Szombaton kora reggel, a jom kippuri háború 50. évfordulóján a Hamász nagyszabású támadást indított Izrael ellen: rakéták ezreit lőtték ki Izrael déli és középső részére a Gázai övezetből, és a terrorszervezet fegyveresei is átjutottak a határkerítésen.
Hétfői esti adatok szerint Izraelből eddig 700 halálos áldozatot és körülbelül 2000 sérültet jelentettek. 260-an egy zenei fesztiválon vesztették életüket, mikor a Hamász fegyveresei lerohanták a területet, és mészárlásba kezdtek, de külföldi állampolgárok is vannak az áldozatok között. Nagyjából 130 izraeli túszt is ejtettek, akiket a Gázai övezetben tartanak fogva. A Hamász támadásai után a Gázai övezetben megindított izraeli légicsapásokban 560-an meghaltak, 2900-an megsebesültek.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök már szombat délelőtt kijelentette: Izrael háborúban áll. Aznap este arról beszélt, hogy mindenütt célba veszik a Hamászt, vasárnap pedig azt mondta, hogy hosszú és nehéz háborúra készülnek, céljuk pedig az, hogy „megakadályozzák a Hamászt abban, hogy éveken át félelemben tartsa Izrael polgárait”. A harcok vasárnapra sem enyhültek: a Gázai övezeten kívül még tartottak az összecsapások, a Hamász késő este is újabb rakétákat indított. Célba vették többek közt a tel-avivi Ben Gurion repteret is, ahonnan több ország is menekíti állampolgárait. A magyar légierő gépeivel összesen 315 embert hoztak haza Magyarországra.
A Hamász támadását világszerte elítélték, köztük Orbán Viktor miniszterelnök, Joe Biden amerikai elnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, az EU számos vezetője, és jelezték, hogy kiállnak Izrael mellett, és támogatják az önvédelemhez való jogát. António Guterres ENSZ-főtitkár diplomáciai erőfeszítést sürgetett annak érdekében, hogy ne terjedjen tovább a konfliktus. A világ nagyvárosai és intézményei pedig azzal fejezik ki szolidaritásuk, hogy izraeli zászlót vetítenek ki, így tett többek közt Berlin, Budapest és az Európai Bizottság is.
A Hamásszal rivális Fatahot vezető Mahmúd Abbász palesztin elnök Antony Blinken amerikai külügyminiszternek viszont azt mondta, hogy a palesztinokkal szembeni igazságtalanság vezetett az Izraellel való konfliktus robbanásához. Teheránból úgy nyilatkoztak, hogy az Izrael elleni terrortámadás a palesztinok önvédelmének része, a libanoni Hezbollah pedig üdvözölte a Hamász akcióját, amely szerinte „üzenet az arab és az iszlám világnak, különösen azoknak, akik normalizálnák kapcsolatukat ezzel az ellenséggel”.
Hétfő reggel az Izraeli Védelmi Erők jelezték, hogy még hét nyolc dél-izraeli helyszínen folytak a harcok, de napközben bejelentették, hogy visszaszerezték az ellenőrzést a Gázai övezet szomszédságában található összes város felett.
Hétfőn délelőtt Jeruzsálemben és Izrael-szerte újra megszólaltak a légvédelmi szirénák az övezetből kilőtt rakéták miatt, miközben az izraeli védelmi miniszter bejelentette: elrendelte a Gázai övezet teljes blokádját. Az övezeten belül eddig nagyjából 123 ezren menekültek el otthonaikból.
Képeken mutatjuk be az Izraelt váratlanul ért támadás és az azt követő harcok brutalitását.