A Pride melletti kiállás és a rákosrendezői teendők után Szabó Bálint miatt szakadt félbe a Fővárosi Közgyűlés
2025. február 26. – 09:18

A Budapest Pride melletti kiállással, Szentkirályinak átadott könyvvel, „cirkuszozással” és a rákosrendezői feladatokkal indult a Fővárosi Közgyűlés februári ülése. Az ülésen megjelent Szabó Bálint, korábbi szegedi önkormányzati képviselő is, aki olyan helyen ült le, ahol csak a frakciók lehetnek jelen, rövid időre az ülést is félbe kellett szakítani miatta. Rákosrendező mellett a szennyezett Óbudai Gázgyár kormány által vállalt, de máig halogatott kármentesítéséről is szó volt.
„Meleg vagyok, fiatal, békepárti és frakcióvezető” – kezdte napirend előtti felszólalását Barabás Richárd, a Párbeszéd képviselője. Elmondta, hogy minden csenddel, ítélkező tekintettel, minden hallgatással nőtt benne a szégyen, azt érezte, hogy benne valami alapvetően és megváltoztathatatlanul rossz. Arról beszélt, hogy a Budapest Pride neki az a közeg, ahol végre egyenlőnek érezheti magát, ezért fog vele akkor is vesződni, ha a miniszterelnök azt kéri, hogy ne.
Szerinte Orbán azért megy a Pride ellen, hogy elterelje a figyelmét a saját kudarcairól. „Üzenem a miniszterelnöknek: ön cinikus, káros és rosszindulatú. De üzenem nektek, akik féltek, nem maradtok egyedül, mert Budapest sokszínű és elfogadó, az volt, és az is marad” – fogalmazott. Ezután átadta a Fidesz frakcióvezetőjének, Szentkirályi Alexandrának Kurimay Anita Meleg Budapest című könyvét. Baranyi Krisztina is arról beszélt, hogy neki nincs kétsége, a Budapest Pride meg lesz rendezve.
„Azt gondolom, hogy a fővárosi vezetés minden politikusának a Pride első sorában a helye, én ott leszek”
– mondta. Szerinte ahhoz, hogy betiltsák a Pride-ot, ki kellene lépni az EU-ból. „Gondolom ezt a szemben ülő fideszes képviselők sem kívánják” – mondta.

Keszthelyi Dorottya (DK) a 2020. március 4-én kezdődő koronavírus járványról beszélt. Arra kérte képviselőtársait, hogy március 4-én együtt menjenek ki a Margitszigeten kialakított emlékhelyre, és emlékezzenek meg a vírus áldozatairól.
Vitézy Dávid a pályaudvarok 99 éves pályázatáról beszélt: szerinte Budapesten a közvagyon végkiárusítása zajlik, néhány hét alatt le akarják zavarni a pályázatot. Vitézy azt mondta: Lázár János mindig arról beszél, hogy a helyiek ellenében nem születik semmilyen döntés, de közben nem tárgyalnak a fővárossal, „a kormány arra se veszi a fáradtságot, hogy a legalapvetőbb terveket megossza Budapesttel”. „Fontos, hogy itt résen legyünk, mindent megteszek, hogy a tervek nyilvánosságra kerüljenek.”
Ordas Eszter arról beszélt, hogy az elmúlt öt hónapban cirkuszban érezhették magukat a Fővárosi Közgyűlésben, de azt szeretné, hogy a közgyűléshez méltó körülmények között tudnának dolgozni. Felidézte pénteki frakcióvezetői megbeszélésüket, ahol nem volt jelen a Fidesz részéről senki, de az ott elhangzottakat nem sokkal később egy TikTok-videóban látták viszont.
Szepesfalvy Anna a Fidesz képviselője Barabás Richárd felé „őszinte együttérzéssel” fordult, ha traumatikus volt megélnie az identitását. Szerinte Magyarországon mindenki úgy élhet, ahogy szeretne, de a gyerekeket el akarják zárni az LMBTQ-propagandától. Szerinte a cirkuszt a Tisza képviselői csinálják a közgyűlésben, például azzal, hogy az előző ülésén kivonultak. Arra is kitért, hogy sokat hallani arról, hogy a fővárosnak nincs pénze, de közben „bizonytalan telekvásárlásokra” van forrása, ezért független átvilágítást javasolnak, megnéznék, hova lett a megtakarítás, amivel Karácsony Gergely átvette a vezetést 2019-ben.
Letette a képviselői esküt a kormánypártok új fővárosi képviselője: Lehoczki Ádám, „egy igazi külvárosi harcos” a Fidesz XV. kerületi önkormányzati képviselője ül be a Fidesz fővárosi frakciójába Szalai Piroska helyére, akit decemberben miniszterelnöki megbízottnak neveztek ki. Lehoczki első felszólalásában arról beszélt, hogy a politika nem új neki, több évig volt képviselő a XV. kerületben. Szerinte a külső kerületek nem kapnak elég figyelmet a fővárostól, minden olyan fejlesztést támogat, ami a külvárosiak életét teszi könnyebbé.
Hogyan tovább Rákosrendező?
A közgyűlés a főpolgármester javaslatával kezdte a napirendeket, amiben a további rákosrendezői feladatokról döntenek. A főváros előző ülésén döntött arról, hogy cége, a Budapest Közművek (BKM) él az elővásárlási jogával, megveszik a területet. A kormány meg is hátrált, így végül nem épül meg a dubaji beruházó terve. Az előterjesztésben a szerződés aláírása (ez egyelőre még nem történt meg) további lépések között szerepel a területhasználati kérdések rendezése, a kármentesítés és a hulladék elszállítása is.
Kiss Ambrus főigazgató elmondta, hogy a szerződés aláírása után azonnal elkezdik a szemét elszállítását, de a beazonosítható szemetet (például a leégett Budapest Sportcsarnok törmeléke) a tulajdonos számlájára írják majd. Hasonlóan állnak a kármentesítéshez is, annak költsége szerintük szintén a szennyezőt, így például a MÁV-on keresztül az államot terheli. A közgyűlés a Budapest Közművektől (BKM) minden stratégiai döntést magához vonna, a jogszabálymódosításokat és a kármentesítésről szóló döntéseket is a Fővárosi Közgyűlésnek kell majd meghoznia. A rákosrendezői tervpályázatot egy BKM-en belül létrehozott projektiroda készíti majd el, ez várhatóan júniusi közgyűlésig készül majd el. Karácsony emellett 3 év után először összehívta a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsát is, hogy egyeztessenek a kormánnyal.
Vitézy Dávid abban bízik, hogy a Fidesz is támogatja majd az előterjesztést, mert egy budapesti terület idegen kézbe kerülését akadályozták meg. Szerinte a főváros álláspontja arról, hogy mit akarnak a területen világos, részletesen rögzítették, hogy európai léptékű, zöldterületet képzelnek el. Bízik benne, hogy egy nyílt tervpályázaton olyan tervek készülhetnek, amiről hasonló konszenzus lesz, mint a Diákvárosról.
Szentkirályi Alexandra szerint rombolni és megakadályozni dolgokat egyszerűbb, mint megvalósítani, ezért tették így Rákosrendezőn. Szerinte látni, hogy a „kifogásgyáros” polgármester már a takarítás felelősségét is próbálja magáról lerúgni. Arról beszélt, hogy ő nem látja, miből fogja finanszírozni a főváros a területet takarítását, fejlesztését. „Nem látjuk, hogy miből akarnak egy ekkora összeget kifizetni, önök hazardíroznak a budapestiek jövőjével. Ennyire rendben van minden? Tényleg nincs más feladata a Fővárosi Önkormányzatnak?” – mondta.
Szentkirályi nem érti, hogy a Tisza Párt miért akarja zárt ülésén tárgyalni Bódis Krisztina kinevezését a Szociális Közalapítvány élére. „Nőként felháborít, hogy van képük nő üggyel jönni Bódis Krisztina kapcsán. Az önök vezetője, Magyar Péter az, aki a volt feleségéhez hozzávágta az övet. Ezek után önöknek van joga idejönni a női jogokkal?” – fogalmazott. Szerinte Bódis Krisztina egy „tőről metszett lobbista, egy Soros-ügynök”.
Az ülés Karácsony Gergely azzal szakította félbe, hogy megkérte Szabó Bálintot, hagyja el az ülésterem képviselőknek kijelölt részét.
Néhány perces próbálkozás után folytatták az ülést, Szabó nem volt hajlandó kimenni a kijelölt részről, erőszakkal pedig nem tudják eltávolítani. Szabó Bálint, korábbi szegedi önkormányzati képviselő onnan is ismert, hogy üldözőbe vette Orbán Viktor konvoját a Nagykőrösi úton. Szabó most az újpesti időközi választáson indult el függetlenként. A volt képviselőre rendőrt hívtak, hogy vigyék ki a teremből, a hatóságok megérkezéséig szünetet rendeltek el, de végül mégis folytatták az ülést, Szabót arra kérték, hogy ne zavarja az ülést.

A képviselők folytatták a Rákosrendezővel kapcsolatos vitát. Böröcz László arról beszélt, hogy már arról is vita van, hogy kinek kell elvinnie a szemetet a területről. Szerinte a szerződésben szerepel, hogy 25 milliárd forintig a kártalanítást a fővárosnak, illetve a szerződéses partnernek kell fizetnie. Böröcz azt mondta, hogy a kormány rengeteg fejlesztést végzett el Budapesten, szerinte azt mondani, hogy a kormány nem költ a fővárosban pénzt az a „politikai cirkusz” egyik állomása.
Szécsényi Dániel a Fidesz képviselője a rákosrendezői napirendi pontnál ismét Bódis Krisztina miatt kérdezte fel a Tiszát. Szécsényi szerint a párt szégyelli, hogy egy „gender aktivistát” jelöltek a Szociális Közalapítvány élére. Barna Judit (Tisza) elmondta, hogy ők nem szégyellik Bódis Krisztinát, a zárt ülést nem ők kérték. Bujdosó Andrea a Tisza Párt képviselője pedig arról beszélt, hogy ők a gyalázkodást visszautasítják. „Szentkirályi Alexandra maga hogy meri szájára venni Bódis Kriszta nevét, aki 20 éve a legszegényebb embereket segíti?” – mondta.
A több mint kétórás vitát Karácsony Gergely felszólalása zárta. A főpolgármester arról beszélt, hogy most nyertek egy csatát, megakadályoznak valami „borzasztó rossz forgatókönyvet” Rákosrendezőn. Szerinte a magyar kormány eddig hanyagsággal kezelte a területet, most pedig azt kérik számon, hogy a főváros miért nem takarította ki a területet másodpercek alatt. „Ezt a projektet háborús helyzetben nem tudjuk végigvinni, csak akkor, ha sikerül megállapodni a kormánnyal” – mondta. A konkrét javaslatról a nap végén szavaznak majd.
Per a kormány ellen a szennyezett Óbudai Gázgyár miatt
Vitézy Dávid javaslatában a volt Óbudai Gázgyár területén kialakult helyzetet rendezné. Felszólítanák a tulajdonos MVM-et, hogy szüntessék meg a talaj- és talajvízszennyezést. Azzal is megbíznák a főpolgármestert, hogy tárgyaljon az MVM-ről a kármentesítéséről, illetve ennek érdekében tegyen meg minden szükséges jogi lépést. “A Fővárosi Önkormányzat a környezetvédelmi hatósági ügyekért felelős helyettes államtitkárságnak a Gázgyár területére vonatkozó korábbi beavatkozási és monitoring terv felülvizsgálatáról szóló határozatának megsemmisítése iránt indított közigazgatási perbe érdekeltként lépjen be.” Karácsony jelezte is, hogy a főváros beszáll a perbe, amit a Gázgyár miatt indítottak az állam ellen.
A főpolgármester korábban azt írta, hogy, „lassan egy évtizede nyilvánvaló, hogy az államnak, egész pontosan az állami MVM-nek fel kell számolni az Óbudai Gázgyár területén a föld alatt fekvő, mintegy 200 ezer tonna mérgező, rákkeltő szennyező anyagot. Az állam ellen a kötelezettség elmulasztása miatt a gázgyár területen működő Graphisoft Park indított pert, ehhez csatlakozna a főváros mint az ingatlanok tulajdonosa és társtulajdonosa. A főpolgármester hozzétette: „a gázgyár területe mai tudásunk szerint nagyságrendekkel szennyezettebb, mint a Rákosrendező”.
Vitézy az ülésen arról beszélt, hogy a gázgyár rendkívül szennyezett, ma is toxikus anyagok tömege van a területen.
“11 éve vette át a kármentesítés kötelezettségét a magyar állam, de mondvacsinált okokkal mindig kitolták a határidőket”
, jelenleg egyébként 2026 van meghatározva. Arról beszélt, hogy szerinte olyan szinten van összefüggés Rákosrendezővel, hogy itt is egy szennyezett területről van szó, azonban "itt nem látni, hogy Lázár János az öklét rázva követelné, hogy kármentesítsék a területet”. A képviselő szerint a főváros szempontjából stratégiai helyről van szó, különösen, hogy ma is szivároghat a Dunába szennyező anyag.
Az ülésen felszólalt Szabó Tímea, a terület parlamenti képviselője is. Szabó felidézte, hogy 2018-ban a gázgyárral kapcsolatos híreket a miniszterelnök “rémhír terjesztésnek” nevezte, majd 2022-ben Lantos Csaba energiaügyi miniszter azt állította, hogy a veszélyt kimutató mérések nem is ott készültek. Arra kérte a képviselőket, illetve a közgyűlést mint tulajdonos, hogy tegyenek meg mindent, kikényszerítsék ki a kármentesítést a kormánytól. Simon Gergely a Greenpeace képviseletében arról beszélt, hogy a gázgyár területén vannak olyan rákkeltő anyagok, amelyeknél 250-szeres határérték túllépést mértek.