Az ősz haj már a testpozitivitás része, a nők többsége mégis a kortalanságot hajkurássza

2024. november 4. – 23:28

Az ősz haj már a testpozitivitás része, a nők többsége mégis a kortalanságot hajkurássza
Jane Fonda, Andie MacDowell és Cara Delevingne a L’Oréal kifutóján a párizsi divathéten – Fotó: Stephane Cardinale / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad!

– ilyen és ehhez hasonló szlogenekkel buzdítják egymást a hajuk lenövesztésére azok a nők, akik a fiatalságkultusz kellős közepén úgy döntenek, nem rejtegetik tovább az öregedés első jeleként megjelenő ősz hajszálaikat, és inkább felhagynak a hajfestéssel. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni az ősz vagy inkább ezüst hajat, a 2010-es évekre az ősz haj trendből szép lassan mozgalom lett, hívői már elsősorban a nők korához tapadó stigmák elleni lázadásként fogják fel.

Jól mutatja az ősz haj evolúcióját, hogy Meryl Streep tökéletesen beállított, ezüstös ősz haja (amiről aztán egyébként is kiderült, hogy paróka volt) Az ördög Pradát visel című filmben éppen csak az előfutára volt annak, amit most látunk. Az ősz haj valódi hívői az életkoralapú megkülönböztetés, vagyis az ageizmus ellen küzdenek – az ellen a sztereotípia ellen, hogy az idősödés értéktelen és kerülendő.

Ahhoz, hogy az őszhaj-mánia szimpla trendből mozgalommá alakuljon, kellett a koronavírus-járvány karanténidőszaka is, amikor úgy tűnt, valami megváltozik: egyre több világsztár váltott őszre, köztük például a most 66 éves Andie MacDowell, aki azt mondta, igenis szeretne megöregedni, ezért vállalja a korosodás legegyértelműbb jelét.

Az ősz haj iránti rajongás most már megállíthatatlanul terjed, egyre többen csatlakoznak hozzá, nem takargatja már az ősz hajszálait Salma Hayek, és a mindig stílusos spanyol királyné, Letícia sem, ezzel párhuzamosan pedig több százezres követőtábort építettek a hajuk természetes őszülését népszerűsítő influenszerek is. Ráadásul már nemcsak harmincas, negyvenes nők, de huszonéves fiatalok is őszre váltanak. Szerintük a festetlen, őszülő, vagy teljesen ősz hajnak már rég sokkal több az üzenete, mint aminek indult, a testpozitivitás és a társadalmi elfogadásért folytatott harc része. Az egyik legnagyobb, greyfluencereket összegyűjtő grombre nevű Instagram-oldalnak már közel negyedmillió követője van, és több mint 1500 posztot írtak rá olyanok, akik már elindultak az őszülés útján.

Az ősz tincseiket vállaló nők azt mondják, így akarják leküzdeni az ageizmushoz kapcsolódó előítéleteket, és már nem érzik, hogy rá lennének kényszerítve arra, hogy elrejtsék az öregedés látható jeleit. A legtöbben azóta is őszek vagy félig őszek maradtak, mert szerintük ez az önelfogadásról, az élet új fejezetéről és a hozzá kapcsolódó lelki folyamatról is szól.

És hiába telt el már öt év az „ezüst forradalom” berobbanása óta, úgy tűnik, az ősz haj jövőre is velünk marad. Erre utal az is, hogy idén fontos divateseményeken, filmbemutatókon, és más nagy médiafigyelmet vonzó eseményen is megjelentek az őszülő nők. Az októberi párizsi divathéten rajongva fogadták a 86 éves, tetőtől talpig ezüstben vonuló Jane Fondát, nagy sikere volt a Batsheva januári show-jának is, ahol csupa 40 feletti, ősz hajú modell mutatta be a márka őszi–téli kollekcióját New Yorkban.

Egyáltalán miért őszülünk?

A válasz a hajhagymákban rejlik, itt kezdődik a hajszálak pigmentációja, azt pedig, hogy milyen színű lesz a hajunk, 99 százalékban a genetika határozza meg, ahogyan azt is, hogy mikor kezdünk el őszülni. A haj, a bőr és a szem színéért is felelős melanociták, a melanin nevű pigmentet termelő sejtek a felelősek, ahogyan az őszülésért is. „A melanociták idővel veszítenek erejükből, és előbb kevesebb pigmentet termelnek, aztán teljesen leállnak vele. Egyszerűen nem végzik a dolgukat” – mondja Melissa Harris, a Birminghami Alabamai Egyetem biológiaprofesszora, őssejtkutató, aki azt kutatja, visszafordítható-e a hajszálak őszülése. Eddig arra jutott, hogy az őszülés egy immunválaszhoz kapcsolódhat, amihez egy PD-LI nevű fehérje lehet a kulcs. Harris kutatása viszont többről szól, mint az őszülés visszafordítása, szerinte ugyanis a haj pigmentációs folyamata a test öregedési folyamatáról is új információt hordoz a tudomány számára. A kutató szerint, ha sikerül felfedezni, hogyan lehet visszafordítani a haj őszülését, az azt is megmutatná, hogyan maradhatunk tovább egészségesek.

Az őszülés már jóval több mint trend

Azt hiszem, az is fontos, hogy megálljunk, és elgondolkodjunk ezen a nagy érdeklődésen és kíváncsiságon – mert ez nem történne meg, ha férfi lennék. Azért történik, mert nő vagyok

– mondta Andie MacDowell egy interjúban az őszüléséről. Szerinte ugyanis még mindig megszégyenítik vagy mellőzik a nőket csak azért, mert idősödnek, miközben a férfiakat nemhogy nem éri hátrány a koruk vagy az őszülő hajuk miatt, de még szexinek, vonzónak, sármosnak is tartják őket érte. Jó példa erre egyébként az egyik legnépszerűbb kanadai híradós, Lisa LaFlamme esete, akit két éve kirúgtak az állásából, miután ősz hajjal ült be a kamerák elé. A kanadai CTV tagadta ugyan, hogy a frizuraváltás miatt bontottak szerződést a híradóssal, az ügy mégis felborzolta a kedélyeket, szexizmussal és ageizmussal vádolták a csatornát.

LaFlamme esete a nemi alapú ageizmusra világít rá, ami aránytalanul nagy mértékben érinti az idősebb nőket a karrierjük során, annak ellenére, hogy egy márciusban megjelent amerikai kutatás szerint ők alkotják a leggyorsabban növekvő munkaképes populációt, és 2031-re az 55 év felettiek a munkaerő 11,7 százalékát fogják kitenni az amerikai munkaerőpiacon. Valahol itt lehet a kulcsa annak, hogy miért dönt úgy mégis a többség, hogy inkább eltakarja az ősz hajszálait.

Ősz hajú modell a Batsheva bemutatóján – Fotó: Arturo Holmes / Getty Images
Ősz hajú modell a Batsheva bemutatóján – Fotó: Arturo Holmes / Getty Images

A nők többsége a diszkriminációtól tartva inkább maradna kortalan

Az ősz haj társadalmi elfogadottsága egyértelműen jó dolog, a nők többsége mégis okkal hajkurássza a kortalanságot. Furcsa kontrasztnak tűnhet, hogy miközben egyre bővül az őszülő nők tábora, ütemesen növekszik a ráncfelvarrások száma is. Az Amerikai Plasztikai Sebészek Társaságának jelentése szerint tavaly kiemelkedően sokan, 1,5 millióan akartak megszabadulni a ráncaiktól az Egyesült Államokban. Az arcon és nyakon végzett kozmetikai beavatkozások közül a legnagyobb, 8 százalékos növekedést a ráncfelvarrások számában tapasztalták.

Érdekesség az is, hogy az őszülést választó nők hajfestékre nem, de kozmetikumokra, és öltözködésre többet költöttek azért, hogy ne keltsenek olyan benyomást, mintha elengedték volna magukat. A Journal of Women Aging című folyóiratban megjelent tanulmány eredményei ugyanis azt mutatták, hogy az ősz hajra váltó nők ugyanannyi időt, pénzt és energiát fordítottak arra, hogy ápoltnak tűnjenek, mint akkor, amikor még festették a hajukat.

Egy tavalyi, 9 ezer amerikai megkérdezésével készült felmérés szerint pedig ha létezne gyógyszer az őszülés visszafordítására, a megkérdezettek 35 százaléka beszedné. A Journal of Women Aging című folyóiratban megjelent tanulmány szerint viszont annak ellenére, hogy 50 éves korára az emberek fele megőszül, sokan érzik úgy, hogy emiatt diszkrimináció éri őket, ezért a megkérdezett nők 75 százaléka inkább festeti a haját, hogy ne kelljen ezt átélnie.

A Telexen korábban cikksorozatban foglalkoztunk az ageism jelenségének leginkább kitett nőkkel, a testpozitivitással, és azzal is, hogy pénzügyileg hogyan érinti őket a nemi alapú megkülönböztetés.

(National Geographic, ELLE, Haarper’s Bazaar)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!