Elküldte a kormány az „Erasmus-ügyi” törvény módosítóját az Európai Bizottságnak

2024. december 2. – 12:17

Másolás

Vágólapra másolva

Ma notifikálta a kormány az Európai Bizottságot a „közérdekű vagyonkezelő alapítványokról” (kekvákról) szóló módosításról, jelentette be hétfőn Bóka János. Az EU-ügyi miniszter már nagyjából két hete arról beszélt, hogy pár napon belül kéri a feltétel értékelését.

A tagállamok miniszterei szinte egyhangú döntéssel, bizottsági javaslatra 2022 végén zártak ki minden kekvát és azok által fenntartott intézményt az összes új, uniós támogatásról szóló kötelezettségvállalásból. Úgy látták, hogy a kekvák (ilyenek állnak a modellváltó egyetemek mögött, de például az MCC alapítványa vagy a Mol – Új Európa Alapítvány is ilyen) nem elég átláthatóan működnek, összeférhetetlen módon ülnek bennük politikai döntéshozók, a magyar kormány pedig nem kezelte a hónapokkal korábban ismertetett bizottsági kifogásokat.

A kormánynak azóta sem sikerült elérnie, hogy feloldják a korlátozást, holott ezt hivatalosan neki kellene kezdeményeznie, és az intézkedés fokozatosan egyre nagyobb gondokat okoz a kekva-hátterű modellváltó egyetemeknek. Az ilyen intézmények már tavaly májusban arra panaszkodtak, hogy a tiltás eurómilliós károkat okoz nekik a Horizont Európa kutatási együttműködéseknél, mostanra pedig már erasmusozni sem mehetnek a diákjaik.

A kormány októberben nyújtott be társadalmi egyeztetésre egy módosítást, Bóka hétfői bejelentése alapján ezt küldik be értékelésre az Európai Bizottsághoz. Ahogy azt a javaslat megjelenésekor is írtuk, az bevallottan csak a kormány saját álláspontját tükrözi, és nem minden bizottsági javaslatot fogadott el, a kiszivárgott információk alapján puhább a testület elvárásainál, és kiveszi a szigorítások nagy része alól az olyan alapítványokat, amik nem „európai uniós pénzeszközöket felhasználó felsőoktatási intézmény” mögött állnak.

Didier Reynders, az Európai Bizottság akkori tagja pár hete Bóka mellett állva közölte:

Láttak korábbi tervezeteket, és „ezekről mindig elmondtuk, hogy nem elegendőek”,

holott a kormány maga jelezte, hogy ez csak egy tavaly novemberi, saját álláspontja.

Bóka ennek ellenére a hétfői parlamenti meghallgatásán azt várta, hogy a módosítással a modellváltó egyetemek is teljesen hozzáférhetnek a Horizont- és Erasmus-programokhoz, holnap pedig egyeztet a javaslatról az egy nappal korábban megújult Európai Bizottsággal.

A kekvás tiltás a jogállamisági feltételességi eljárás része. A kormány ennek bármikor kezdeményezhetné az újjáértékelését, de a felvetésre Bóka májusban még azt mondta: ez egyszerre teljesen igaz és egyáltalán nem. Formálisan hiába kérheti ezt, a gyakorlatban előre le kellene egyeztetni az Európai Bizottsággal, ezt a testület kérte, és a jóhiszeműség szellemében ehhez tartanák is magukat.

Arról viszont a hétfői meghallgatásán sem beszélt, hogy ez megtörtént-e, csak hogy már hónapokkal ezelőtt „egyeztetéseket folytattak”. Az előzetes alku hiányára utal, hogy másnap ismét tárgyal.

A feltételességi eljárásban az Európai Bizottságnak egy hónapja van az értékelésre, de szükség esetén ezt meghosszabbíthatja. Ezt a vasárnap megújult új testületnek kell elvégeznie, ha a magyar kormány valóban hétfőn küldi be a kérést. Ha az Európai Bizottság épp egy hónap alatt végez (amibe belelóg a téli szünet), a tagállami minisztereknek már nem az év végéig tartó soros magyar elnökség alatt kellene dönteniük. Erre szintén egy hónapjuk lenne, a bizottsági javaslatot akár módosíthatnák is.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!