aszad elnök egykori ellenzékéhez tartozó HTS Szíria északnyugati határvidékére szorult vissza, miután Aszad orosz és iráni segítséggel meg tudta tartani (vagy vissza tudta szerezni) az ellenőrzést az ország területének közel kétharmada felett. Azonban az elmúlt egy hétben a HTS és a szövetséges milíciák nagyarányú támadást indítottak, és zömmel dél felé, a főváros, Damaszkusz irányába terjeszkednek, milliós városokat foglalva el minimális harccal.
Dzsúláni azt mondta a CNN-nek, hogy az al-Kaida egyik korábbi szervezetéből alakult milícia célja, hogy megdöntse Bassár el-Aszad rendszerét. A HTS vezetője arról beszélt, hogy a rezsim megbuktatása után egy „nép által választott tanácson” alapuló kormányt akar alakítani.
„Amikor célkitűzésekről beszélünk, a forradalom célja továbbra is a rezsim megdöntése. Jogunk, hogy minden rendelkezésre álló eszközt felhasználjunk e cél elérése érdekében”
– mondta Dzsúláni. A HTS vezetője arról beszélt, hogy bár Irán és Oroszország is megpróbálta visszaállítani a rezsim hatalmát, Aszad-rendszere már elbukott. Dzsúláni szerint ha a rezsim megbukik, már nem lesz szükség arra, hogy a külföldi csapatok Szíriában maradjanak. A HTS vezetője azt mondta, hogy Szíria megérdemel egy olyan kormányzati rendszert, ahol nem egyetlen ember hoz önkényes döntéseket. Dzsúláni hozzátette, hogy Szíria felépítése hosszabb projekt, és a HTS ennek csak eszköze. A dzsihadista vonásokkal rendelkező szervezet vezetője szerint a feladat egyértelmű:
„szembeszállni ezzel a rendszerrel.”
Dzsúláni még az al-Kaida fegyvereseként harcolt az Egyesült Államok ellen Irakban. A 2011 után kirobbant szíriai polgárháború hírére tért haza, és évekig vezette a terrorszervezet szíriai csoportját, az an-Núszra Frontot. Ezután megszakította a kapcsolatot az al-Kaidával, és 2017-ben Levantei Felszabadítási Szervezet (későbbi HTS) néven újjászervezte az alakulatát. Bár Dzsúláni mindent elkövetett, hogy szervezetét ne azonosítsák az al-Kaidával, az ENSZ, az Egyesült Államok, Törökország és több nyugati ország is külföldi terrorista szervezetnek minősítette a HTS-t. Az Egyesült Államok még tízmillió dolláros vérdíjat is kitűzött rá.
A CNN erről is kérdezte Dzsúlánit, aki azt mondta, hogy ez a címke elsősorban politikai és egyben pontatlan. Dzsúláni szerint szervezetét az különbözteti meg más dzsihadista csoportoktól, hogy a HTS kerüli a más milíciák által alkalmazott brutális módszereket. Hozzátette azt is, hogy személyesen soha nem vett részt civilek elleni támadásban.
Miközben a fél világot az Izrael és Libanon (és ezen keresztül a Hezbollah) közötti, tűzszüneti egyezmény tartotta lázban a múlt héten, az Aszad rezsimjével szemben álló milíciák váratlanul nagyszabású támadást indítottak, el is foglalták Szíria második legnagyobb városa, Aleppó nagy részét, ahonnan a kormányerők kivonultak. Szerda estére a szíriai felkelők három oldalról körbevették az Aleppótól 110 kilométerre délre lévő Hamát, véres ostrom vette kezdetét. Csütörtök délutánra pedig már olyan hírek érkeztek, hogy kiszorították a kormánypárti erőket a milliós városból. Egyelőre kérdés, hogy meddig tudnak tovább nyomulni délre.
Szíria jelenlegi helyzetéről itt írtunk részletesen.