Órákra blokád alá vettek négy hidat a gyülekezési jog korlátozása ellen tüntetők

Legfontosabb

2025. április 1. – 15:08

frissítve

Órákra blokád alá vettek négy hidat a gyülekezési jog korlátozása ellen tüntetők
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

4644

  • Zsinórban harmadik keddre hirdetett tüntetést Hadházy Ákos és a Momentum a gyülekezési jog korlátozása és a Pride betiltása ellen Budapesten.
  • Hadházy Ákos szerint addig kell tiltakozni, amíg nem vonják vissza a gyülekezési törvény módosítását. Ismét ellenállást hirdetett, és jövő hétre 24 órás tüntetést jelentett be.
  • Lengyel Tamás színművész szerint a Pride betiltása csak a kezdete annak, hogy lépésről lépésre mindenkit kirekesszenek, aki nem áll be a sorba. Perintfalvi Rita teológus pedig úgy fogalmazott: Orbán új Deák Ferenc is lehetett volna, de megélhetési újfasiszta és színváltó kommunista lett.
  • A beszédek után a Momentum felhívására elindult a tömeg, és elfoglalták a Szabadság hidat, a Petőfi hidat és a Margit hidat is.
  • Este tíz után ért véget a tüntetés, a Szabadság hídon tizenegy órára indult meg a forgalom.

Lily Allen énekli, hogy fuck you.

Megkérdeztünk néhány tüntetőt Gulyás Gergely Kormányinfón tett kijelentéséről, miszerint elfogadhatatlan, hogy néhány száz tüntető hidakat zárjon le, és zavarják a forgalmat.

„Mert az rendben van, hogy Erdogan vagy Netanjahu miatt a fél várost lezárják? Ott nem néhány száz, hanem pár ember zár le teljes városrészeket.” – kérdeztek vissza.

„Lehet, hogy lenne helye másik pártnak még, és nem jó, ha csak egy párt marad az ellenzéki oldalon, de jelen pillanatban ennek most biztosan nincs itt a helye” – reagált azokra a vádakra Hadházy Ákos, hogy a tüntetésekkel a pártalapítás lenne a célja. Szerinte a pártalapítással a kialakuló ellenállást veszélyeztetné. Azt is mondta, nagyon sok tiszás szavazót és más pártlogót látott a tömegben, de nem szabad, hogy a megmozdulás a pártokról szóljon.

„Értsük meg végre, miért vagyunk itt” – folytatta Hadházy Ákos a beszédét. A Pride-törvénnyel nem azt akarja elérni a kormány, hogy kevesebben menjenek ki a Pride-ra, hanem azt, hogy kevesebben menjenek el majd a Gyorskocsi utcába, amikor a rendőrök elvisznek ellenzéki politikusokat, és kevesebben legyenek a Kossuth téren, amikor nyíltan elcsalnak egy választást. Hadházy szerint azért kell kiállni, hogy ne merje a hatalom elcsalni a választást.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

A helyszínen tartózkodó kollégáink szerint a tömeg végéről gyakorlatilag egyáltalán nem hallani, hogy mi hangzik el a színpadon, de ez a résztvevőket nem igazán zavarja, kis csoportok beszélgetnek egymással. Közben még mindig érkeznek az emberek, folyamatosan telik a híd.

Mindeközben a híd eleje a színpadnál teljesen megtelt, áthaladni szinte lehetetlen rajta, a járda és az út is megtelt emberekkel.

„Azért vagyunk itt, mert néhány gengszter a jogainkat korlátozza. Néhány gengszter kirabolja az országot. Azért vagyunk itt, hogy ennek véget vessünk” – reagált Hadházy Ákos Gulyás Gergely és Orbán Viktor szavaira. A kormány szerint nem szabad hagyni, hogy néhány tüntető miatt ne lehessen autóval közlekedni a fővárosban.

A kormány reakciójából Hadházy azt olvasta ki, hogy folytatni kell a tüntetéseket, mert nem tetszik a hatalomnak. Azt üzente az elégedetlenkedő autósoknak, hogy jöjjenek el azok is, akiknek ma kényelmetlenséget okozott a tüntetés. Minél többen lesznek, annál hamarabb érik el, hogy visszavonják a gyülekezési törvény módosítását.

Hadházy üzent Magyar Péternek is. Szerinte fontos a Tisza országjárása és építkezése, de lehet munkamegosztásban is dolgozni. „Semmi bajt nem csinálunk, ha mellékesen kivívjuk ennek a mocskos törvénynek a visszavonását és a szabad választás feltételeit.”

Azt is mondta, hogy nem szabad csapdának tekinteni a gyülekezési törvény módosítását, mint arról Magyar Péter és a Tisza beszélt az elmúlt napokban. Hadházy szerint egyetlen út van: „előre”. Továbbra is követelni kell a törvény visszavonását, és nem szabad abbahagyni a tiltakozást. A képviselő ezért optimistán jövő keddre már 24 órás tüntetést jelentett be a rendőrségnek.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

„Azért vagyunk itt, mert a kormány betiltotta a Pride-ot, és be akarja tiltani a következő komoly kormányellenes tüntetéseket is” – mondta a tüntetés főszervezője, Hadházy Ákos, miután a színpadra lépett este fél hat után pár perccel.

Arról beszélt: putyini és technofasiszta törvényeket hoztak, hogy a rendőrség arcfelismerő szoftverrel tudja beazonosítani a tiltott gyűléseken részt vevőket. Ez azonban csak a kezdet Hadházy szerint.

„A mai cél, hogy követeljük ennek a törvénynek a visszavonását” – jelentette ki a képviselő. Tiltakozások és tüntetések már voltak korábban is, de most követelni kell, és addig nem szabad abbahagyni, amíg nem vonják vissza a gyülekezési törvény módosítást.

„Sokszor mondtuk már, hogy nem hagyjuk. Mondjuk most azt, hogy nem hagyjuk abba.”

Azt is mondta, az Erzsébet hidat este 22 óráig lezárják, de lehet, hogy lesznek, akik más hidat is elfoglalnak.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

„Nem szeretném előre lelőni a poént, de hamarosan mindenre fény derül” – mondta Bedő Dávid a Partizán élő közvetítésében arra a kérdésre, hogy ma is készülnek-e további hidak elfoglalására.

A Momentum frakcióvezetője arról beszélt: az a fontos, hogy hétről hétre egyre többen legyenek kint az utcán, és minél többen álljanak ki a gyülekezési jog korlátozása ellen.

„Nem az a fontos, hogy hány hídra megy rá a tömeg, hanem hogy egyszerre hány híd van lezárva. Ezt szeretnénk ma minél jobban teljesíteni.”

Azt is mondta Bedő, hogy az elmúlt hetekben rengeteg visszajelzést kaptak a közösségi médiában, és azt látják, hogy rengetegen állnak ki a gyülekezési jog korlátozása ellen.

Húsz perccel a kezdés után már nagyjából az Erzsébet híd fele telt meg, de még folyamatosan érkeznek a résztvevők a pesti oldalról.

A színpadot a rendőrség csak a híd budai oldalán engedte felállítani.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

Hadházy Ákos szerint cinikus magyarázat Orbán Viktortól, hogy azért ítéli el a múlt heti hídfoglalást, mert azzal „egy maroknyi kisebbség akadályozta a normális életet”. Hadházy a tüntetésen lapunknak azt mondta, ha így nézzük, a magyar lakosság jogait is egy maroknyi kisebbség lehetetleníti el, „miután egy rendszerszinten korrupt politikai kisebbség korlátozza több millió ember jogait” olyan törvényekkel, mint a „technofasizmust bevezető” Pride-törvény.

Hadházy szerint az, ahogy a kormány reagált a múltkori demonstrációra, „egy pozitív visszajelzés is, azt mutatja, hogy ezt kell csinálni, mert ez zavarja a kormányt”. Úgy véli, „a kormányfői picsogás a demonstrációra pozitív visszajelzés, és reméli, hogy az autósok kormánypárti része is megérti, hogy a hídfoglalás értük is van”.

A független képviselő a Telexnek elmondta, hogy abban is bízik, hogy még többen ki fognak jönni tüntetni, mert „minél hamarabb éri el a tömeg a célját, annál hamarabb vége lesz a lezárásoknak”. Arra a kérdésre, hogy tervez-e újabb tüntetéseket, azt mondta, „addig tudjuk ezt csinálni, amíg az emberek segítenek. Mi most úgy látjuk, fognak segíteni, most is egyre többen vannak.”

„A gyülekezés alapjog” – skandálják egy lila molinóval a Momentum politikusai és aktivistái. A Március 15. téren gyülekeztek, majd onnan közösen mentek fel a hídra. Az első sorban vonul Bedő Dávid és Tompos Márton, a párt frakcióvezetője és elnöke. A momentumosok füstgyertyával is készültek, de több felfújható zebra is van az égen.

De itt van az MSZP elnöke, Komjáthi Imre és a DK több politikusa is.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / TelexFotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

A tüntetés előtt már egy órával lezárták az Astoriától a Döbrentei térig az Erzsébet hidat, a tüntetés megkezdéséig csak a buszokat engedik át egy sávon, délután 5 órától pedig az egész hidat lezárták.

A híd budai oldalán egy színpadot állítottak fel a demonstrációhoz, a hídon már megjelent Hadházy Ákos és Csárdi Antal is. A kezdésre már szellősen megtelt a színpad előtti rész.

A híd másik oldalán, a pesti részen sokkal többen gyűltek össze, az már teljesen megtelt, ők elmondásuk szerint azért nem mennek a színpadhoz, mert „amíg Hadházy a pesti oldalon van, úgysincs buli”. Az emberek kezében a híd mindkét oldalán „Nem a Pride-tól, hanem a kormánytól kell védeni a gyerekeket” és Orbán Viktorról, poloskákról szóló molinókat látni.

A szervezők időközben bemondták, hogy a rendezvény a budai oldalon zajlik, így a tömeg elkezdett átvonulni a hídon.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex


Hadházy Ákos szerint mára sokan megértették, hogy a Pride betiltását célzó törvénymódosítás elleni tiltakozás nem pártpolitikai kérdés, hanem a szabadságunkról szól: „átlépünk-e azon a vonalon, amelynek túloldalán az orosz típusú, nyílt diktatúra van, vagy visszatáncolunk egy lépést a demokrácia és a szabadság felé.”

A képviselő Facebook-posztjában közzétette a felszólalók névsorát:

  • Bod-Péter Ákos, közgazdász (videóüzenet);
  • Rédai Dorottya, Labrisz Egyesület;
  • Para-Kovács Imre, újságíró;
  • Pankotai Lili, vlogger és aktivista;
  • Lengyel Tamás, színész;
  • Perintfalvi Rita, teológus;
  • Murányi Olivér és Csóka Ákos.

A Momentum mellett a DK is jelezte, hogy részt vesz a keddi megmozduláson. „Mert mi, szociáldemokraták nem fogadjuk az alapvető állampolgári jogok csorbítását, a gyülekezéshez való jog erőszakos elvételét és a Pride betiltását sem. Mi a jobboldali pártokkal ellentétben nem sunnyogjuk el a szabadság melletti kiállást. Mi mindig kiálltunk a magyarok szabadságjogai mellett, és ezután is ki fogunk” – írták közleményükben.

„A híd lezárva, már csak önök hiányoznak. 17 órakor kezdünk!” – posztolt egy képet Hadházy Ákos az üres Erzsébet hídon állva délután 15 óra után nem sokkal.

A rendőrség a Kúria múlt heti döntése után most már engedélyezte, hogy Hadházy Ákosék elfoglalják az Erzsébet hidat, de azt meghatározták, hogy hol állíthatják fel a színpadot. A rendőrség határozata szerint a színpad hátsó részének „a budai hídpillér hátsó vonalától Pest irányába 20 méter távolságra” kell lennie, hogy a gyűlést „Budáról a pesti irányba tájolja”.

Hadházy Ákos szerint a rendőrség babrálása is azt mutatja, hogy kormányt igencsak zavarhatják a „Pride-törvény” miatt meghirdetett tüntetések. A rendőrség célja szerinte, hogy a színpad „a távolság és a hídpálya görbülete miatt jóval kevésbé látszódjék Pest felől, illetve lehetőleg a tömeg is kisebbnek tűnjön”.

„Talán abban is reménykednek, hogy »menet közben« kevesebben csatlakoznak hozzánk, ha Pest felől esetleg nem látszik a budai oldalon álló tömeg. Kell-e ennél jobb bizonyíték arra, mennyire fél a hatalom a látható, tömeges tiltakozástól, Önöktől?”

A rendőrség később közleményben utasította vissza a képviselő állítását. „A Budapesti Rendőr-főkapitányság senkivel sem »próbál kibabrálni«; ellenben a hatályos jogszabályok keretei között mindenki számára biztosítja a békés gyülekezéshez és véleménynyilvánításhoz való jogot. Teszi mindezt úgy, hogy közben figyelembe veszi mások jogait és érdekeit is. Például azt a jogos igényt, hogy sokan munka után szeretnének minél hamarabb hazajutni, hogy pihenjenek és családjuk körében legyenek.”

A képviselő Facebook-oldalán azt írta: békés, de határozott tüntetésre készülnek. „A híd most is le lesz zárva, terveink szerint egészen késő estig. Ha pedig elegen leszünk, akkor mit sem érnek a színpad tologatásával, akár a Karmelitából is látszani fog a tömeg, amely nem kér a techfasizmusból és meg akarja védeni a szabadságot!”

„Hidakat lezárni sportszerűen vagy szinte ilyen sportteljesítményszerűen, először az egyiket, aztán a másikat meg a harmadikat, azért ez nem normális dolog, és szerintem a nem tüntető többségnek joga van ahhoz, hogy normális módon élhesse az életét” – mondta Orbán Viktor múlt pénteken a Kossuth Rádióban, miután múlt kedden négy hidat is elfoglaltak.

A miniszterelnök szerint a nem tüntető többség érdekeit törvényben is kellene garantálni. Előtte egy nappal Gulyás Gergely is utalt egy esetleges törvénymódosításra a kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter nem tartja elfogadhatónak, hogy néhány száz ember a gyülekezési jogra hivatkozva hidakat foglaljon el, és emiatt „egy munkanapon Budapesten mindenki másfél órát ül az autójában”.

Hegyi Szabolcs, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogásza arról beszélt lapunknak: jogi szempontból nincs semmilyen indoka annak, hogy a jogalkotó módosítsa a gyülekezési törvényt. Az a gyülekezési jog sajátossága szerinte, hogy szinte mindig együtt jár mások érdekeinek a korlátozásával, a hétköznapi élet zavarásával. Amíg azonban egy tüntetés békés, és nem jár mások jogának aránytalan sérelmével, addig nem beszélhetünk visszaélésről, sőt éppen a gyülekezési jog törvényes gyakorlását lehet megállapítani.

Hadházy Ákos független képviselő március 25-én Budapest belvárosában tüntetést szervezett a gyülekezési jog korlátozása és a Pride betiltása ellen. Az eredetileg az Erzsébet hídra tervezett demonstrációt a rendőrség nem engedélyezte, így a résztvevők a Ferenciek terén gyülekeztek. A tér fokozatosan megtelt, a tüntetők lezárták a zebrákat, füstgyertyákat gyújtottak, és kormányellenes jelszavakat skandáltak. A rendezvényen számos közéleti szereplő felszólalt, köztük Hadházy Ákos, Hodász András, Hargitai Miklós, Heindl Péter, Lőcsei Lajos, Baranyi Krisztina és Daniel Freund német zöldpárti EP-képviselő.

A felszólalók a kormány politikáját bírálták, különös tekintettel a jogkorlátozásokra, a propaganda terjedésére és az európai uniós pénzek visszatartására. Hadházy arra figyelmeztetett, hogy a módosított gyülekezési törvény nemcsak a Pride betiltását célozza, hanem egy nagyobb szabályozási csomag része, amely tovább szűkíti a demokratikus jogokat. A szónokok az ellenállás fontosságát hangsúlyozták, és arra kérték a résztvevőket, hogy aktívan támogassák a független sajtót, valamint vegyenek részt a további demonstrációkon.

A beszédek után a tüntetők több csoportban megindultak Budára az Erzsébet és a Szabadság hídon keresztül, de a rendőrség mindkét híd budai végénél sorfalat állított, megakadályozva az átkelést. Az utcán maradt demonstrálók ezután a Petőfi hídon vonultak át, ahol a villamossíneket is elfoglalták. Később a tüntetés átterjedt a körútra, ahol a demonstrálók az Oktogon felé haladva szinte teljesen elfoglalták az úttestet, majd a Margit híd érintésével a Kossuth térre érkeztek. Az éjszakába nyúló megmozdulás végül rendőri intézkedésekkel és igazoltatásokkal zárult az Alkotmány utcában.

A Fidesz-KDNP, a Mi Hazánk és a Jobbik képviselői március 18-án szavazták meg a gyülekezési törvény módosítását, amely alapján a jövőben tilos lesz olyan gyűlést tartani, amely

„a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg.”

A törvénymódosítás egyértelmű célja a június végi Pride betiltása. A jogszabály alapján a szervezők és a résztvevők is szabálysértést követnek el, és pénzbírságot kell fizetniük. Ennek legalacsonyabb összege 6500 forint, legmagasabb összege pedig 200 ezer forint is lehet. A törvénymódosítás alapján a rendőrség arcfelismerő szoftvert is használhat a résztvevők azonosítására.

A törvénymódosítás megszavazása után a Momentum tüntetést szervezett a Parlament elé. A beszédek után a tömeg elindult a Margit híd felé, de a Jászai Mari téren rendőri sorfal várta őket. A rendőrök lezárták a hidat, párszor kisebb lökdösődés kezdődött. A patthelyzetnek az vetett véget, amikor a rendőrök elkezdték kisebb csoportokban igazoltatni a tüntetőket. A lökdösődés miatt két férfit bűncselekmény gyanúja miatt elfogtak és előállítottak.

A hosszabb összefoglalónkat itt lehet elolvasni.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 407,24 Ft
USD 358,30 Ft
További élő árfolyamok!