A főváros júniusra készülhet el a rákosrendezői terület tervpályázatával
Júniusban kerülhet a Fővárosi Közgyűlés elé a főváros rákosrendezői területre vonatkozó tervpályázat, azonban ezt a szakaszt még két másik, hasonlóan fontos lépés is megelőzi – mondta Kiss Ambrus főigazgató egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen.
A jövő hét szerdai közgyűlésre Karácsony Gergely és Vitézy Dávid várhatóan közös javaslatot nyújt be rákosrendezői területtel kapcsolatos további feladatokról. „Nem vagyunk birtokon belül, még a szerződést se tudtuk aláírni” – mondta Kiss. Jelenleg a másik elővásárlási joggal rendelkező cég, a Stockton nyilatkozatára várnak. A felhívás készhez vételétől 30 napja van a cégnek arra, hogy nyilatkozzon, él-e az elővásárlási jogával. A főváros cége, a BKM ennek a jognak köszönheti, hogy felvásárolhatja a területet, így ott nem épül meg a kormány, illetve a dubaji befektető terve.
A szerződés aláírása utáni első etapban a fővárosnak 60 napja lesz arra, hogy megállapodjanak a területhasználatról. Fel kell majd mérniük, hogy milyen szerződések vannak érvényben a területen (MÁV-os bérbeadások stb.), illetve azt is, hogy a MÁV milyen mértékben, és hogyan kívánja használni a jövőben Rákosrendezőt.
A következő rész a hulladék elszállítása, aminek nincs szerződési határideje. Kiss Ambrus szerint az se szerepel a szerződésben, hogy a fővárosnak 25 milliárd forintig vállania kell a kármentesítést, kizárólag annyi szerepel benne, hogy erről a feleknek kell megállapodnia. A hulladék elszállítását a megegyezés után azonnal el is kezdenék. Az ismeretlen tulajdonú háztartási hulladékot elviszik, de a beazonosítható szemetet (például leégett Budapest Sportcsarnok törmeléke) csak a tulajdonos számlájára szállítják majd el.
Ezután jön a kármentesítés, amit különböző felmérések előznek majd meg. Ütemezésben úgy terveznek, hogy a kármentesítést az építkezéshez szükséges földmunkákhoz kapcsolódóan végzik el. Álláspontjuk szerint a kármentesítés költsége szintén a károkozót terheli, így például a MÁV-on keresztül az államot. Kiss itt megjegyezte, hogy rengeteg megkeresés érkezett a főpolgármesterhez, a budapestiek felajánlották segítségüket a terület rendbetételéhez. A nagy érdeklődés miatt önkéntes munkára lehetőséget fognak biztosítani, de kizárólag biztonságos körülmények között, a főigazgató hangsúlyozta: nem céljuk, hogy a budapestiek „takarítsák ki” Rákosrendezőt.
Az utolsó, még ebben a félévben megvalósuló szakasz a tervpályázat, amit a júniusi közgyűlésre hoznak majd be.
Ennek elkészítéséhez a terület leendő tulajdonosánál, a Budapest Közműveknél (BKM) hoznak majd létre önálló projektirodát, projektcég nem lesz.
Ez az iroda rakja össze a nyílt tervpályázatot júniusig. Ennek a műszaki tartalma a főváros korábbi terveire alapoz majd. Itt kell dönteni arról, hogy milyen jogszabály-módosítás kell a beruházáshoz, illetve arról is, hogy hol kell végrehajtani azokat a fejlesztéseket, amiket a kormány vállalt. Rögzítik azt is, hogy 90 méternél magasabb épületet nem húzhatnak fel a területre.
Kiss Ambrus arról is beszélt, hogy a főváros a 2025-ös költségvetés miatt törvényességi felhívást kapott a kormányhivataltól. Sára Botondék azt kifogásolják, hogy Budapest a szolidaritási hozzájárulásnak csak egy részét, nagyjából 40 milliárd forintot tervez befizetni, 50-et viszont nem. Ezt azzal indokolják, hogy Budapest nem lehet a nettó befizetője a központi költségvetésnek. Jövő héten határozatban mondanák ki, hogy a Fővárosi Közgyűlés nem ért egyet a törvényességi felhívás tartalmával.
Döntenek majd azokról az előterjesztésekről is, amelyekről januárban a Tisza Párt kivonulása miatt nem sikerült. Ide tartozik többek közt a fővárosi lakásrezsi-támogatás is: az ezzel kapcsolatos javaslat januárban nem ment át, így mostanra közel 1000 kérelem gyűlt össze, amit nem tudtak elbírálni. Arra számítanak, hogy ezúttal sikerül majd megszavazni az előterjesztést, így minél hamarabb be tudják hozni a kialakult lemaradást.