A „rohadtul nem” tábora – így bukott el nyolc nap alatt Trump legnagyobb felzúdulást keltő jelöltje

Legfontosabb

2024. november 24. – 22:25

A „rohadtul nem” tábora – így bukott el nyolc nap alatt Trump legnagyobb felzúdulást keltő jelöltje
Matt Gaetz 2024. október 12-én a kaliforniai Coachellában, Donald Trump kampányeseményén – Fotó: Wally Skalij / Los Angeles Times / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

Nyolc nap. Ennyi idő kellett ahhoz, hogy megbukjon Donald Trump legnagyobb felzúdulást kiváltó kormányzati jelöltje, Matt Gaetz, akit a legfőbb ügyész szerepét is ellátó igazságügyi miniszteri posztra szemelt ki a megválasztott amerikai elnök. A floridai politikus jelölését november 13-án, szerdán jelentette be Trump, Gaetz pedig november 21-én, csütörtökön jelezte, hogy visszalép.

A MAGA-világban sztárnak számító, Trumphoz extrémlojális politikus az elmúlt években elsősorban a botrányaival került a sajtó figyelmének fókuszába. Tartóztatták már le ittas vezetésért, és több esetben indult ellene eljárás olyan vádakkal, hogy kiskorú prostituáltaknak fizetett szexért. Ez utóbbi vádak miatt a képviselőház etikai bizottsága is vizsgálatot folytatott ellene.

A szinte mindenkit meglepő jelölésére döbbenten reagált a washingtoni elit, ahol Gaetz még a republikánusok között is gyűlölt figurának számít. Már az elejétől fogva erősen kétséges volt, hogy megkapja-e a zöld lámpát a szenátusi jóváhagyást igénylő miniszteri posztra, annak ellenére, hogy a republikánusok többségben lesznek a felsőházban – végül ez is tett be végérvényesen a jelöltségének.

Szenátus – Trump: 1-0

Gaetz azzal magyarázta visszalépését, hogy a személye körül kialakult botrány „elterelte a figyelmet” Trump hatalomátvételének folyamatáról, és „nem szabad időt pazarolni egy elhúzódó washingtoni viaskodásra”. Egy nappal korábban J. D. Vance megválasztott alelnök és egyben ohiói szenátor a Washington Post cikke szerint még Gaetzcel együtt járta körbe a republikánus szenátorokat, hogy meggyőzze őket Trump jelöltjének támogatásáról.

A New York Times értesülései szerint Gaetz azután döntött, hogy nyilvánvalóvá vált számára: a szenátusban nem szavaznák meg kinevezését az igazságügyi minisztérium élére. A volt képviselő a szenátorokkal, valamint munkatársaikkal folytatott beszélgetései után arra jutott, hogy legalább négy szenátor ellene szavazna – írta a lap. A szenátusban a republikánusok 53 fős többséget szereztek az elnökválasztással egy időben tartott kongresszusi választásokon, így négy republikánus nem szavazat a demokraták mellett már elég ahhoz, hogy elbukjon.

A New York Times által megnevezett négy szenátor közül csak egyikük, a frissen megválasztott utahi John Curtis nem kommentálta Gaetz visszalépését. Susan Collins maine-i szenátor egy közleményben dicsérte Gaetz visszalépését, amivel „az ország érdekeit helyezte előtérbe”, hozzátéve, hogy szerinte a lehető legjobb döntést hozta. Lisa Murkowski alaszkai szenátor „józan döntésként”, Mitch McConnell kentuckyi szenátor, a republikánusok leköszönő szenátusi vezetője pedig „tökéletes lépésként” jellemezte a Gaetz döntéséről szóló hírt.

Gaetz esélyei már az indulástól kezdve minimálisak voltak a szenátusi jóváhagyásra, tekintve, hogy a kongresszus egyik legnépszerűtlenebb tagjáról van szó, akit még saját pártján belül is sokan egyenesen gyűlölnek. Egyebek mellett azért is vált gyűlölt figurává, mert nagy szerepe volt Kevin McCarthy volt republikánus házelnök tavalyi megbuktatásában. A floridai képviselő azért orrolt meg McCarthyra, mivel a házelnök nem volt hajlandó elítélni az igazságügyi minisztérium ellene indított eljárását, ami a képviselőház etikai bizottságának vizsgálatával együtt most végül nagy szerepet játszott a bukásában.

J.D. Vance megválasztott alelnök és Matt Gaetz a Capitoliumban republikánus szenátorokkal találkozik 2024. november 20-án – Fotó: Aaron Schwartz / NurPhoto / NurPhoto via AFP
J.D. Vance megválasztott alelnök és Matt Gaetz a Capitoliumban republikánus szenátorokkal találkozik 2024. november 20-án – Fotó: Aaron Schwartz / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Visszalépése után a négy megnevezett szenátoron túl is jöttek elég sokatmondó nyilatkozatok. John Cornyn texasi republikánus szenátor, az igazságügyi bizottság egyik vezető tagja kijelentette: elég nyilvánvaló volt, hogy Gaetznek nincs elég támogató szavazata. Kevin Cramer észak-dakotai republikánus szenátor pedig arról beszélt, elég sok olyan republikánust ismert, akik a „rohadtul nem” tábort képviselték, hogy tudja, „nagyon-nagyon nehéz” lett volna elérni a szenátusi jóváhagyást. A Wall Street Journal értesülései szerint

valójában „jóval több mint négy” szenátor ellenezte Gaetz jelölését, az ő becsléseik szerint akár harmincan is lehettek.

Arról itt írtunk korábban, hogy óriási felhatalmazást jelent Trumpnak tervei megvalósításához a republikánusok teljes kongresszusi többsége. Viszont a Gaetzhez hasonló kirívóan extrém esetekre nézve már korábban intő jel lehetett Trumpnak John Thune dél-dakotai szenátor megválasztása a szenátusi többség új vezetőjének. Thune józan hangként ismert a szenátusban, aki többek között megszavazta a 2020-as elnökválasztás eredményeinek ratifikálását, nyíltan ellenállva Trump akkori nyomásának. A Trump-lojalisták jelöltje, Rick Scott floridai szenátor ráadásul csak harmadik lett a szenátusi vezetőről szóló titkos szavazáson, ami jól mutatja a jelenlegi erőviszonyokat a felsőházban.

„Kész őrület!”

A világ és főleg Európa eleinte óvatos megnyugvással reagált, miután kiderült, hogy Trump kiket jelöl az amerikai külpolitikát irányító kormányzati posztokra. Utána viszont a Pentagon leendő vezetőjének neve vert hullámokat, majd pedig a kabinetbe bejelentett, Gaetzhez hasonlóan sokkal ellentmondásosabb jelöltektől lett hangos az amerikai politika.

Washingtonban másfél hete döbbenten és megrökönyödéssel fogadták a hírt, hogy Trump a floridai képviselőt jelölte a legfőbb ügyészség szerepét is betöltő igazságügyi minisztérium élére. Főleg azután, hogy pár órával korábban kiderült, az elnök a demokrata képviselőből Trump-hívő republikánussá vált, és az ukrajnai háború kérdésében orosz propagandát terjesztő Tulsi Gabbardot jelölte a nemzeti hírszerzés igazgatójának. Ahhoz a poszthoz nem kell majd szenátusi jóváhagyás.

John Bolton, Trump egykori nemzetbiztonsági tanácsadója a CNN-nek nyilatkozva kijelentette: azt gondolta, hogy Gabbard az amerikai történelem legrosszabb kabinetszintű jelöltje, „amíg nem hallottam Matt Gaetz jelöléséről”. Hasonlóan fogalmazott az Axiosnak Dan Kildee demokrata képviselő, aki azt mondta: azt hitte Gabbard jelölése volt „a nap legfelháborítóbb híre”, mielőtt csakhamar ki nem derült Gaetz neve is. „Azt hittem, Trump X-fiókját feltörték. Ez kész őrület” – tette hozzá.

Gaetz jelölését a korábbiakkal ellentétben nem a Trump hatalomátvételét irányító csapat emailje jelentette be, hanem a megválasztott elnök arról a közösségi oldalán számolt be. A New York Times értesülései szerint a döntést egy kétórás repülőúton hozta meg, amikor Washingtonból Floridába ment. Gaetz neve először a Washingtonba tartó repülés alatt merült fel, majd a gépen lévő emberek a visszaúton kezdtek el erről komolyabban beszélni. Köztük volt maga Gaetz, Trump leendő kabinetfőnöke, Susie Wiles, Trump legfőbb jogi tanácsadója, Boris Epshteyn, valamint Elon Musk. A döntésről még a gépen ülve tette közzé üzenetét Trump.

„Matt egy tehetséges és kitartó ügyvéd, a William & Mary College of Law egyetemről, aki a kongresszusban azzal tűnt ki, hogy az igazságügyi minisztériumban kétségbeejtően szükséges reformok megvalósítására összpontosított” – méltatta Trump Gaetzet saját közösségi oldalán, a Truth Socialen. Egy Trump-tanácsadó ezt kissé másképpen fogalmazta meg a The Bulwark című lapnak. Szerinte a megválasztott elnök azért választotta Gaetzet, mert „nem homályos jogi elméletekről és alkotmányos szarságokról beszélt”, hanem „ő volt az egyetlen, aki közölte, hogy »igen, odamegyek és kurvára elkezdem a lefejezéseket«”. Trump csapatának egyik tagja a Washington Postnak azt mondta, Gaetz nagyon szerette volna az állást, és azzal győzködte Trumpot, hogy neki fog menni a minisztériumnak.

Az igazságügyi miniszter, egyben legfőbb ügyész személye azért is különösen fontos poszt lesz az új adminisztrációban, mert Trump az összes ellene indított büntetőjogi eljárást, pert és bírósági ítéletet úgy kommentálta, hogy azok politikai indíttatásúak,

és szerinte Joe Biden fegyverként használja ellene az igazságszolgáltatást. Ezt a demokraták végig visszautasították. Trump ennek ellenére többször is arra utalt, hogy ő ugyanezt fogja tenni, és a politikai ellenfelei üldözésére és megsemmisítésére fogja használni az igazságügyi minisztériumot és a legfőbb ügyészt.

Ebben pedig jó partnerre talált a hozzá feltétlenül hű Gaetzben, aki egy évvel korábban a minisztérium alá tartozó FBI, valamint a fegyverekkel kapcsolatos szövetségi bűncselekményeket is vizsgáló ATF feloszlatásáról beszélt. A várakozások szerint kész lett volna teljesen szétverni, és az elnök teljes körű irányítása alá helyezni a fél évszázados hagyomány alapján a Fehér Háztól teljesen függetlenül működő szervezetet.

Szexbotrányok

Gaetz megítélését a párttársai között is jól mutatta, hogy az Axios információi szerint egyes republikánus képviselők is „megrökönyödve és undorodva” reagáltak jelölésének hírére. „Azt akartuk, hogy kerüljön ki a képviselőházból. Nem erre gondoltunk” – idézték névtelenül egyiküket. Gaetz nem sokkal a jelöléséről szóló bejelentés előtt lemondott képviselői mandátumáról, pár nappal azelőtt, hogy nyilvánosságra kerülhetett volna egy ellene vizsgálatot folytató képviselőházi bizottság jelentése.

Gaetz beszél a képviselőház egyik ülésén – Fotó: Anna Moneymaker / Getty Images / AFP
Gaetz beszél a képviselőház egyik ülésén – Fotó: Anna Moneymaker / Getty Images / AFP

A képviselő etikai vizsgálat alatt állt, mert állítólag kiskorúval folytatott szexuális kapcsolatot, amiért fizetett is, illegális drogokat használt és képviselőként ajándékokat fogadott el. Ügyében a legfőbb ügyészség is nyomozott, és azzal kapcsolatban két embert el is ítéltek kiskorút érintő szexkereskedelem, illetve szövetségi szexuális bűncselekmények miatt, de Gaetz ellen végül nem emeltek vádat.

Hogy mennyire nem kedvelik a kongresszusban, azt jól jelzi, hogy a jelöléséről szóló hírek megjelenése után már el is kezdtek szivárogtatni a sajtónak a bizottság vizsgálatából. Az ABC News már másnap arról írt a vizsgálatot ismerő forrásokra hivatkozva, hogy egy nő a bizottság előtt tett tanúvallomásában azt mondta, hogy 17 éves volt, amikor Gaetz szexelt vele. Aztán a CNN számolt be arról a tanúvallomását ismerő forrásokra hivatkozva, hogy az akkor még középiskolás lány a bizottságnak azt mondta: egy bulin kétszer is szexelt Gaetzcel, az egészben pedig egy felnőtt nő is részt vett.

Majd a New York Timeshoz is eljutott egy, az etikai bizottság által megszerzett irat, amit a Gaetz ügyében vizsgálódó szövetségi ügyészek készítettek. Ebből kiderült, hogy Gaetz és az egyik barátja több ezer dollárt utalt át olyan embereknek, akik a tanúvallomások szerint 2017 és 2020 között szexpartikon vettek részt a képviselővel. A pénzt kapott személyek között volt olyan is, aki 17 éves volt, amikor részt vett az egyik ilyen partin. Közben egy floridai ügyvéd az amerikai sajtónak arról beszélt, hogy két női ügyfele is arról tanúskodott a bizottság előtt, hogy látták, ahogy Gaetz a 17 éves lánnyal szexel egy „drogoktól fűtött szexpartin”. Emellett azt is mondták, hogy Gaetz pénzt fizetett neki, hogy lefeküdjön vele és másokkal.

Az etikai bizottság november 20-án, szerdán ült össze, hogy a vizsgálati jelentés nyilvánosságra hozásáról szavazzanak, de azt végül a republikánus képviselők megakadályozták.

A kiszivárgott információk nyilvánosságra kerülése azonban így is egybeesett Gaetz kihátrálásával a jelöltségből.

Az etikai bizottság zárt ajtók mögött ülésezett, a testület demokrata és republikánus tagjai 5-5 arányban megosztottak voltak, ami azt jelentette, hogy a Gaetz szexuális visszaéléseiről szóló jelentés egyelőre nem kerül nyilvánosságra. Ezért hivatalosat sem lehet tudni az ügyekről, csak a kiszivárgott információkra lehet támaszkodni. „Nem volt konszenzus ebben a kérdésben” – mondta újságíróknak a bizottság demokrata képviselője, Susan Wild. A bizottság legközelebb december 5-én fog újra ülésezni – írta a Reuters.

Gaetz ment, Trump egy régi szövetségese jött

Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy Matt Gaetz milyen jövő elé néz. Amikor lemondott képviselői mandátumáról, közleményében azt mondta, hogy nem fog beülni a januárban felálló új kongresszusban sem, miután megnyerte újraválasztását. Korábban felmerült neve mint lehetséges jelölt Florida kormányzói posztjára, ott két év múlva tartanak választást.

Hogy az évi 174 ezer dolláros képviselői fizetés (kb. 68 millió forint) elvesztése miatt, vagy szimpla trollkodásból, nem tudni, mindenesetre pár nappal a lemondása után Gaetz feltűnt a Cameo nevű oldal szolgáltatói között. Ez egy olyan online biznisz, ahol többé-kevésbé híres emberektől lehet rendelni személyre szabott videókat, például születésnapi köszöntést, esküvői üzenetet vagy hasonlókat. Gaetz itt a 250 dolláros árát gyorsan 525-re emelte (kb. 200 ezer forint) – ennyiért bárki vehet tőle egy másfél perces videót, amin a politikus az előre megadott üzenetet olvassa fel.

Donald Trump és az akkori floridai főügyész Pam Bondi a Fehér Házban 2018. február 22-én – Fotó: Mandel Ngan / AFP
Donald Trump és az akkori floridai főügyész Pam Bondi a Fehér Házban 2018. február 22-én – Fotó: Mandel Ngan / AFP

Gaetz visszalépése után az első hírek arról szóltak, hogy Trumpnak eredetileg nem volt B terve az igazságügyi miniszteri posztra, de aztán hamar bejelentették, hogy régi szövetségesét, Pam Bondit jelölte. Bondi tapasztalt ügyésznek számít, 2011 és 2019 között Florida 37. főügyésze volt. A Republikánus Párt tagjaként ő volt az első nő ezen a poszton. Bondi szintén nagyon lojális a megválasztott elnökhöz, benne volt a Trumpot védő jogi csapatban, a bíróságon nyilvánosan is támogatta őt, sőt bírálta a Trump ellen indított büntetőügyeket.

Mostanra összeállt Trump leendő kormánya, a listát az Elektor legújabb adásában is elemeztük:

Kedvenceink
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!