Péntek délelőtt 394 forint alatt is járt az euró, egy dollártért 386 forintot adnak.
A forint az euróval szemben utoljára június végén járt ilyen magasságokban. A HVG szerint a forint erősödése mögött a dollár gyengülése állhat. A Portfolio megjegyzi, hogy a lengyel złoty is hasonló irányban mozdult a héten, de a korábbi tendenciával ellentétesen most a złoty teljesített alul a forinttal szemben.
Történelmi mélypontokon járt a forint
Az elmúlt hetekben többször is beszámoltunk a forint brutális gyengüléséről, ami július 6-án történelmi csúcsot is döntött: egy ideig 416 forint volt egy euró.
A magyar valuta leértékelődése mögött nemzetközi és hazai okok is állnak.
A nemzetközi okok:
- Elég rossz a világgazdaság helyzete, sok helyen recesszió jöhet idén és jövőre.
- Ez részben annak köszönhető, hogy az infláció sok helyen elszállt, és átütötte vagy megközelítette a lélektani határnak számító 10 százalékos határt. A jegybankoknak ilyenkor az a feladatuk, hogy mindenáron letörjék az inflációt, ezért kamatot emelnek, ami viszont válsághoz vezethet.
- Így tesz az USA jegybanki feladatait ellátó Fed is. Ők is eltökéltek az infláció megállítása mellett, akár azon az áron, hogy ezzel recesszióba sodorják az USA gazdaságát. Ez automatikusan a dollár felértékelődéséhez vezet más valutákkal szemben.
A hazai okok:
- A gazdaság bizonyos szektoraira kivetett különadók a külföldi befektetők szemében nem vetnek jó fényt Magyarországra. Általában nem érdemes olyan országba pénzt vinni, ahol soha nem tudja az ember, milyen extraadót sóznak egyik pillanatról a másikra a nyakába.
- Április végén megindult Magyarországgal szemben a jogállamisági eljárás, amely az uniós források egy részének kifizetését veszélybe sodorhatja.
- A 12,2 százalékos maginfláció Európa egyik legmagasabbja.
- Meghosszabbították az árstopokat, amelyek torzítják a versenyt.
Elemzésünk arról, hogy hogyan kövezte ki a kormány az utat a 400 forintos euróig, itt olvasható. A forint értékvesztéséről szóló magyarázó videónk pedig itt tekinthető meg: