Ma ismét meghallgatják a magyar kormányt a hetes cikkes EU-eljárásban, Bóka enyhülésben bízik

2024. június 25. – 10:41

Másolás

Vágólapra másolva

A hetes cikk egy politikai üggyé vált a júniusi európai parlamenti választások kampányában, jelentette ki az EU-ügyi miniszterek keddi találkozójára érkezve Bóka János. A magyar tárcavezető szerint a procedúrát arra használták, hogy politikai nyomással a magyar kormányt bizonyos álláspontokra kényszerítsék kulcsfontosságú döntéseknél. Remélte, hogy a júniusi európai parlamenti választások után egy objektívebb és konstruktívabb álláspont felé terelik az eljárást.

„Természetesen nincsenek nagy reményeim, de soha nem adjuk fel.”

Az eljárást 2018-ban kezdeményezte az Európai Parlament (EP). Azóta a Tanácsban hetedszer hallgatják meg a magyar kormányt, amit a szabályok szerint időnként meg kell tenni. Bóka már májusban elmondta, hogy a belga elnökség végére terveznek egy újabb ilyen alkalmat.

A Tanács a következő lépésben, az eljárás első ágának végén négyötödös többséggel dönthetne ajánlásokról, de 2018 óta nem jutott el se idáig, se az eljárás megszüntetéséig. A második ág végén dönthetnének büntetésről (bizonyos jogok, például a tanácsi szavazati jog megvonásáról), de előtte egyhangú döntésre lenne szükség a többi uniós kormánytól. Magyarország május óta egyedül maradt az EU egyik alapszerződésének hetes cikke szerinti eljárásban.

A keddi ülést levezető belga miniszter, Hadja Lahbib júniusban azt pedzegette, hogy jussanak el az eljárás végére és függesszék fel a magyar kormány szavazati jogát. Az EP januárban megszavazta, hogy egyből továbbléptetné az eljárást a második ágába, de ezt nem kezdeményezheti.

„Az én várakozásom”, hogy folytatódik az eddig jellemző „általános eszmecsere”

– válaszolta Bóka a kérdésre, hogy eljuthatnak-e az ajánlásokig. A Lahbibéhoz hasonló kijelentések, amelyek az EP-választási kampányban elhangoztak, és azok, amelyek bizonyos tárgyalási állásponttól tették függővé a következő lépéseket, elhallgatnak. „Talán az a fajta erős retorika” és „konfliktuskereső hozzáállás, ami jellemezte ezt az eljárást, enyhülni fog a jövőben”.

Lahbib az ülésre érkezve elmondta: sajnos a magyar kormány nem alkalmazta az összes szükséges reformot, hogy kilépjen az eljárásból. A jogállamisági ügyek között említette többek között a pénzbüntetést, amit az EU bírósága szabott ki, mert a kormány nem hajtotta végre egy korábbi menekültügyi ítéletét. Arról viszont nem beszélt, hogy továbbléptetné a hetes cikkes eljárást.

A Szabad Európa korábban arról írt: Lahbib nem feltétlenül konkrét kezdeményezésként utalt arra, hogy jó lenne tovább lépni az eljárásban. A lap egy magas rangú forrása szerint „túl későn” beszélt „ahhoz, hogy bármit is tenni lehetett volna. A keddi egy normális meghallgatás lesz.”

Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke hasznos megbeszélésre számított a magyar kormány képviselőivel a „haladásról vagy nem-haladásról – meglátjuk”. Az uniós javaslattevő testületnek „még mindig számos meglátása van, különösen a médiahelyzetről”, a felsőoktatási és egyesülési szabadságról, valamint a még mindig érvényes vészhelyzeti kormányzásról.

Belgium után július 1-től Magyarország kormánya veszi át a miniszteri Tanács elnökségét. Ez Jourová szerint fontos lesz, hogy a kormány megmutassa, képes őszinte közvetítőként fellépni. Professzionalizmusra számít és semleges, hatékony teljesítményben reménykedik.

„Nem túl eredeti, nem igaz?”

– kérdezett vissza nevetve arra, hogy az elnökség Donald Trump, az Egyesült Államok volt elnökének kampányszlogenjét alig átköltő jelmondata („Tegyük újra naggyá Európát”) mennyire tűnik professzionálisnak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!