A fővárosnál is lesz vizsgálat a USAID miatt, de Bódis Kriszta kuratóriumi tagságáról nem szavaztak

A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén nem döntöttek Bódis Kriszta nagy vitát eredményező kuratóriumi tagságáról, de lesz vizsgálat a USAID-támogatásokról, döntöttek a rákosrendezői területen szükséges további lépésekről, az Óbudai Gázgyár kármentesítésének követeléséről és az aluljárók hasznosításáról is.
Ismét hosszú, olykor személyeskedő, néha kiabálásig fajuló viták zajlottak a közgyűlésben. Délelőtt és kora délután Rákosrendezőről, az Óbudai Gázgyár kármentesítéséről, a Pride-ról és Bódis Krisztináról négy órán keresztül vitáztak a képviselők. Majd az estébe nyúló ülés második körében a USAID-támogatásoktól kezdve, Karácsony Gergely szabadságán át, egészen az állatvédelemig szinte minden előkerült. A közgyűlés nyilvános része így rekordhosszúra, közel 12 órásra nyúlt.
Hosszú vita volt a Fővárosi Szociális Közalapítvány új kuratóriumi tagjának jelölt Bódis Krisztáról. Karácsony Gergely egyszer visszavonta az erre vonatkozó javaslatot, döntését nem indokolta, csak annyit mondott, hogy nem Bódis Kriszta miatt döntött így, hanem további egyeztetésre van szükség. A Van Helyed Alapítvány vezetőjének kuratóriumi tagságát a Magyar Péter vezette Tisza Párt javasolta. A Fidesz szerette volna elérni, hogy erről név szerinti szavazás legyen,
de Karácsony végül az egészet levette a napirendről, így Bódis kuratóriumi tagságáról is később döntenek.
Bódis Kriszta miatt ma egész nap a Tiszát támadta a Fidesz. Képviselőik „LMBTQ-aktivistának”, „Soros fiókának” és „globalistának” is nevezték a szakembert. A viták ellenére Magyar Péter kiállt Bódis jelölése mellett. Korábbi posztjában azt írta, hogy a Fidesz részéről Bódis Kriszta szociális szakembert és írót „emberi mivoltában támadták és több évtizedes, elesettekért végzett szakmai munkáját gyalázták”.
A főváros előző ülésén döntött arról, hogy cége, a Budapest Közművek (BKM) él az elővásárlási jogával, megveszik Rákosrendezőt. A kormány meg is hátrált, így végül nem épül meg a dubaji beruházó terve. Most döntöttek a területtel kapcsolatos további lépésekről: ezek között szerepel a területhasználati kérdések rendezése, a kármentesítés és a hulladék elszállítás kérdésre is. A közgyűlés a Budapest Közművektől (BKM) minden stratégiai döntést magához von, a jogszabálymódosításokat és a kármentesítésről szóló döntéseket is.
A képviselők többsége támogatta, hogy szólítsák fel MVM-et, hogy szüntessék meg a talaj- és talajvízszennyezést az Óbudai Gázgyár területén. Azzal is megbízzák a főpolgármestert, hogy tárgyaljon az MVM-mel a kármentesítéséről, illetve ennek érdekében tegyen meg minden szükséges jogi lépést. Eldőlt az is, hogy a főváros beszáll a perbe, amit a Gázgyár miatt indítottak az állam ellen.
A Fidesz az új támadási felületét, az amerikai USAID-en keresztül Magyarországra áramló pénzeket a Fővárosi Közgyűlésbe is behozta. Szentkirályi javaslatot nyújtott be, hogy
a főváros és Karácsony Gergelyék adjanak számot arról, hogy „hány külföldről finanszírozott ügynökszervezettel működnek együtt 2019 óta, a kampányban és a főváros mindennapi működése során”.
A Fővárosi Közgyűlés ezt támogatta.
A képviselők többsége megszavazta, hogy hasznosítsák az aluljárókat. A fideszes Szepesfalvy Anna javasolta, hogy a főváros dolgozzon ki egy olyan programot, amiben kijelölt üzlethelyiségeket az arra pályázó, jelentkező múzeumoknak ingyenesen haszonkölcsönbe adnák. Vitézy Dávid arra tett javaslatot, hogy az új, 2026-ban érkező Bubi 3.0-s rendszer indulásakor a Budapesten érvényes bérlettel rendelkező utasok a bérletük mellé havonta 10 alkalommal díjmentesen használhassák a meglévő Bubit fél órás korlátozással. A többség ezt is támogatta.
A Fővárosi Közgyűlés határozatban mondta ki, hogy nem értenek egyet Sára Botond törvényességi felhívásával. A kormányhivatal azt kifogásolja, hogy Budapest a szolidaritási hozzájárulásnak csak egy részét, nagyjából 40 milliárd forintot tervez befizetni, 50-et viszont nem. Ezt azzal indokolják, hogy Budapest nem lehet a nettó befizetője a központi költségvetésnek.
Jóváhagyták, hogy a főváros hitelfelvételről kezdjen tárgyalásokat. A pénzt energetikai fejlesztésekre, metró akadálymentesítésre és a kisföldalatti járműcseréjére költenék. A hitelhez viszont a kormány jóváhagyása is kell. Szintén elfogadták Vitézy Dávid villamosgyorsítási javaslatát: az előterjesztés szerint javulást lehetne elérni többek közt lámpaprogramokkal, a megállókiosztás felülvizsgálatával és pályasebesség emeléssel is.
Állatvédelem kérdésében is hoztak döntéseket. Elfogadták, hogy egy állatvédelmi cselekvési terv végrehajtása mellett egy új budapesti állatvédelmi központ létrehozását is előkészítik, de belevágnának egy ivartalanítási programba is. Szentkirályi Alexandrának is érkezett hasonló javaslata, ő pályázatot hozott volna létre a kifejezetten állatvédelemmel foglalkozó civil szervezeteknek, de ezt a többség nem támogatta.
A többség támogatta, hogy Vitézy javaslatát arról, hogy Budapesten egy 0–24-es közterületi hibabejelentő rendszert hozzanak létre. „A Járókelő civil kezdeményezésként rengeteget tett azért, hogy egyszerűbbé tegye a városlakók életét és hibabejelentéseit, de itt az ideje, hogy a főváros közszolgáltatásként megszervezze a saját hivatalos rendszerét” – mondta korábban a fővárosi képviselő.
A Podmaniczky Mozgalom képviselője, Gál József az Énbudapestem „szerkesztőségi függetlenségét” teremtené meg, illetve átláthatóságát szeretne elérni a főváros híroldalánál, az Énbudapestemnél. Jóváhagyták, hogy a jövőben a portál főszerkesztője önálló szervezeti egység vezetőjeként, a főjegyző közvetlen irányítása alatt dolgozhasson majd. Döntöttek arról is, hogy még idén elkezdődhet a Mester utca és Pozsonyi út felújítása.
Jóváhagyták Ordas Eszter (Tisza) javaslatát is: a frakcióvezető azt tanácsolta, hogy a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokat használják fel lakáscélra. Most felkérik Karácsonyt, hogy vizsgálják meg annak lehetőségét, hogy a főváros tulajdonában lévő intézmények székhelyének/telephelyének a Városházára történő áthelyezésével felszabaduló ingatlanokat lehet-e bérlakásként hasznosítani.