Az ukrán katonai vezetésből többen ellenezték a kurszki offenzívát, Zelenszkij mégis mellette döntött
2024. szeptember 17. – 18:19
Az ukrán vezetésből többen is ellenezték az augusztus elején meglepetésszerűen indított kurszki offenzívát, derül ki a Politico cikkéből. Az ellenzők között volt Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők február elején leváltott főparancsoka, Ukrajna jelenlegi londoni nagykövete, és a nagy tekintélynek örvendő Emil Iszkulov dandárparancsnok is. Iszkulovot egyébként júliusban szintén menesztették, és ez sok magas rangú katonai tisztviselőből tiltakozást és értetlenséget váltott ki.
A Politiconak nyilatkozó, névtelenséget kérő tisztviselők szerint Zaluzsnij hazárdjátéknak tartotta a kurszki offenzíva tervét, amikor az még az év elején felmerült. Úgy gondolta, ha sikerül is áttörni az orosz határon, nem egyértelmű, mi lesz a második lépés. A Politico forrásai szerint ezzel kapcsolatban kérdőre is vonta Zelenszkij elnököt, de választ sosem kapott a kételyeire.
Iszkulov menesztését az ukrán média a nyáron úgy tálalta, miszerint a dandárparancsnok „olyan feladatot ellenzett, amely nem felelt meg a dandár erejének”. A Politico forrásai szerint Iszkulov azért ellenezte a kurszki offenzívát, mert attól tartott, hogy csapata végül túlságosan kiszolgáltatottá válhat az orosz területeken és sok veszteséget szenvednek.
A Politico Zaluzsnijt és Iszkulovot is kereste a kurszki hadművelettel kapcsolatban, ők azonban nem reagáltak a megkeresésre.
Az ukránok augusztus elején indított kurszki offenzívájának egyik célja lehetett, hogy az oroszok védekezésképpen elvonjanak erőket a pokrovoszki térségből, de az orosz hadi vezetés inkább a zaporizzsjai és herszoni déli körzetből vont el csapatokat az ukrán előrenyomulás megállításához – mondta korábban a Telexnek Rácz András Oroszország-szakértő, szerinte a bevetett erők száma alapján Pokrovszk a prioritás az oroszoknak.
A kurszki offenzíva elleni érv hogy a jelenlegi pokrovszki orosz nyomulásnál nehezebb tartani magukat az ukránoknak, a kurszki front fontos erőket von el tőlük. Zelenszkij azonban a múlt héten megtartott jaltai konferencián kijelentette, a donyecki helyzet normalizálódik, bár elismerte, továbbra is nehéz dolguk van.
Korábban a hírek még arról szóltak, hogy az oroszok inkább tudomásul vették az ukrán betörést, de nem akartak változtatni kelet-ukrajnai stratégiájukon, így nem hajtottak végre onnan átcsoportosítást és inkább növelték az Ukrajna elleni rakétatámadások intenzitását. Az ukránok így is nagy kockázatot vállaltak a kurszki betöréssel – amely az orosz társadalom ingerküszöbét is átvitte –, de a főparancsnok bejelentése alapján ennek már látszik az eredménye. Az oroszok azonban nemrég ellentámadásba kezdtek a kurszki fronton. A támadást Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is megerősítette, hozzátéve, az oroszok támadása egybevág a terveikkel.