Hát minket meg ki pénzel? Jelentős részben az olvasók, ettől lehet a Telex az ország legnagyobb teljesen ingyenes független hírlapja. Köszönjük, hogy támogatásoddal segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy? Jelentkezz be! Beszállok! Elrejtés

Elítélték Nagy János korábbi helyettes államtitkárt egy korrupciós ügyben, hat év hat hónap börtönt kapott

2025. január 30. – 09:52

Elítélték Nagy János korábbi helyettes államtitkárt egy korrupciós ügyben, hat év hat hónap börtönt kapott
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

419

Csütörtökön elítélték Nagy Jánost, az Agrárminisztérium korábbi helyettes államtitkárát az egyik ellene folyó büntetőügyben. A Budapest Környéki Törvényszék Nagy Jánost bűnösnek mondta ki hivatali visszaélés és közokirat-hamisítás vádjában. Az elsőfokú ítélet szerint 6 év 6 hónap börtönt kapott, 7 évre eltiltották a közügyek gyakorlásától is. B. Szilárd másodrendű vádlottat két év börtönbüntetésre ítélték hivatali visszaélésért. Gy. Anita harmadrendű vádlottat szintén bűnösnek mondták ki, ő két év hat hónap börtönt kapott. S. Szabolcs negyedrendű vádlottat is börtönbüntetésre ítélték, ő két évet kapott.

A Budapest Környéki Törvényszék csütörtöki ítélete egyik vádlott esetében se emelkedett jogerőre, ugyanis mindegyikük fellebbezett. Nagy és védője teljes körű fellebbezést kért. B. Szilárd elsődlegesen felmentésért, másodlagosan a büntetés enyhítése érdekében jelentett be fellebbezést. A harmad- és negyedrendű vádlottak is teljes körűen fellebbeztek a bíróság ítélete ellen.

Miután a vádlottak bejelentették a fellebbezési szándékukat, az ügyész kényszerintézkedést kért a korábbi helyettes államtitkárra. Szerinte a kényszerintézkedés elrendelését részben pont az indokolja, hogy a vádlott fellebbezett az ellene hozott ítélettel szemben. Nagy erre reagálva arról beszélt, nagyon nem szeretné, hogy kényszerintézkedést hozzanak ellene. Egyrészt azért, mert egy ellene folyó másik bírósági ügy miatt rendszeresen kell megjelennie Székesfehérváron, másrészt azért, mert kiskorú gyerekét többször is kell ide-oda szállítania Budapesten belül.

A bíróság végül nem jogerősen úgy döntött, bűnügyi felügyelet alá helyezi Nagyot, nyomkövetőt fog kapni, és pár kivételtől eltekintve nem léphet ki a fővárosból. Csak akkor hagyhatja el Budapest területét a korábbi helyettes államtitkár, ha erre külön engedélyt ad neki a Budapest Környéki Törvényszék, vagy olyan bírósági idézést kap, amely indokolja, hogy elhagyja a fővárost. Attól függetlenül, hogy ez ellen a döntés ellen is fellebbezett Nagy, február első hetétől kezdve nyomkövetőt fog kapni.

Más ügyekben is vádlott

Nagy ellen több büntetőeljárás is folyamatban van, de ebben az ügyben azzal vádolták, hogy „hivatali helyzetével visszaélve” segített a vegyes gazdálkodással foglalkozó B. Szilárdnak egy pályázat elnyerésében, amely 830 millió forint vissza nem térítendő állami támogatás megszerzéséről szólt. De ezt a vád szerint nem ingyen vállalta: segítségéért cserébe Nagy ötszázalékos tulajdonrészt kért az érintett cégben. 2024 júniusában a korábbi helyettes államtitkárra legalább 10 év börtönbüntetést kért az ügyész. Az ügy legfontosabb elemeit jelentették bizonyos hangfelvételek, amik Nagy szerint pont az ártatlanságát, az ügyész szerint viszont pont a bűnösségét bizonyítják. A vádlottak védői ragaszkodtak ahhoz, hogy a felvételeket jogtalanul rögzítették.

A korábbi helyettes államtitkár az ügy korábbi tárgyalásain konzekvensen ragaszkodott ahhoz, hogy koncepciós per folyik ellene. Az utolsó szó jogán 2024 októberében arról beszélt, hogy „személyét ellehetetlenítő” eljárás zajlik ellene, amelyből „sikerült is két eljárást csinálni”. Nagy ezzel arra utalt, hogy egy másik ügyben 2,2 milliárd forintra elkövetett hűtlen kezeléssel és okirat-hamisítással is vádolják. Az ügyészség szerint a korábbi helyettes államtitkár közreműködésével ennyi pénzt fizetett ki az Agrárminisztérium egyik háttércége két ügyvédi irodának, amik ezért cserébe nem végeztek érdemi munkát.

Nagy egyébként az ügy előző tárgyalásán komoly kritikát fogalmazott meg a kormánnyal szemben is. Azt mondta, az ellene folyó eljárás illeszkedik a „kormányzati korrupcióellenes látszatintézkedések sorába”, ezzel „jól mutat” az EU felé is.

Meg lesz nyerve

Zsálek Henriette bírónő csütörtökön részletesen megindokolta az elsőfokú ítéletet, a vádlottak padján ülő államtitkár több ponton is látszott, hogy nem ért egyet az elmondottakkal, rázta a fejét. A bírónő nemcsak a vádlottak vallomásait, de lehallgatott telefonbeszélgetések egyes részeit is ismertette. Egy lehallgatott beszélgetésben Nagy János azt mondta a vegyes gazdálkodással foglalkozó vállalkozást alapító B. Szilárdnak, hogy a pályázat, amit beadott a vállalkozás fejlesztéséért, „meg lesz nyerve”. Egy másik B. Szilárd és Nagy közötti beszélgetésben előbbi részletesen elmondta a korábbi helyettes államtitkárnak, hogy az ügyben érintett cégben mekkora tulajdonrészt fog kapni Nagy, és ez pontosan mennyi pénzt is jelent. Zsálek Henriette bírónő szerint nemcsak a lehallgatott beszélgetések, hanem B. Szilárd nyomozati vallomásai is egyértelműen alátámasztják, hogy Nagy visszaélt a hivatalával azért, hogy segítse a céget.

A bírónő részletesen elmondta azt is, miért döntött úgy a bíróság, hogy a helyettes államtitkár több mint hat év börtönbüntetést kapott. Zsálek Henriette a súlyos büntetésről elmondta, hogy Nagy esetében 10 év börtönbüntetésből kellett kiindulni, mivel ez a középmértéke az általa elkövetett bűncselekmények büntetési tételének. Enyhítő körülményként hozta fel a bírónő, hogy Nagynak van olyan hozzátartozója, akiről gondoskodnia kell. Több körülmény viszont súlyosbító volt: Nagy gátlástalan viselkedése, az, hogy a társadalomra mennyire veszélyes az általa elkövetett bűncselekmény és az is, hogy Nagy a bűncselekményeket társtettesként követte el.

A csütörtöki határozathirdetés előtt az ügy harmadrendű és negyedrendű vádlottjai felszólalhattak az utolsó szó jogán. A harmadrendű vádlott sírva mondta, hogy nagyon nehéz beszélnie a bíróság előtt, ráment erre az ügyre az egészsége, az egész karrierje, a magánélete és az összes megtakarítása is. Elmondta, hogy egyedülálló anya, három gyereke is van, akik közül az egyik folyamatos figyelmet igényel. „Nem vagyok az az ember, akit a vád leír” – mondta a harmadrendű vádlott. Kifogásolta azt is, hogy korábban a sajtóban megjelent cikkekben többször is leírták a teljes nevét, amivel szerinte megsértették az alkotmányban rögzített személyiségi jogait. A negyedrendű vádlott ehhez képest sokkal rövidebben szólalt fel. Az utolsó szó jogán mindössze annyit mondott, hogy a vádiratban szereplő bűncselekményeket nem követte el, és reméli, hogy ennek megfelelően fog dönteni az ügyében a bíróság.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!