EP: Az EU politikájával ellentétes Szijjártó februári minszki útja
2023. március 15. – 22:44
Sajnálja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter februári minszki útját az Európai Parlament szerdán elfogadott állásfoglalása Belaruszról. Az EP hangsúlyozza, hogy fontos megerősíteni az EU egységét Belarusszal szemben, „beleértve a jelenlegi rezsim diplomáciai elszigetelését”. A képviselő-testület „elítél minden olyan fellépést, beleértve a de facto hatóságoknál Minszkben tett magas rangú látogatásokat, amelyek kételyeket támasztanak azzal kapcsolatban, hogy az Unió egyértelműen nem ismeri el” a belarusz vezetést.
„Ezzel összefüggésben sajnálatát fejezi ki Szijjártó Péter magyar külügyminiszter 2023. február 13-i minszki látogatása miatt, amely ellentétben áll a Belarusszal és az Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújával kapcsolatos uniós politikával”.
Szijjártó Péter a februári minszki látogatásán arról beszélt, „világos, hogy miután önök hírt adnak arról, hogy én ma itt voltam, és a béke fontosságáról tárgyaltam belarusz kollegámmal, ezért majd engem sokan fognak támadni. Nyugati politikustársaim, a nemzetközi liberális média majd mind el fogja mondani, hogy milyen rossz, hogy én ma itt voltam és tárgyaltam a belarusz kollégámmal. Én erre egy dolgot szeretnék mondani. A magyar álláspont mindig világos volt: a kommunikációs csatornákat nyitva kell tartani”.
Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának elnöke a határozat szerdai elfogadása után Facebookon
példa nélkülinek és elfogadhatatlannak nevezte, hogy a dokumentum „nyílt bírálatot intéz az EU egy tagállamának külügyminiszterével szemben, nevesítve” Szijjártó Pétert.
A közös EP-határozatoknak „a stratégiai szintű közös politikai irányvonalak” kijelölése lenne a céljuk, „nem pedig a pártpolitikai szintű csatározások és a politikai aktivizmus, ezért szavazatommal a határozatot nem támogattam”. (A Fidesz az egyre valószínűbb kizárása elől 2021-ben hagyta el a legnagyobb, néppárti frakciót, azóta a képviselői a függetlenek között ülnek.) A szavazási jegyzőkönyv alapján Gál Kingával együtt a fideszes delegáció minden szavazó tagja nemet mondott a teljes szövegre. Velük együtt összesen 25 ellenző és 40 tartózkodó (köztük a KDNP-s Hölvényi György) mellett 557 igennel fogadták el az állásfoglalást.
A jogi következményekkel nem járó szöveg elítéli, hogy a belarusz vezetés folyamatosan, rendszerszinten elnyomja az ország népét és az ellenvéleményeket többek között politikai célú, zárt ajtók mögötti perekkel. (Néhány napja távollétében tizenöt év börtönre ítélték Szvetlana Tyihanovszkaját, a belarusz ellenzék egyik vezetőjét.)
A képviselők ismét határozottan elítélték Belarusz szerepét Oroszorszország Ukrajna elleni háborújában, szerintük a rezsim tettestárs az orosz állami terrorizmusban és szélesebb körű szankciókkal kellene sújtani.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknek és angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerőseinek!