Védelem, gazdaság és oktatás – Szijjártó Péter bejelentése szerint ez a Csád–Magyarország-együttműködés három pillére

2024. szeptember 9. – 18:49

Másolás

Vágólapra másolva

Magyarország a védelem, a gazdaság és az oktatás területét is átfogó stratégiai együttműködést épít fel Csáddal, tovább erősítve az ország stabilizáló szerepét a Száhel-övezetben – írja az MTI Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentése alapján. A tárcavezető Abderrahmán Kulamallahhal tartott közös sajtóértekezletet a csádi elnök látogatása alkalmából, amit Szijjártó történelmi jelentőségűnek nevezett, kiemelve, hogy ilyenre korábban soha nem volt példa.

„Két olyan országról van szó, amelyek nagyon ügyelnek a szuverenitásuk megtartására, két olyan országról, amelyek egyértelműen kiállnak a béke mellett. Két olyan ország, amely egyértelműen vallja, hogy a háborús konfliktusokat nem fegyverrel, hanem tárgyalásokkal lehet és kell megoldani”

– mondta Szijjártó. Hozzátette, Csád és Magyarország életében is nagy kihívásokat okoztak a háborús konfliktusok az utóbbi években, és mindkét ország elutasított minden olyan lépést a nemzetközi politikában, ami a háború eszkalációját okozhatja. Szijjártó elmondta, Európa számos biztonsági kihívással néz szembe napjainkban: ezek közül a legfontosabb az illegális bevándorlás és ennek következtében a terrorfenyegetettség erősödése. Ennek kapcsán leszögezte, az Európai Unióba irányuló illegális migrációt nem lehet megállítani a Száhel-térséggel való együttműködés nélkül.

„Az erről szóló stratégiai együttműködési megállapodást alá is írtuk, a védelmi együttműködésről és az állattenyésztés területén folytatott együttműködésről szóló megállapodás mellett. Ez egy olyan átfogó együttműködés, amelynek védelmi, gazdasági és oktatási pillére is van” – jelentette be Szijjártó.

A védelmi együttműködés – amely hétfő este már meg is jelent a Magyar Közlönyben – keretében az országok kölcsönös katonai tudás- és tapasztalatcserével harcolnának a terrorizmus ellen. A miniszter hozzátette, a magyar kormány kezdeményezte, hogy az Európai Unió az úgynevezett Európai Békekeretből folyósítson 14 millió eurós támogatást a csádi védelmi kapacitások fejlesztésére. „A magyar javaslatot szeptember 26-ra tűzte napirendre az Európai Unió nagyköveti tanácsa, reméljük, hogy ez az előterjesztés elfogadásra is kerül” – mondta.

A sajtótájékoztatón azt is elmondta, Magyarország készen áll arra, hogy 150-200 millió euró értékű kötött segélyhitelprogramot indítson Csád számára, amelynek keretében hazai cégek dolgozhatnak a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektor erősítésén, illetve a vízellátás, az oktatás és a digitalizáció fejlesztésén. Emellett a Hungary Helps egymillió dollárnyi értékben segélyprogramot indít a fertőzések terjedésének megelőzése és az egészségügyi ellátás javítása céljából.

Szijjártó az oktatási pillérre vonatkozóan elmondta, évente huszonöt csádi hallgató tanulhat majd ösztöndíjjal a magyar egyetemeken, ami az emberek közötti kapcsolatok fejlődése szempontjából is fontos.

Nagy István agrárminiszter vasárnap jelentette be Facebook-oldalán a csádi elnök megérkezését. A Szabad Európa korábban arról írt, hogy Débyt már júniusban Budapestre várták, alig három héttel a megválasztása után. Akkor az elnök azért nem tudott eljönni, mert fegyveres incidensek történtek Csádban a hadsereg és iszlamista csoportok között.

A biztonsági megállapodások részeként nagyjából száz magyar katonát küldenének Csádba a helyi biztonsági erők kiképzésére. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter tavaly október 13-án jelentette be, hogy a kormány 200 magyar katonát küld a polgárháborús Csádba a Száhel-övezeti migrációs válság megfékezése érdekében. A parlament tavaly november 6-án szavazta meg a katonai missziót, de már hetekkel a bejelentés – és parlamenti szavazás – előtt arról döntött a kormány, hogy 817 millió forintot ad egy csádi humanitárius, képzési és fejlesztési központ létrehozására.

A honvédelmi miniszter kabinetjének tagjaként a csádi katonai misszió előkészítésében részt vett Orbán Viktor fia, Orbán Gáspár is. Arról még nincs döntés, hogy pontosan mikor indulnak Csádba a magyar katonák. Hogy mi lehet a magyar kormány célja a csádi misszióval, arról szakértők is csak találgatnak. A VSquare oknyomozó portál információi szerint a magyar kormány katonai hírszerző központot akar létrehozni Csádban.

Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknek és angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!