„Láttam, hogy a Karmelitában járt. Kérdezem, mennyi pénzt tudott visszaszerezni?”

Bekiabálásokkal, tapssal és pfujolással teli közgyűlésen fogadták el Győr 2025-ös költségvetését. Az látszott, hogy az indulat hónapok óta gyűlt azokban az emberekben, akik elmentek a csütörtök délután kezdődő, késő estébe nyúló vitára. Ott ugyanis kieresztették ezt magukból. A díszterem kevés volt a tömeg fogadására, ezért – ilyenre nem volt még példa Győr rendszerváltás utáni történetében – az aulában kivetítőn közvetítették a költségvetés tárgyalását a kiszorulóknak. Több százan jelentek meg a városházán, ahová Pintér Bence (TSZV) polgármester hívta a győrieket.
Pintér az elején megismételte, hogy az állam 2025-ben 15 milliárdot vesz el Győrtől, Fekete Dávid Fidesz–KDNP-frakcióvezetőre nézve pedig azt kérdezte:
„Láttam, hogy a Karmelitában járt. Kérdezem, mennyi pénzt tudott visszaszerezni, milyen hasznot hozott a találkozója a miniszterelnökkel?”
Az, hogy a díszteremben megjelent tömeg döntő része Pintér mögött állt, eddig is sejthető volt, de ennél a pontnál ez nyilvánvalóvá is vált, mert hangos üdvrivalgás és taps fogadta a kérdését. A polgármester aztán felsorolta, hogy az általa benyújtott költségvetési javaslaton hol és hogyan változtatnak a Fidesz–KDNP-s módosítások. A hosszú felsorolás minden elemét most nem idézzük, az egyik jelképes kérdés talán jó példa: a többi mellett törlik a „közösségi költségvetésre” szánt százmillió forintot (itt a lakosok mondhatták volna meg, hogy az összeget mire használják fel), helyette 1,2 milliárd forintot különítenek el fideszes javaslatra a „Helyben Jó” programra, amiről már nem lakosok határoznak közvetlenül, hanem a képviselők javaslatára az önkormányzat bizottságai.
A bűvös hetes
A fideszes Fekete Dávid válaszolt Pintérnek, felsorolta, milyen állami beruházások történtek 2006 óta Győrben, amióta a „mi politikai közösségünk van többségben”. A frakcióvezető, aki a városstratégiai bizottság elnöke is, kijelentette, hogy a szolidaritási adónak a többszöröse érkezett a városba. „Ennek jó része EU-s pénz volt”, vetette közbe a polgármester. Fekete mondataiba többször bekiabáltak a karzatról, akkor is, amikor azt mondta, hogy „mi nem gáncsoljuk a polgármester urat”. Fekete Dávid végül szóvá tette – az eredeti kérdésre utalva –, hogy az országos politika beszivárgott a győri közgyűlésbe, „ami eddig nem volt divat”.
„Tehát akkor mennyi pénzt hozott vissza Budapestről?” – kérdezte újra a polgármester tőle, de válasz helyett ismét taps söpört végig a teremben. Fekete Dávid mellett frakciótársa, Antal Imre (ő nyújtotta be a Fidesz–KDNP módosító javaslatait) is arra hivatkozott, hogy ők mindössze 7 százalékban módosítják az eredeti tervet, „93 százalékban konszenzus van”. Pintér szerint „az ördög a részletekben rejlik”, szerinte 0,7 százalék is elég arra, hogy „sok mindent el lehessen követni”.
A vita egy pontján Borkai Zsolt ügyrendi felszólalásában felvetette, hogy ha a bekiabálásokat nem tudja kordában tartani a polgármester, akkor rendeljen el zárt ülést. „A nézők maradjanak nézők” – tette hozzá Borkai, aki 2006-től 2019-ig volt Győr első embere. Pintér közölte, hogy nem fog ilyet elrendelni, és akik a teremben vannak „nem nézők, hanem győriek, akiknek az életéről döntünk”.

A bekiabálásokat, amiket Borkai szóvá tett, Kósa Roland alpolgármester (TSZV) kérdése előzte meg, aki Antal Imrétől kérdezte, hogy a bevételi oldalon általa feltüntetett vaskos összeg (plusz 690 millió forint iparűzési adó) beérkezését mire alapozza. Antal hallgatott, mire a tömeg felbátorodott:
Mondjad, Imi! Elromlott a mikrofon?
Kósa kérdése többször elhangzott, a válasz végül csak megérkezett Antal Imrétől: „Kivel egyeztettem? Mindenkivel. Folyamatosan egyeztettünk a hivatallal, cégekkel, mindenki számára nyitva volt az ajtóm. Nem elrugaszkodott ez az összeg” – állította a fideszes képviselő. „Mert olyan jól megy az autóipar…?” – kérdésbe ágyazva mondta el ellenvéleményét Pintér Bence. Szerinte előbb a bevételeket kellene megvárni és utána pénzt adni a programokba.
A Fidesz–KDNP frakciója ugyanis elismert győri elődök nevével fémjelzett programokba csoportosította át azokat a pénzeket, amelyeket Pintérék eredetileg máshová szántak. A jobboldal pályázatokra, későbbi részletszabályokra hivatkozott, amelyek segítségével ezekhez az összegekhez hozzájuthatnak majd az intézmények, de akár az egyéni pályázók is. Követhetőséget és átláthatóságot ígért a Fidesz–KDNP-frakció – válaszolva arra a kritikára, amit a városvezetés fogalmazott meg velük szemben korábban és most, az ülésen is.
„Ki, mikor, hogyan fog dönteni például a sporttámogatásokról? Pontosan mondják meg!” – szólította fel Kósa a Fidesz-frakciót. A válasz az volt, hogy „nem zsákokat hoztuk létre, amit önök emlegetnek, hanem programokat, és tiszteljük azokat, akikről a programokat elneveztük”. Pintér Bence olvasata más, szerinte „itt az történik, hogy mostantól mindenkinek a Fidesz-frakcióhoz kell mennie, ha meg szeretné kapni azt a pénzt, amit eddig a költségvetés elfogadása után megkapott, mert pontos szabály szólt arról, hogy mennyi és hogyan jár neki”.
A végén mindenki győzött
A végén Kósa Roland alpolgármester a Fidesz-módosítót módosította több pontban is, aztán váratlan fordulat következett be. Mindenki arra számított, hogy a vitát ezután lezárják, de nem ez történt, a Fidesz-frakció nemmel szavazott a lezárásra, Pintér Bence pedig az egész képviselő-testületet egy másik terembe hívta.
Az eredetileg negyed-, majd félórásra kihirdetett szünetet két és fél óráig húzták el, de legalább száz győri érdeklődő (a hivatal munkatársai mellett) kitartott, még tíz óra után is ültek és vártak a teremben. Mint kiderült, egy harmadik módosító javaslatot készítettek el ez idő alatt, amit aztán mindenki elfogadott.
Hogy mi történt a zárt ajtók mögött? Pintér polgármester szerint látható volt a veszély, hogy egy olyan spirálba keverednek, ami során módosító javaslat módosítót követ, és a vitának nem lesz kifutása. De szerinte azt is mindenki akarta, hogy legyen költségvetése Győrnek. Az alapvető pontok, például a sokat hangoztatott programok maradtak, de több helyen is engedtek a frakciók, mondta érdeklődésünkre. A saját olvasatában mindenki azt kommunikálhatja, hogy átvitte az akaratát. Így végül egyhangú szavazással fogadták el a város költségvetését.
A körülményekből már sejthető, hogy hosszú és rögös út vezetett a végső kiegyezésig. A költségvetéséről szóló vitát Pintér múlt pénteken napolta el azok után, hogy a Fidesz–KDNP-frakció a második helyett az utolsó napirendi pontra rakta át a téma tárgyalását. A polgármester azért hirdette meg egy hete délután öt órára a közgyűlést, hogy a győriek követni tudják a vitát, így viszont nagyjából éjfélkor tárgyalták volna a 2025-ös büdzsét.

Pintér polgármester kisebbségből irányítja a várost, a 22 fős közgyűlésben 14 mandátuma van a Fidesz–KDNP-nek, a polgármestert támogató helyi összefogásnak meg csak 4. Ebben az ellenszélben már számos csatája volt Pintérnek és a Fidesz–KDNP-frakciónak, kezdve a polgármester által „bosszú-szmsz”-nek nevezett működési szabályzat elfogadásával, folytatva azzal, hogy mostanáig csak egy alpolgármestert engedélyezett számára a többségi frakció. Pintér eddig két vétót jelentett be, de mindegyik csak időhúzásra volt alkalmas, mert a Fidesz–KDNP másodjára is megszavazta azokat. A győri abszurd száz napját korábbi cikkünkben összefoglaltuk, ennek legutóbbi fejezete az, hogy idén nem osztanak ki díszpolgári címeket.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.