Várhatóan január elejéig értékelik a kormány Erasmus-ügyi módosítóját
2024. december 3. – 13:54
frissítve
Az Európai Bizottság hétfő este megkapta az értesítést a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról (kekvákról) szóló törvény módosításáról, erősítette meg a Népszava kérdésére a testület szóvivője. Ujvári Balázs közölte: a szabályok alapján egy hónapjuk van az értékelésre, amit szükség esetén meghosszabbíthatnak, de egyelőre egy hónappal számolnak.
Bóka János EU-ügyi miniszter hétfőn jelentette be, hogy értesítik az Európai Bizottságot a jogszabály módosításáról. A tagállamok miniszterei szinte egyhangú döntéssel, bizottsági javaslatra még 2022 végén zártak ki minden kekvát és azok által fenntartott intézményt az összes új, uniós támogatásról szóló kötelezettségvállalásból. Úgy látták, hogy a kekvák (ilyenek állnak a modellváltó egyetemek mögött, de például az MCC alapítványa vagy a Mol – Új Európa Alapítvány is ilyen) nem elég átláthatóan működnek, összeférhetetlen módon ülnek bennük politikai döntéshozók, a magyar kormány pedig nem kezelte a hónapokkal korábban ismertetett bizottsági kifogásokat.
Az intézkedés fokozatosan egyre nagyobb gondokat okoz a kekva-hátterű modellváltó egyetemeknek. Az ilyen intézmények már tavaly májusban arra panaszkodtak, hogy a tiltás eurómilliós károkat okoz nekik a Horizont Európa kutatási együttműködéseknél, mostanra pedig már erasmusozni sem mehetnek a diákjaik.
A kormány októberben nyújtott be társadalmi egyeztetésre egy módosítást, amit a Parlament novemberben fogadott el. Ahogy azt a javaslat megjelenésekor is írtuk, az bevallottan csak a kormány saját álláspontját tükrözi, és nem minden bizottsági javaslatot fogadott el. A kiszivárgott információk alapján puhább a testület elvárásainál, és kiveszi a szigorítások érdemi része alól az olyan alapítványokat, amik nem „európai uniós pénzeszközöket felhasználó felsőoktatási intézmény” mögött állnak.
Didier Reynders, az Európai Bizottság akkori tagja pár hete közölte:
Láttak korábbi tervezeteket, és „ezekről mindig elmondtuk, hogy nem elegendőek”,
holott a kormány maga jelezte, hogy a módosítás csak egy tavaly novemberi, saját álláspontja.
A kekvákat a feltételességi eljárás részeként tiltották el a kötelezettségvállalásoktól. Bóka májusban még azt mondta: egyszerre teljesen igaz és egyáltalán nem, hogy a kormány bármikor kérhet újraértékelést. Formálisan hiába kezdeményezheti ezt, a gyakorlatban előre le kellene egyeztetni az Európai Bizottsággal, ezt a testület kérte, és a jóhiszeműség szellemében ehhez tartanák is magukat. A hétfői bejelentéskor viszont Bóka nem beszélt ilyen informális egyezségről, a kormány pedig a tervezet megjelenése után maga közölte, hogy nem fogadott el minden bizottsági kérést.
A Telex arról kérdezte Ujvárit, hogy a december 1-én hivatalba lépett új Európai Bizottság álláspontja továbbra is az-e, amiről Reynders beszélt, illetve volt-e bármiféle előzetes megegyezés a kormány és az Európai Bizottság között. Sokszor egyeztettek informálisan a magyar kormánnyal, így az nagyon jól ismeri a bizottsági álláspontot, de a kormány döntése, hogy azt mennyire veszi figyelembe, válaszolta Ujvári. Most megvizsgálják az elfogadott jogszabályt, és egy hónapon belül kiadják az elemzésüket, azaz január 2-3-ig, mondta.
A Népszava arról is érdeklődött, hogy a módosítás az utolsó cikke alapján csak akkor lépne életbe, ha már feloldották a tiltást, holott az Európai Bizottság a feltételeknél el szokta várni a gyakorlati végrehajtást is. Ujvári közölte: az értékeléshez elég, hogy legyen már elfogadott jogszabály, arra viszont nem tudott válaszolni, hogy a módosító késleltetett életbe lépése a pozitív elbírálásnak is akadálya lehet-e.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Bizottság vagy úgy dönt, hogy a jogszabály egyáltalán nem oldotta az aggályokat, és erről értesíti a magyar hatóságokat, vagy ha legalább részlegesen kezeli a problémákat, továbbadja a javaslatát a miniszterek Tanácsának.
Ahogy arról korábban írtunk, a feltételességi eljárással a kekvás tiltás mellett három felzárkóztatási program kifizetéseit is részlegesen zárolták mintegy 6,3 milliárd forint értékben. Ehhez a kormánynak 17 feltételt kellene teljesítenie, különben december végén több mint egymilliárd eurót elveszítünk.