Hát minket meg ki pénzel? Jelentős részben az olvasók, ettől lehet a Telex az ország legnagyobb teljesen ingyenes független hírlapja. Köszönjük, hogy támogatásoddal segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy? Jelentkezz be! Beszállok! Elrejtés

Döntött a főváros, Budapest él az elővásárlási jogával Rákosrendezőn

2025. január 29. – 16:58

Másolás

Vágólapra másolva

2927

23 igen és 10 nem szavazat mellett a Fővárosi Közgyűlés úgy döntött, hogy a főváros, illetve cége, a Budapest Közművek él a Rákosrendezőre vonatkozó elővásárlási jogával. A kérdésről közel négy órán keresztül vitáztak a képviselők, erről ebben a cikkünkben számoltunk be. Ezt az előterjesztést még a Tisza is megszavazta, de a többi voksoláson nem nyomtak gombot, emiatt sok javaslat elbukott.

A Tisza kérésére a Rákosrendezőről szóló előterjesztésnél név szerinti szavazást rendeltek el, így szólításra minden képviselőnek egyenként kellett elmondania, hogyan szavaz az ezzel kapcsolatos előterjesztésekre. Igennel, tehát arra szavazott, hogy Budapest éljen az elővásárlási jogával Rákosrendezőn: Karácsony Gergely, a DK, az MSZP és a Párbeszéd 6 képviselője, a Podmaniczky Mozgalom 3 képviselője, a Kutyapárt 3 képviselője és a Tisza Párt 10 képviselője. Nemmel szavazott: a Fidesz–KDNP 10 képviselője. Ezzel Karácsony Gergely és Vitézy Dávid Rákosrendezővel kapcsolatos előterjesztését is jóváhagyta a Fővárosi Közgyűlés többsége.

A Rákosrendezőre tervezett beruházás körül múlt héten hétfőn pörögtek fel az események, miután a Nemzetgazdasági Minisztérium bejelentette, hogy 50,9 milliárd forintért eladták a területet egy emírségekbeli befektetőnek, az Eagle Hills Csoportnak. A területen 5 milliárd eurós ingatlanfejlesztést hajtanának végre, és a szerződés alapján 500 méteres felhőkarcolót is felhúzhatnának (a Mol-torony 143 méteres). Másnap viszont kiderült, hogy a kormány terveinek a főváros akár keresztbe is tehet, ugyanis Karácsony Gergely kikérte a szerződéseket, amiben az szerepel, hogy a főváros cégének, a Budapest Közműveknek (BKM) elővásárlási joga van a területre.

Karácsony be is jelentette, hogy a főváros élni fog ezen jogával, megvásárolják Rákosrendezőt, ebben erősítette meg most a Fővárosi Közgyűlés. Bár Budapest kasszája nem áll túl jól, az elővásárlási joggal rendelkező BKM eredménytartalékából ki tudják fizetni a területért kért 50 milliárd első, 12 milliárd forintos részletét. Karácsony Gergely azt ígérte, hogy szerdai szavazás után már csütörtökön elküldi a levelet a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek, hogy megvennék a területet.

A szavazás további részét bonyolította, hogy a Tisza Párt képviselői a rákosrendezői elővásárlási jog megszavazása után nem szavaztak tovább, mert nem hajlandóak részt venni a „mutyikban”. A felháborodás a Tisza részéről a cégvezetői pályázatok körül kialakult vita miatt van. Kedden a főváros bizottsági ülésen a pártok nem tudtak megegyezni a cégvezetői pályázatokról, a Fidesz, a DK, az MSZP és a Párbeszéd együtt vette le a javaslatot a napirendről. Ezt a DK és Karácsony is azzal magyarázza, hogy a pályázat „tele volt jogilag aggályos elemekkel”. A Tisza szerint viszont így akarják „megmókolni” a pályázatokat, ebben, ahogy másban se hajlandóak részt venni. Magyar azt ígérte, hogy ameddig ez nem rendeződik, addig „tisztán fogunk játszani, nem lesz több limonádézás, nem lesz több alku”.

A Tisza nem szavazott, sok javaslat nem ment át

A képviselők többsége nem támogatta, hogy központi hibabejelentő rendszert hozzon létre a főváros. Vitézy Dávid előterjesztésében eredetileg azt javasolta, hogy indítsanak el Budapesten egy 0–24-es közterületi hibabejelentő rendszert. A képviselő szerint ma nehéz felkutatni, hogy egyes problémakörök kihez tartoznak, nem egyszerű bejelenteni egy összetört kukát vagy egy veszélyes vezetéket. „A Járókelő civil kezdeményezésként rengeteget tett azért, hogy egyszerűbbé tegye a városlakók életét és hibabejelentéseit, de itt az ideje, hogy a főváros közszolgáltatásként megszervezze a saját hivatalos rendszerét” – fogalmazott Vitézy.

A képviselők többsége elutasította, hogy hitelfelvételről kezdjenek meg tárgyalásokat. Az Európai Fejlesztési Bank (EIB) próbál zöld fejlesztési forrásokat kihelyezni, ezért most a BKV is megpróbálkozik. Három csomagot hoztak létre, ezeket finanszíroznák a kedvező kamatozású EIB hitelből. 13 milliárd forintból energetikai fejlesztéseket, 21 milliárd forintból a 2-es metró akadálymentesítése és 45 milliárdból járműcsere elkezdése a kisföldalattin. Ez a három, közel 80 milliárdos projekt a főváros szerint megtérülő is lenne.

Mivel a Tisza nem szavazott, sok másik előterjesztést sem ment át a közgyűlésen.

Olyan technikai jellegű módosításokat sem sikerült megszavazni, mint például a tavalyi költségvetési rendelet módosítása vagy egyes szervezeteknek (például alapítványoknak) biztosított támogatás. De a szavazó képviselők többsége nem támogatta a kulturális szervezetekkel kötendő éves közszolgálati szerződést sem.

Döntöttek viszont arról, hogy a főváros kiáll a Kolibri Színház mellett. A tiszás Barna Judit javaslatában felkérte a főpolgármestert, vizsgálja meg milyen lehetősége van a fővárosnak, mint fenntartónak a Kolibri Színházban kialakult helyzet kezelésére, illetve a színház és társulata melletti kiállásra. A Kolibriban Novák János nemrég távozott az igazgatói pozíciójából, Novák és a társulat is Vidovszky György pályázatát támogatta, ám a kulturális minisztérium Zalán Jánost, a Pesti Magyar Színház volt igazgatóját nevezte ki.

Átment Kovács Gergely javaslata arról, hogy tegyék kutyabaráttá a Városházát. A Városháza épületébe most csak vakvezető kutyát lehet behozni, ez március 1-től megváltozik majd, amennyiben a dolgozók is így szeretnék.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!